confessions

mahur

altın perçemli sarkastik yazar - Moderatör

  1. toplam giri 601
  2. takipçi 10
  3. puan 8008

gurur ve önyargı

mahur
özgün adıyla Pride and Prejudice, İngiliz yazar jane austen'in ikinci romandır. Bircok televizyon dizisi ve sinema filmi olarakda uyarlanmış ama adı, daha çok Aşk ve gurur olarak kullanılmıştır. Kitabın konusunu söylemeye bile gerek yok, adından oldukça barizdir. Gurur, önyargı ve aşk üçgeninde bir hikayedir. ingiliz toplumu sınıflar arası ayrılıkları ve bu durumdan doğan tutumlar yalın bir dille kurgulanmıştır.

birdman

mahur
Birdman veya Cahilliğin Umulmayan Erdemi 2014, ABD yapımı kara mizah ve dram filmidir. Filmin yapımcılığını ve yönetmenliğini Alejandro González Iñárritu üstlenmiştir.
87. Akademi Ödülleri'nde En İyi Film kategorisi dahil olmak üzere 9 dalda aday gösterilmiş, En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Özgün Senaryo ve En İyi Sinematografi olmak üzere 4 ödül kazanmıştır
Filmim başrol kahramanı Keaton bir zamanlar süper kahraman rolüyle ünlenen fakat unutulmuş ve bir Broadway şovuyla tekrar ünlenmeye çalışan bir Hollywood aktörünü canlandırmaktadır.

119 dakikalık filmden biran bile kopmuyorsunuz. Kamera çekim tarzı alışık oldugumuzdan oldukça farklı. Sanki oyuncunun pesine takılmışız hissi veriyor. Sinema ve tiyatro arasında kalmış oyuncuların popülizme karşı bakış açısını gözlemlemek mümkün. Ayrica "eleştirmenlik"de bu elestriden nasibini almış. Bu filmden anladığım kadarıyla sanatçıda delilik mümkün olmazsa gerçek sanat yapamaz. Yada gerçek sanat delirmeden gerçekleşemez.

mona lisa

mahur
leonardo da vinci'ye ait olan tablo ilk kadın portre örneklerinden biridir. Dünya üzerinde en çok bilinen, tanınan üzerinde tartılan, konuşulan eşsiz bir sanat eseridir. Tablonun yapımından beş asır geçmesine rağmen hala günümüzde tekniği tam olarak çözülememiş olup, sırlarını korumaktadır.

minimalizm

mahur
Kanaatkarlik yada sanat ve muzik icin ise sadecilik denebilir. Lazim olmayan, gereksiz şeylerden kafa karıştırmamak için kurtulmak herşeyin en yalın halidir.

heyûlâ

mahur
1. Ürkütücü hayal, ürkütücü hayâlî şey.
2. Ne olduğu anlaşılmayan, şekli belirsiz büyük şey.
3. felsefe terimi olarak heyulâ: Kendisinden her şeyin var edildiği, kendisinde varlıkların sûretleri zâhir olan ilk prensip, ilk cevher, ilk madde anlamına gelir.

eskilerin hep güzel olduğu gerçeği

mahur
Eskiler yada çocukluğumuz bize güzel gelir. Özellikle cocuk ruh halinde önyargı, gurur, nefret gibi bir çok olumsuz duygu yoktur yada oldukça yüzeyseldir. Böyle olunca insanlar için herşeyin anlamına varabilen tadabilen hayattan daha derin zevkler alabilen küçük şeylerden mutlu olabilen beklentisiz bir dönemdir. Çocukluğumuzda o dönemlerin unutulmaz olduğunu düşünürüz. Oysaki tekrar olumsuz duygularımızı azaltabilirsek o ahengi tekrar tutturmak mümkündür. Olumsuz duygular tamamen yok edilemez ama kısmen azaltmakta bizim elimizdedir.

özellikle yeni nesil gençler arasında "asrın insanı olmamak" gibi bir kalıp cümleyi sıksık duymaktayım. Bu durumun ise tamamen kendilerinin yaşadığı zamanı, ailesini, ülkesini, çevresini, hayatını bir türlü benimseyememiş, sevmemiş, ahvali neyse o olduğunu kabul edememiş bir neslin zirvasi olarak görüyorum. Sanki istediği asırda yaşasaydı mutlu olacaktı ki hiç zannetmiyorum. Güzel düşün, Güzel yasa nerde, hangi zamanda hangi durumda olursan ol...

3 aptal (3 idiots)

mahur
2009 yılı yapımı bir hint filmidir. Hindistan'ın en iyi mühendislik okulundaki üç arkadaşın dostluklarını ve hayatını anlatırken eğitim sistemini eleştirmektedir. Hindistan'da tüm zamanların (kendi yılına kadar) en yüksek gişe rekoru ve hasılatını yapan filmidir. yurtdışı pazarında da o tarihe kadar en yüksek hasılat yapan bollywood filmidir. Filmde hindistan'in ünlü yüzü aamir khan basrolda yer almaktadır.

171 dakikalık filmde benim canım çok ama çok sıkıldı, hele o danslar ve müzikler bizim hic alışık olmadığımız türden bir film. Hızlı çekimde izlenmeli yoksa tahammül edilemez. Ayrıca eğitim sistemini eleştirirken icinde birçok çelişki içeren bir film.

dr jekyll ve mr hyatt

mahur
İskoçyalı yazar Robert Louis Stevenson'ın 1886 yılında yayımladığı kısa romanının adıdır.
Habil ile Kabil'den beri süregelen insanoğlunun en eski hikayesi.
Edilgen bir kişiliğe sahip Dr. Jekyll toplumdaki maskesinden kurtulmanın bir yolunu bulur. Acaba bizde toplumdaki itibarimiz konusunda endiselerimizden kurtulursak neler neler yaparız diye düşünmeden edemiyorum. Günümüzde birkaç değişiklikle "black mirror" dizisine harika bir bölüm olabilir.
Bir yazar bir düşünceyi ne kadar kısa anlatırsa o kadar iyidir derler. Gerçekten oldukça kısa ve öz bir şekilde Stevenson bu hikayeyi anlatmayı başarmıştır.
Içimizdeki şeytan veya düşman, nefsi emmare , ego, öteki, ikinci, öz, benlik... ne derseniz deyin lafın kısası ne demis mevlana; "ya göründüğün gibi ol yada olduğun gibi görün."

sosyal izolasyon

mahur
kişinin kendini toplumdan kısmi veya tamamen uzaklaştırmasıdır.
Bana göre insanları hertürlü yolla korkutup eve tikmanin diğer adı. Yaşadığımız bu zamanda dünyada günde açlıktan 25.000 kişi ölürken; koronavirüs değil, her kafadan çıkan sese kulak verilmesi, toplum baskısı, komple teorileri ve bunlarin sonucunda toplumda meydana gelen ankisiyete (Kaygı) bozukluğunun sonucudur.

miraç kandili

mahur
islam alemi için değerli gecelerden biridir. Bu gecede
Peygamber efendimize üç şey verildi: Beş vakit na­maz, Bakara Sûresi'nin sonu ve ümmetinden şirke düşmeyenlere büyük günahlarının affedildiği haberidir.

eba eğitim bilişim ağı

mahur
Milli eğitimim bakanlığına ait bir bilişim programıdır. koronavirüs ve sonrasında süresiz tecil edilen eğitim eba ile arayi açmamayi düşünülüyor. Hic yoktan iyidir ama Çoğunlukla uygulamaya giriş yapılamamakta yoğunluğu kaldıramayan yapısı çözülmezse pekde bir ise yarar durmuyor.
0 /
Sözlük
Kuluçka Makinesi One Hit Wonder Likit Smok Nord