confessions

nurse

1. nesil Yazar - - Yazar -

  1. toplam entry 508
  2. takipçi 12
  3. puan 0

jane austen

mahur
19.yüzyılda yaşamış İngiliz kadın yazar. Yaşadığı zamanda bir kadın için eğitim zor şartlar altında alınsada kendisi birçok okula gitmiştir. Oxford'da bunlardan biriydi. Bir papazın yedinci çocuğu olarak dünyaya geldi. İlk olarak Sağduyu ve Duyarlılık (1811) adlı kitabı basıldı. Bunu Gurur ve Önyargı (1813), Mansfield Parkı (1814) ve Emma (1816) takip etmiştir. Northanger Manastırı ve İkna romanlarının her ikisi de Austen'in ölümünden sonra 1818'de basılmıştır. Bütün bu romanlar anonim olarak yayımlanmıştır. Kitapları filmlere de uyarlandı. Hiç evlenmedi ve 41 yaşında meme kanserinden vefat etmiştir. Yaşadığı ev müze olarak kullanılmaya devam eder. Yeğeni kendisi için o kadar misafir, kalabalık ve yoğunluğun içinde nasıl yazdığına şaşırdığını ifade eder.
Samimi, içten ve aynı zamanda Zeki bir üslüba sahip olan yazarın kitapları okuyucuları oldukça cezbeder.

kuaför

mahur
Ehline denk gelmeyince insanı aynalara küstüren derin hüzünlere boğan meslek erbabı. Birde kuaför bir arkadaşınız ise siz düşünün gitmeden önce bir kere. Kırılmasın diye bir şey demedim ama hani kınalı yapıncak filminde aliye rona hülya Koçyiğit'in saçlarını tutup tutup kesiyor ya ondan hallice bir saç kesimi. Kuşa çevirmek mi, dönmek mi dersiniz yoksa kısa yoldan eşek traşı desek.
1
nurse nurse
Ay çok güldüm ama çokta üzüldüm. Ayda yılda gidip pişman olmak 🥲

bebek kokusu

nushirevan
eğer sigara kullanmıyor ve mantar hastası değilseniz, uzun süre hamamda kaldığınızda soğumadan hemen öncesinde sahip olmaya yaklaşabileceğiniz koku. çünkü kokular, genellikle mikro partiküllerden oluşur ve vücudunuza, elbiselerinize yapışır.. temizlendiğinizde üzerinizdeki partikülleri atmanızı sağlar ve kısa bir süre bebek kokusuna yakın koku elde edersiniz. aslında bebek kokusu denilen şey, herhangi bir partiküle sahip olmayan pürüzsüz bebeğin kokusuzluk halidir.

bunu antilop yavrularında da görebilirsiniz. doğum yapan bir antilop, aslanlar için kolay avdır. yırtıcı yaklaşırken antilop doğurur ve kaçmaya başlar. yavru henüz ayaklanmadığından otlar arasında görünmezdir. aslan onu gözüyle bulamadığı sürece koklayarak bulamaz çünkü bu yavru da doğduğunda kokusuzdur.

çocukluk yıllarını hatırlatan kokular

nushirevan
Babama sarıldığımda aldığım ekşi ama garip şekilde çok da rahatsız etmeyen koku. Hepimiz annelerimizin ve babalarımızın kaderlerini yaşıyoruz. Yıllar sonra bi baktım, aynı koku bende de var. Müdahale etmeyince, terle birlikte daha da yoğun hissediliyor. Ancak beni şaşırtan bu değil. Yıllar sonra eşimle mutfakta yemek tarifleri denerken, kimyon denen baharatın da aynen babam ve benim gibi koktuğunu fark ettik. Yıllardır tarif edemediğim koku, bir isim kazanmış oldu böylece. Artık büyük büyük dedemiz kimyon kazanına mı düştü nolduysa dna aktarımı ile baharat gibi kokuyoruz sayesinde bgv

malazgirt savaşı

merdumgiriz
26 Ağustos 1071 tarihinde Büyük Selçuklu Hükümdarı Alparslan ile Bizans İmparatoru IV. Romen Diyojen arasında gerçekleşen, çocukken birçoğumuza anadolu'nun sahiden kapılarının olduğunu düşündürten savaştır.

zaman makinesi bulununca yapılacaklar

nushirevan
Zaman makinesini icat edecek kişiyi, icattan önceki bir zamanda parayı bitcoin'e basması gerektiği konusunda ikna ederim. Böylece ya sicim teorisine göre paradoksta kalırım, ya da çoklu evrenlerden birini daha ortaya çıkartmış olurum. Her ikisi de bana uyar, zira markette domatesin fiyatının 54 TL olduğunu gördüm. Böyle bir evrende yaşanmaz çünküm.

irlanda

mahur
Kuzeybatı Avrupa'da bulunan bir ada ülkesidir. 19. Yüzyılda Osmanlı devletinin başında Abdülmecid padişah ilken dokturu irlandalıydı. Büyük kıtlık İrlanda'yı kasıp kavururken doktor padişahtan yardım ister ve bunun üzerine 10 bin sterlin hazırlayan Sultan, Kraliçe Victoria'nın 2 bin sterlin göndermesinden dolayı siyaseten miktarı bin sterline düşürmek zorunda kalır. Bunun üzerine Selanik'ten gıda ilaç gibi malzemelerle gemiler yollayarak yardımlarını tamamlamışlardır. Günümüzde bu yardımlar unutulmamış hatta bu cömertliğine ithafen İrlandalılar başkent dublin'de padişah ve Osmanlı devleti adına anıt yapmışlardır.

plastik cerrahi

mahur
Birinci dünya savaşı sonunda ortaya çıkmış bir tıp dalıdır. Savaş sonunda askerlerin parçalanan yüzlerini, dudaklarını, ağız, çene veya kopan göz kapaklarını onarmak, tamamlamak amacıyla bugünkü modern plastik cerrahi ortaya çıkmıştır. Günümüzde ise bambaşka bir noktaya gelerek bir ticaret sektörü halini almıştır.


neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol