confessions

merdumgiriz

esrarengiz metafor - 1. Nesil Koordinatör

  1. toplam giri 514
  2. takipçi 10
  3. puan 5123

ciddiyet

merdumgiriz
Twitter'da yaşı benden büyük, takipçi sayısı nispeten fazla olan yüksek tahsilli kişilerin psikoloji, dilbilim, tarih, felsefe gibi alanlardaki bilgilendirici paylaşımlarına denk gelip hesaplarını takibe alınca onların da beni takip etmeye başlamaları sonrası profilimdeki son tweetlerimde bulunmasını umduğum özellik. Umduğumu da bir kez olsun bulabilsem keşke. Onların bahsettiği: Saussure, Chomsky, Freud, Platon... Benim attığım son tweet:

( ...mışımdır.)
ben: ...
Yine ben: ...

1. Kosova Savaşı

merdumgiriz
1389'da Osmanlı Devleti ve birkaç Türk beyliği ile Sırbistan komutasındaki Balkan ittifakı arasında yapılan, Osmanlı Devleti'nin zaferi ile sonuçlanan savaştır. 1. Murat bu savaşta şehit düşmüştür. Ayrıca bayrağımızın şeklinin bu savaş sonrası yerdeki kan birikintileri üzerine yansıyan ay ve yıldızdan ilham alınarak oluşturulduğu söylenir.

the shining

merdumgiriz
Bugüne kadar izlememiş olmamdan ötürü aldığım yoğun tepkiler üzerine nihayet bu gece izlemeye karar verdiğim fakat gerim gerim geren müzikleri yüzünden yarısına bile gelemeden kapatmak zorunda kaldığım film. Korktuğum sahne de şey, veledin tekinin koridorda bisikletle dolaşması...

Filmin devamını deli gibi merak ediyor olmasam iyiydi. Beni bu ikilemler mahvetti.

ayva

merdumgiriz
Bir dilim ekmeği kızartıyoruz. Üzerine biraz beyaz peynir -ince bir tabaka hâlinde- sürüyoruz. Hazırladığımız peynirli ekmeği ceviz parçaları ve bu güzide meyvenin reçeliyle taçlandırıp çay eşliğinde afiyetle yiyoruz.

yiyorsunuz ama karın doyurmak için mi yiyorsunuz? Tatları kombinleyip yeni bir lezzet üretme konusunda sıkıntı mı yaşıyorsunuz? "zevk alarak yemek yeme rehberliği" için irtibat: bendeniz merdumgiriz

iletişim için mail hesabım ektedir:
encokbanasoracaksinizetcimeyilnoktakom

meyve suyu kutusu patlatmak

merdumgiriz
Gözümde canlanır koskoca maaazi...

İlköğretimde hoşlandığım çocuğun her gün beslenme teneffüsünde gerçekleştirdiği eylemdi. Ta ki birgün kutunun dibindeki meyve suyunu eteğime sıçratması sonucu karşılaştığı tepkiye kadar. Elimdeki tahta silgisiyle kendisini sınıfın içinde kovalayıp ceketini tebeşir tozuna bulamıştım. Teneffüsten sonra öğretmene şikâyet edildiğimde de ceketi ıslak mendille bir güzel temizlemek zorunda kalmıştım. "Kendini niye savunmadın?" diye soracak olursanız, aşıkken savunmasızlaşıyoruz sanırım ve bu durum hangi yaşta olursak olalım hiç değişmiyor maalesef.

evlilik aşkı öldürür mü sorunsalı

merdumgiriz
aşkın tanımına bağlı bir durum. nesnel bir tanımı yoktur. kastedilen, ilişkinin başlangıcında var olan heyecan duygusuysa tabii ki öldürür. hatta o duygunun yok oluşu evliliği de beklemez, en fazla birkaç ay süren bir histir çünkü. ama eğer karşılıklı saygı, sevgi, vefa olarak bakıyorsanız aşka, işte o zaman öldüreceğini sanmıyorum.

şekil a:

toplu taşıma klişeleri

merdumgiriz
Kendilerine yer vermeyen gençlere, gelininden tiksinen kaynana bakışı fırlatan teyzeler, teyzelerimiz...

Genciz falan ama bazen biz de sağlığımızdan olabiliyoruz. Ayakta durabilecek durumda olmadığımızdan oturmayı tercih edebiliyoruz. Birilerinin bunu teyzelerimize hatırlatması gerek.

parazit yapmak

merdumgiriz
bir konuşmayı alakalı alakasız söylemlerle kesmek anlamına gelir.

mesela bir çocuğa yaptığı davranışın yanlış olduğunu anlatmaya çalışıyorsunuzdur. o sırada ortamdaki biri hemen çocuğun avukatlığına soyunur:

- çocuktur, olur.
- ama annesi/babası ...

bu eylem özellikle torununa iyilik yaptığını sanan babaanne, anneanne ve dedeler tarafından sık gerçekleştirilir. zararsız gibi görünen fakat uzun vadede sorunlara yol açabilecek bir durumdur.

sevdiğin birinin ölmesi

merdumgiriz
Hep yaşamaktan korktuğum, nihayetinde ilk kez 3 yıl önce deneyimlediğim acı. insanın dengesini fazlasıyla alt üst eden bir durummuş. Her anlamda... kolay kolay kararsızlık yaşamayan, ikilemde kalmayan biri olsanız dahi... Onunla geçirdiğiniz günleri hatırlamak üzer sizi ama yine de onu unutmaktan korkar, düşünmeden edemezsiniz. Bir gününüz onu hatırlamadan, ona dua etmeden geçtiğinde suçluluk hissedersiniz. Ondan kalan eşyalara bakmak içinizi acıtır, onları yok etmek istersiniz ama hatıradır diye gözünüz gibi sakınmanız gerektiğini düşünürsünüz hemen ardından. Koca bir çaresizlik denizi içinde yüzersiniz boğula boğula...

yaşına göre olgun hissetmek

merdumgiriz
Çocukluğum dahil hayatımın hiçbir döneminde peşimi bırakmayan, artılarından çok eksilerini gördüğüm durum.

Olumsuz yanları daha çokmuş gibi geliyor çünkü hayata daha gerçekçi baktığınız için olumlu düşünmek, hayal kurmak, kurulan hayallere inanmak, dünyaya tahammül etmek zorlaşıyor. Daha olgun hissettiğiniz için hayata bakış açınız, zevkleriniz, ilgi alanlarınız tamamen farklı oluyor. Dolayısıyla çevreniz tarafından sıkıcı bulunup yalnızlığa terk edilebiliyorsunuz. yalnız bırakılmasanız bile aranızda kurulan bağ gelip geçici bir bağ oluyor.

Böyle hissetmiyor olsaydım belki daha mutlu olurdum. Geçmişe takılı kalmadan, gelecek kaygısı duymadan an'ı yaşıyor olurdum. Basit, gündelik şeylerle avunmam kolay olurdu.

Şükrü erbaş'ın da dediği gibi hani:

"yaşamı onlar gibi görebilseydim çarşılar yeterdi avutmaya beni. Bir gömlek, bir ayakkabı, bir elbise; bir yemek lokantalarda; televizyon, halı, masa ve daha nice eşya yeterdi yalnızlığı örtmeye, kendimi göstermeye, var olmaya, dar çevre yitiklerinde önem kazanmaya…"

ağlamıyorum, gözüme toz kaçtı. :)
0 /
Sözlük
https://dovizkurlaricanli.com