confessions

martilara simit atan kadin

tünelden önceki son çıkış - 2. Nesil Yazar

  1. toplam giri 354
  2. takipçi 8
  3. puan 3123

hemen yazar olan insan

martilara simit atan kadin
Bu bir başkaldırı mı merak ettim açıkçası.

Artık 2. Günümü de bitirip misafir durumunu atlattığıma göre ev sahibi olarak hoşgeldin diyebilirim.

Bak çocuğum vakti zamanında buralar dutluktu (3 gün önce) ben bir bastım ayağımı, mantar gibi yazar doldu. Dilerim sende benim kadar bereketli gelirsin vatanına milletine sözlüğe.

Kelimelerin susam gibi saçılsın şu denize.

peter pan

martilara simit atan kadin
büyümeyi reddeden haylaz bir çocuğun hikayesi olan kitap bir çok defa sinemaya uyarlanmıştır.

hikaye varolmayan ülke adındaki küçük adada (ki filmlerden birine göre kutup yıldızında), peri arkadaşı tinkerbell ve `kayıp çocuklar` adlı çocuk çetesiyle, maceradan maceraya atılarak korsan kaptan hook ve mürettebatına meydan okuyarak geçer. bu maceralarında ona kızılderili prensesi kaplan lily ve kabilesi de eşlik etmektedir. barrie, yarattığı kahramana peter pan adını, tanıdığı bir çocuktan esinlenerek vermiştir. wendy ise kendi koyduğu bir isimdir. sonradan uydurulan bu isim insanlar tarafından çok sevilmiş ve kız çocuklarına konulmaya başlanmıştır.

ilk kimin aklına geldi diye merak edilen şeyler

martilara simit atan kadin
Küfretmek.
Milletin anasıyla babasıyla bacısıyla derdin ne? Küfrettiğin kişiden korktuğun için mi küfrettin? Sebebin neydi?

Sarhoş olmak.
Bilerek ve isteyerek ilk sarhoş olan kimdi? Neden o kadar içti? İçtikten sonra ağladı mı? Sarhoşluğun etkilerini görünce devam etti mi? İlk yancısı kimdi?

Bolero, boğazlı ama kolsuz kışlık elbise, düşük bel pantolon...
niye var? Isıtsın desen ısıtmaz, hoş görünümlü desen kişiden kişiye değişir. Tüm lüzumsuzlukları toplayıp kıyafet yapmak niye?

işaret dili

martilara simit atan kadin
sertifikalı bir eğitmen olarak ilk söyleyeceğim şey 'insanlara dik dik bakmayı kesin. acıyan gözlerle onları göz hapsine almanız kulaklarını açmayacak',
ikinci şey internetten öğrenmeye çalışmayın. internetten masum düşüncelerle öğrendiğiniz en basit kelimelerle bile küfredebilirsiniz. pek çok belediye, halk eğitim merkezi ve özel kurslar temel seviye ve ileri seviye tercümanlık dersi veriyor.
üç; sakin olun. siz onlara bir şeyler anlatmak için yanıp tutuşuyor olabilirsiniz ama sadece onlar sizinle isterse iletişim kurar. dışarıdan bir anda sohbetin içine dalanları oldukça kaba ve görgüsüz buluyorlar.
dört; öğrenmeden önce kol egzersizleri yapıp kollarınızı sürekli harekete alıştırın. kulağa komik geliyor olabilir ama dersin ortasında 'ama ben yoruldum' diye sızlanmanızı istemeyiz.

en güzel anılar

martilara simit atan kadin
Bir yaz günü arkadaşlarımla birlikte parka gitmiştik. Hava muhteşemdi. Salıncakta sallanıyordum ve birden içimden 'Tanrım bu görüntüyü öyle bir kazı ki zihnime hiç aklımdan çıkamasın. Hep dursun, hatırladıkça mutlu olayım' demiştim. Şimdi o arkadaşlarımın hiç biri kalmadı ama o görüntü bende kaldı. Her zaman da mutlulukla hatırlıyorum. Her hatırladığımda da ayrı şükrediyorum.

uçurtma uçurmak

martilara simit atan kadin
'erkek çocuğu işi' denilerek hep içimde bırakılmış aktivite. küçükken komşumuzun oğlu babasıyla birlikte uçururdu. bir kere pencereden görmüştüm. gördüğüm gibi de koşa koşa aşağı inip çimlere oturup o uçurtmanın uçuşunu izlemiştim. komşumuzun oğlunun bana bakıp bakıp şaşkınlığıma gülüşü hala gitmez gözümden.

aradan yıllar geçti. oyunların, eğlencelerin cinsiyet anlayışları değişti. fakat ben şimdi de uçurmayı bilmediğim için uçuramıyorum.

chicago typewriter

martilara simit atan kadin


1930'larda Japon yönetiminde yaşayan bir grup yazar günümüzde rearkarnasyon ile yeniden canlanmıştır.Günümüzde bu yazarlardan biri kitapları çok satan bir yazar,diğeri gizemli bir hayalet yazar ve bir diğeride en çok satan yazarın anti hayranı olarak yaşamaktadır.izleyeli aylar oldu hala kalbimin bir köşesi 'hayaleeeet!' diye ağlıyor.

fransızca

martilara simit atan kadin
Fransanın ve Afrika'nın bazı ülkelerinin resmi dili.

Dün metroda giderken ikiz kardeşler konuşuyorlardı. Bende kulaklık kulağımda Fransızca çok sevdiğim bir şarkıyı dinliyorum. Kızlardan biri bana bakıp bakıp gülümsüyor. İçimden “ya birine benzetti ya başka bir şey dikkatini çekti” dedim. Şarkının bitmesine yakın sesi kıstım tam o sırada kız babasına dönüp türkçe 'baba ablanın dinlediği şarkı çok güzelmiş. Sorsam bana kızar mı acaba' dedi sonra da cevabı beklemeden Fransızca şarkının adını sordu.

1

jack jack

martilara simit atan kadin
inanılmaz aile'nin en küçük üyesi olan jack jack henüz 1 yaşına bile varamamış sevimli bir bebektir. Tabi ki sıradan bir bebek değil, bu minik arkadaşın tamı tamına 17 farklı gizli gücü bulunmakta. Ancak bu güçlerini henüz bilinçli olarak kullanamıyor, bu nedenle güçlerinin bu kadar fazla olduğu düşünülüyor. Anladığınız üzere henüz ne filmlerde ne de resmi açıklamalardan bunu öğrenebiliyoruz.inanılmaz sevimli değil mi? bu da bir süper güç bence ^.^

flash

martilara simit atan kadin
inanılmaz aile'nin haşarı oğlu. 3 çocuktan ortancası olan flash süper hızlı hareket etmesiyle ailenin en küçük üyesi olan jack jack dışında herkesi deli eder. kurallara uymaz, sabırsızdır, saniyeler içinde her şeyi alt üst edebilir. bu nedenle en ufak bir açıklıkta anında kuralları çiğner. yaşı itibariyle süper kahramanlık onun için bir çeşit oyun gibidir. en nefret ettiği şey jack jack'e bakıcılık yapmak ve kurallara uymaktır.

pixar animasyon stüdyoları

martilara simit atan kadin
Emeryville, Kaliforniya merkezli CGI animasyon yapım şirketidir. Stüdyo bugüne kadar 16 Akademi, 7 Altın Küre ve 11 Grammy ödülü kazanmıştır.

Pixar ilk olarak Graphics Group ismiyle Lucasfilm'in bilgisayar bölümünün parçası olarak 1979 yılında kurulmuştur. 1986 yılında 10 milyon dolar karşılığında Steve Jobs tarafından satın alındı. Ocak 2006'da ise 7.4 milyar dolar karşılığında Disney'e satılmıştır. Bu satışta Steve Jobs, Disney şirketi hisselerinin yüzde sekizini almıştı.

Pixar, bugüne kadar pek çok uzun metrajlı filmin yapımını üstlendi. İlk film Oyuncak Hikayesi son film ise İnanılmaz aile 2'dir.

bir insanla muhabbeti kesmek için yeterli sebepler

martilara simit atan kadin
'qanqa' diye başlayıp tüm sorumluluklarını size yüklemeye çalışan, yüzünüze karşı gülerek lafı sokuşturan, yalakalanan, 'ah şekerim/canım/tatlıım' diye mevzuya derin bir genişlikle dalan, 'ben sana yollarım' diyip 'unuttum' ayağına savsaklayan, çok bildiğini sanıp tereciye tere satan, es kaza kayıp düşse kafasının içinden boş teneke sesi gelecek insanların ağzına bir çubuk kraker sokar, saygılarımı sunarım.

Böyle de tatlı bir insanım.

Edit: ben seslendirince daha anlamlı geliyor kulağa ama bildiğiniz üzere bunu yapamıyorum sevgili yazar arkadaşlarım :) lütfen 'qanqa'yı bir ankaralı; 'ah şekerim'i zengin kocayla evlenmiş sonradan görme genç kadın; 'canım'ı tepebaşındaki kenar mahallelerindeki sahtekar güzellik merkezi çalışanı; 'tatlım'ı üniversitede metalcilere özenip üç günde kabak çiçeği gibi saçılan taşra kızı tonlamasında okuyunuz.
Sözlük
kuluçka makinesi One Hit Wonder Likit Smok Nord