confessions

nurse

ıssız adadaki son umut - 2. Nesil Yazar

  1. toplam giri 256
  2. takipçi 9
  3. puan 2707

nrp

nurse
Neonatal Resusitasyon Programının kısaltması olan "nrp" yenidoğan canlandırma programı anlamına gelen bir kısaltmadır.
Günümüzün en popüler sertifikalarından biri olan nrp eğitimi bebek ölümlerini en aza indirmeye yönelik eğitimler verir. Bu süreçte nasıl bir yol izlenmesi gerektiğine dair rehber olur.
Fakat bu sertifikaya sahip olabilmek bir hayli zordur. Gerekse verilen dersler, gerekse her konu bitiminde yapılan sınavlar ve ağızdan çıkan her sözcüğün sorulması. Uygulamalı olanlarından bahsetmiyorum bile. Bir hayli terletiyorlar..

parazit

nurse
Birde bağırsak parazitleri var. İşte yeşilliklerin iyi yıkanmadan, pişmemiş etlerin, yıkamadan yenen meyvelerin tüketildiği taktirde bağırsaklara yerleşen ve sizin yediklerinizle beslenen, büyüyen, çoluk çocuğa karışan hayvancıklardır. En kötüsüde bağırsaklara çengelini takıp iyi günde kötü günde vucüdunda kalan türlerinin olması sanırım.. ürkütücüüü.

stajyer

nurse
Benim meslek dalında stajyer olmak demek hemşirenin genelde yapmakdan usandığı şeyleri yapmaktır.
Tansiyon ölçmek
Damar yolu kontrolünü yapmak
Sonda takmak
Sonda çıkarmak
Kan almak vs vs

kullanmayı ve kullanılmasını sevmediğiniz kelimeler

nurse
Küfür. Küçük çocukların ağzında, genç kızların ağzında, nesilleri büyüten anne babaların ağzında..
Bazen sokakta yürürken yanımdan geçen gençlerin o iki saniyelik zaman diliminde ağızlarından çıkan argo kelime sayısı beni çok şaşırtıyor..
Neden güzel bir espiri yapmak yerine küfürlü kelimelere gülüyorlar anlamıyorum..

pişşş pişşş sesi

nurse
Tüm bebekleri sakinleştiren milli ninnimizdir..

Geçen gece kızımı yatağına uzatıp bende yatağıma uzandım. Hala hareketli olduğunu görünce pişşşpişşş diye uyumasını bekledim. Ben Susunca bidaha hareketleniyor. Ehh bende yoruldum pişpişş demekten.bende her klasik anne gibi herşeyin hazırı vardır diyerekten Sevgili YouTube a başvurdum ve arkada melodi olsada pişşpişş sesini buldum. Hemen açtım, baktım kızımda hareketlilik yok. Tamam dedim beğendi demekki. 10 dk geçti baktım sesi çıkmıyor uyuduğunu sandım. Yatağına baktığımda birde ne göreyim o karanlıkta oturmuş alkış çalıyor bir yandanda sağa sola sallanıyor. Güleyimmi ağlayayımmı.

sözlük yazarlarının 2020 hedefleri

nurse
Yazmak için hala geç kalmış sayılmam..

Öncelikle ilk sırada yer alan hedefim atanmak.
Sonrasındaysa kpssye hazırlanmışken ameliyathane hemşireliğinide aradan çıkarmak..(çokta şart değil(
Kitaplığımda okunmamış kitap bırakmamak.
Sağda,solda,kapıda,pencerede,balkonda, tavanda,dolap üstünde olan kaktüslerime bir çiçeklik yaptırmak ve hepsini aynı yere toplamak(3 yıldır yapamadım. Belki bu yıl..)
Birde şu edebiyat dergisinin eksik sayılarını almak(ama bu konuda çok kararlı değilim)

Düşünüyorum da artık öyle kocaman hedeflerim yok. Acaba bu iyi bir şeymi? Yoksa bunun ileri seviyesi depresyon mu? Ben hayattan doymuşmuyum? Yoksa doyamadıklarıma küsmüş müyüm? Hedef yok,hayal yok.. ben ne zamandan beri böyleyim..

cici bebe

nurse
Kızımın genelde gece uykusunda tercih ettiği spesiyal övünü..
Hiç unutmam evlendiğim zaman annem ilk evime geldiğinde 1 kutu cici bebe almıştı. Ehh evin en küçük bireyi olunca hiç büyüyemiyorum (bkz:bgv)

her şerde bir hayır vardır

nurse
Bir gün yüce rabbim azraile sormuş
"Ey azrail hiç canını alırken çok zorlandığın,üzüldüğün, acıdığın bir insan oldu mu"
Azrail cevap verir "evet rabbim oldu.. bir gemi batmıştı. Gemiden sadece Bir anneyle bir bebek kurtuşmuşlardı. Anne bebeği suyun üstünde bir salda emziriyordu. o annenin canını alırken bebeğe çok üzülmüştüm.."
Rabbim sorar "peki canını alırken çok keyif aldığın, ruhunu yavaşşş yavaşş teslim aldığın biri oldu mu?"
Azrail yine cevap verir "evet rabbim oldu. Bir ülke vardı kralı tarafından çok zulüme uğrayan. O ülkenin kralının canını alırken çok keyif aldım.. insanlar rahata kavuşacaktı.."
Rabbim azraile döner ve annesi öldüğünde aç susuz salda kalan bebeğin halkına zulüm eden kral olduğunu söyler..

Rabbim gerçekten herşeyin hayırlısını nasip ediyor.. şu sıralar insanlarımız unutuyor.. hayırlısı baştan savmak için kullanılan bir kelime değildir.. hayırlısı hayatımızın yönünü değiştirecek bir duadır..

24 ocak 2020 elazığ depremi

nurse
Hayatımda hissettiğim en belirgin ve uzun depremdi.. enkaz altındaki vatandaşlarımızın acısını en derinden yaşıyorum.. rabbim ailesine sabır versin.. eşimde toplum sağlık örgütünde çalıştığından dolayı şuan elazığa gitti. Rabbim onu ve tüm çalışanları, vatandaşlarımızı korusun.

yazarların yürek sızlatan çocukluk anıları

nurse
Sanırım bu başlığa yazabileceğim çok anım var.

Daha memleketin nadir yerlerine doğalgaz gelmiş o nadir yerlerde oturmadığımızdan biz soba kullanıyorduk.. bir oda ısınıyor. Diğer odalar buzzz. Oturduğumuz oda dışında her yer zifiri karanlık.. daha 1. Sınıfa başlamamıştım..
Günlerden perşembe.. herkes pür dikkat kurtlar vadisini izliyor. Benimse tuvaletim geliyor gitmeye korkuyorum.. odadan çıksam arkamdan kapı kapanacak. Zifiri karanlıkta kalacağım.. ne yapsam ne etsem. Aklıma her zaman kullandığım bahane geliyor.. bekliyorum reklam olsunki abimi ikna edebileyim.. neyse reklamlar başladı.
-Abi ışığa elim yetişmiyor tuvalete gidicem dedim. Duymamazlıktan geliyor. Daha çok sıkışıyorum.
-Abi hadi nolur gel!
yalvardım, yakardım ikna ettim.
Tuvaletin önüne gelince
-abi nolur beni bekle hemen çıkıcam korkuyorum dedim .
- tamam hadi bekliyorum çabuk ol dedi..
Işık hızıyla işimi bitirdim. Ellerimi yıkadım kapıyı bir açtım. Abim içeri gitmiş.. kapı kapanmış. Ben tuvaletin ışığını kapatsam önümde up uzun bir koridor var. içeriye koşana kadar sanki biri beni yiyecekmiş hissi ödümü kopardı.. gözümden bir yaş döküldü. Işığı kapattım şarkı söyleyerek ve aynı zamanda koşarak oturma odasına gittim. İçeri girdim abimin suratında p.ç smile dediğimiz olay. İçimden bissürü beddua ediyorum inşallah sende korkarsın, insallah sende karanlıkta kalırsın.. çocukluk işte ne gibi nedenlerim vardı da o ışığı açık bırakmıyordum yada anneme bu korkudan bahsetmiyordum bilmiyorum..
0 /
Sözlük
kuluçka makinesi One Hit Wonder Likit Smok Nord