confessions

Moriresolo

gittiğinde ara beni - 1. Nesil Yazar

  1. toplam giri 121
  2. takipçi 77
  3. puan 3791

balık burcu

Moriresolo
Sezgilerinin fazlasıyla kuvvetli olması sebebiyle "Ben sana söylemiştim" cümlesi dillerinden düşmez. Muhatabı sezdirmesede muhatabının hayatında ters giden bir şeyler olduğunu hissedebilir. Çoğu kararlarını duygularına güvenerek verirler fakat Sıklıkla Ağlamaları duygusallıktan değil çaresiz kaldıklarını düşünmeleri hasebiyledir.

arif sağ

Moriresolo
1945 erzurum/Aşkale doğumlu türk halk müziği sanatçısı. 5 yaşında kaval, 7 yaşında bağlama ile tanışan sanatçı, 14 yaşına kadar aşıklık geleneğiyle deyişler söylemiş, sonraki yıllarda nida tüfekçi'nin öğrencisi olmuştur. İstanbul Devlet türk konservatuvarında bir dönem öğretim üyeliği yaptıktan sonra 1982'de konservatuvardan ayrılıp 'arif sağ müzik evi'ni kurmuştur. Ülkemizde Şelpe tekniğini en iyi icra eden sanatçıların başında gelmektedir. Pir Sultan Abdal, şah Hatayi gibi alevi şairlerin deyişlerini ustaca yorumlamıştır. Özellikle 'Nimri dede' mahlaslı şaire ait 'insan olmaya geldim' deyişi arif hocanın sesi ve yorumuyla adeta can bulmuştur.

90'ların dillere pelesenk olmuş şarkıları

Moriresolo
Tam uyuyacağım sırada aklımın bana bir oyunu olarak düşündüğüm 90'lar şarkıları dinleme isteği dürtüsü sebebiyle açılmış başlık.
Ragga oktay'ın 'çukulata kız' adlı şarkısını ne dediğini anlamasak da söylemeye çalışırdık. Hey gidi.

Bu kız bana bana gelmiyor
Yoksa beni beni sevmiyor mu yar
Bana bana gülmüyor
Sarmaş dolaş bile olmuyor

Beni dünden bugüne
Dünden bugüne kadar kimse
Beni bildi şeker gibi şeker gibi eritebile
Hep böyle ol şekerden de şeker ol
Sende benim gibi seven biri ol

Derdime derman işte çokolat kız
Bir yandan çokolat hastasıyız
Derdime derman işte çokalat kız

When chocolat will come
İll really love her man

Derdime derman işte çokolat kız
Biz asil çokolat hastasıyız
Ama derdime derman işte çokalat kız
When chocolat will come
İll really love her man

Çikolata kız
Al beni duy beni sar beni sev beni
Umbala bumba esmer bomba
Olmuyor sensiz gün geçmiyor

istanbul'da askeri helikopterin düşmesi

Moriresolo
İstanbul / Sancaktepe'de askeri bir helikopterin düşmesi sonucu 4 askerimiz şehit oldu.
İstanbul Valisi Ali Yerlikaya "Samandıra'da eğitim uçuşu yapan askeri helikopterimiz bilinemeyen sebepten dolayı düşmüştür. 4 şehidimiz, 1 yaralımız var" dedi.
Ruhları şad, mekanları cennet olsun. milletimizin başı sağ olsun.

cayyas

Moriresolo
Çay sevdasının yanı sıra kedi sevdalısı antrparantez şiir sevdalısı muhterem. Hayat telaşesi sebebiyle bilhassa bizim platform'a da uğrayamaz olmuştur. ara ara aktif göreceğimiz 1. Nesil yazarımızdır.
1

mizantrop

Moriresolo
Kelime, Fransızca kökenli misanthrope'dan türemiş olup insandan nefret eden, toplumdan kaçan anlamını taşır. Türkçe'de kullandığımız merdümgiriz sıfatı ile eşdeğerdir. Bu tanım ile mizantrop'un hümanizm anlayışı ile zıt olduğu aşikardır.

veronika ölmek istiyor

Moriresolo
Brezilyalı Paulo Coelho adlı roman ve söz yazarına ait psikolojik kurgu türünde bir eser.
Kitabın başlarında 'işte aradığım kurgu' yorumunu yapmıştım ta ki bir kaç sayfa daha okuyana kadar. Fazlasıyla vulger, türk dizi sektörüne aday olabilecek bir bayağılık mevcut. Vakit öldürmek adına okunabilir.

14 kasım 1944 ahıska sürgünü

Moriresolo
Ahıska Türkleri, 74 yıl önce Stalin'in emriyle gece yarısı evlerinden alınarak vagonlar ile Orta Asya'nın soğuk kış günlerinde yaklaşık 1 ay süren yolculukla Kazakistan, Kırgızistan'a sürgün edilmiş ve sonrasında Özbekistan'a yerleştirilmişlerdir. 17 ile 20 bin kişi hayatını yitirmiştir. 1989'da Özbekistan'da fergana olayları çıktıktan sonra tekrar Rusya'nın farklı bölgelerine sürgün edilmişlerdir.
Acıyla yad ediyoruz.


0 /
Sözlük
https://dovizkurlaricanli.com