confessions

mahur

okyanustan gelen şişe - 1. Nesil Koordinatör

  1. toplam giri 324
  2. takipçi 8
  3. puan 4680

sevdiğin birinin ölmesi

mahur
Neredeyse ondört yil olacak.
Günler ne çabuk geçiyor.
Yolda bazen yaşıtlarına denk geliyorum.
Hayatları heva hevesle tükenip gidiyor.
Yaşasaydı sanki ne olacaktı, diyorum.
Sonra bakıyorum boyunca çocukları olmuş.
şoföründe çocukları varmış.
Olsun onuda affediyorum,
korkuyla koymuştur cebine uyuşturucuyu
artık benimde çocuklarım var ağabey.
Neyse ki ölüm var, elbet birgün kavuşacağız, inanıyorum.

7. koğuştaki mucize

mahur
Şuan sinemalarda vizyonda olan film. Birçok kişi çok anlatıyor, bende fragmanını izledim. Tam bir dram. Ben bu tarz filmleri pek sevmem, sinemaya gitmeyi de düşünmüyorum, ama denk gelirse birgün izleyebilirim.

körler de rüya görür mü sorusu

mahur
Hiç kör tanımayıp ama körlerin başka ne dertleri olabileceğini düşünmeyip, rüya görüp görüleceğine kafası takılan kişilerin sorusudur.
Cevabına gelince kör birisinin anılarını anlattığı bir kitapta okumuştum, tabiki görürler. Ama görenlere göre farklıymış. Rüyalarında duyarlarmış, günlük hayatlarında ki gibi.

kokusu yaşam sevincini arttıran şeyler

mahur
Ilk bas Peygamber efendimizin kokusu olmali. Allah duymayi bizede nasib eder inşaallah. Gül kokar derler. Farsçada gül bizim bildiğimiz gül değil çiçek anlamına gelir. Gülistanda çiçek bahçesi anlamındadır. Neyse efendim aslında peygamberimizin kokusunu çiçek kokusuna benzetilmektedir.

incir

mahur
Mevsimi tam bu zamanlar olan ağustos, eylül aylarında yetişir. Allah'ın lutfeddigi yada evrimcilere göre evrenin biz insanlara sunduğu lezzetlini anlatamayacağım bir meyve ve ağacı. Ayrıca faydasida saymakla bitmez. Özellikle lif, magnezyum, manganez, sodyum, B6 vitamini ve K, potasyum ve kalsiyum açısından son derece zengindir.

özet çıkarmak

mahur
Ilk okul öğretmenim her gün istisnasiz özet çıkarın diye ödev verirdi. Bununla birlikte bende takvim arkalarındaki fıkraları deftere geçirme şeklinde yaptığım ödevlere diyebilirim.

kefernahum capharnaum

mahur
2018 yılı lübnan yapımı film. Bir çok ödül almış, başarılı bir bir geçmişe sahip. Film mülteci ve suriyeli bir çocuğun hayatından bir kesit. Orta-doğu, mülteciler, savaş, şiddet, fakirlik, bolca da cehalet... Şuan ulkece bizimde başımızda olan multeciler ve problemlerini, birde onlarin gözünden görmek ilginc olacaktir. izlenmesi gereken filmlerden olduğunu düşünüyorum.
1

bu dünyaya çocuk getirilir mi sorunsalı

mahur
Geçen gün denk geldim. Kemal sunalın oğlu Ali sunal güldür güldür showda sunuculuk yapıyor. Kendisi baba olmuş, çok mutlu ve heyecanlı görünüyordu. programın basında bunu paylaşmak istemiş. Ama giriş cümlesi bu dünyaya cocuk getirilir mi diye herkes söylüyor ama biz yaptık işte, falan gibi bir şeyler dedi. Kendi çapında başarılı bir adam ama nasıl eziliyor bunu söylerken, hâlinden belli o mucizeyi yaşamış. ama toplum öyle bir hale gelmiş ki bunu açık yüreklilikle söylemekten çekiniyor. Tabi bu bir tercih meselesidir. Ama bu nedenli baskı nasıl oluşmuş, kim bu olumsuz insanlar. Galiba sayıları oldukçada fazla olmalı yada ali sunalın çevresinde bir hayli çoklar. Hayata hep negatif bakmanın sonucu bu olmalı. Bu dünyada geçmişte de vardı, şimdi de var gelecektede var olacaklar; iyiler ve kötüler. Ama bu kadar karamsarligin sonu ne olur bende bilmiyorum. Yasayarak gorecegiz. Ben bu dünyada en cok çocuklara birde delilere inanıyorum. Onlar olmasaydı, insanlar helâk olurdu.

pervane

mahur
Pervane, yönetmenliğini Nora Twomey'in gerçekleştirdiği 2017 çıkışlı Kanada, İrlanda ve Lüksemburg ortak yapımı animasyon drama filmi. Yapımcılarından biri Angelina Jolie'dir. Oscar en iyi animasyon dalında adaylığı mevcuttur. Konusuna gelince pervanenin babası hapse girince ailede başka erkek olmadığı için küçük kız saçlarını keser ve küçük bir oğlan çocuğu kılığında ailesinin geçimini yüklenir. Pervanenin hikayesinin yanında masal tadında afganistanın tarihide anlatılmaktadır. Oldukça başarılı bulduğum filmde kadınlar ve çocuklar hep aynı kaderi yaşamaya mahkum gözükmektedir.

erik

mahur
birçok çeşidi olan bir meyvedir. Malta eriği, can erik, papaz eriği, japon eriği, bardak eriği, mürdüm eriği gibi daha birçok çeşidi mevcuttur.

haşlanmış harikalar diyarı ve dünyanın sonu

mahur
Japon yazar haruki murakami'nin okuduğum ilk kitabıdır. Adından anlaşılacağı gibi ve ayrıca diğer murakami kitapları gibi buda çok ilginç bir kitap. Birkaç günlük ömrü kalmış bir kahraman, normal hayatı ve bilinç altı olarak ikili bir şekilde devam ediyor. Gerçek hayat mi yoksa bilinç altındaki hayatı mi daha ilginç mi diye sorsaniz karar veremiyorum.

değişik insan tipleri

mahur
Gelmiş geçmiş tüm insanlar kadar değişik insan olduğunu düşünüyorum. Kimse kimseye benzemiyor, ne kadar çok, o kadar zenginlik. Hatta ben beş dakika önceki halime bile benzemiyorum. Dünya boşuna dönmüyor sanırım.

bel ağrısı

mahur
Her insanın istatistiklere göre hayatında mutlaka başına gelmiş yada gelecek olan hastalıktır. Doktorlara göre birçok nedeni olabilir. Ama okuduğum (bkz:Hayvanlardan tanrılara sapiens) kitabına göre yüzbinlerce yıldır avcılık ve toplayicikla geçinen insanın birkaç bin yıldır çiftçiliğe başlamasıyla ortaya çıkmış hastalıktır. Fizyolojimizin tarıma uygun olmadığı ve evrim sürecince cok cabuk gerceklesmenin sonucu olduğu söylenmektedir. evlere kapanma hatta masabaşı işleri bence birde akıllı telefonlara müptelâlık sonucunda durum daha da kotulesecektir.

aliya izzetbegoviç

mahur
" Ben Avrupa'ya giderken kafam önünde eğik gitmiyorum. Çünkü çocuk, kadın ve ihtiyar öldürmedik. Çünkü hicbir kutsal yere saldırmadık. Oysa onlar bunların tamamını yaptılar."

Aliya İzzetbegoviç

kronik alerji

mahur
Devamlı ilaç kullanmaya mecbur olmak. Bir taraftan iyileştiren bir taraftan yıkan ilaçlara mecbur kalmak. Çocuklarda daha sık görülür. Ergenliğe gelince birdenbire sona da erebilir yada daha çok azabilir.

güven sözlük'ün aşırı apolitik olması

mahur
Politik veya apolitik olmak tercih meselesidir. Bazen yazayım diyorum, (bkz:düşünmeden yazmayanlar)danim, tavsiyede ederim. Ne söylersem ikna edemem, diyorum. Yada tam tersi oda beni ikna etmeye çalışacak, çözümsüz tartışmalar doğuracağı kesin. Hem hadi diyelim ikna ettim kendi düşüncemi doğru olduğunu kabul ettirdim, bu bana ne, o ne kazandıracak. Bir faydası olacağını düşünmediğim için bu konulardan elimden geldiğince uzak duruyorum. Belki karşı taraf haklidir diye de aklimdan gecirmegimi soyleyemem. Birşeyleri anlayım derken kalp kırmanın doğru olmadığını düşünüyorum. Her insanın sadece insan olduğu için değerli ve düşüncelerinin de değerli olduğunu düşünüyorum.

after life

mahur
ingiliz yapımı karamizah türünde bir dizidir. Az kadro, çok iş. Konusu ise başımıza gelmiş de olabilir veya gelmesi ihtimaldir. Eşini kanserden kaybeden adamın hikâyesi. Bakış acınızı değiştirecek, farkındalık yaratacağına garanti verebileceğim bir dizidir.''Günün birinde son yemeğini yiyip, son çiçeğini koklayıp, bir arkadaşına son kez sarılacaksın. Son kez olduğundan haberin olmayacak. O yüzden, sevdiğin her şeyi tutkuyla yapmalısın. Kalan yıllarının kıymetini bilmelisin. Çünkü devamı yok...”

fransız ihtilali

mahur
Belkide kraliçe pasta derken (bkz:makarna) demek istemiştir ve hiç yoktan yanlış anlaşılma yüzünden günümüz siyasi coğrafyasının oluşmasına neden olmuştur. Dilbilgisi önemli. Mesela makarone fransızcada makarna anlamina gelirken, bizde bir çeşit tatlı. Fransızca pasta ise tarte denilmekte. Fransız devrimiyle ne alakası var demeyin. Herşey ayrıntılarda.
(bkz: Biri Yer Biri Bakar Kıyamet Ondan Kopar )

boşvermişlik

mahur
Orhan veli kanık'in harika bir biçimde anlattığı kavramdır.

Ne atom bombası
Ne Londra Konferansı
Bir elinde cımbız,
Bir elinde ayna;
Umurunda mı dünya

Not: şiire güncelleme yapmak gerekirse; ayna ve cımbız yerine akıllı telefonlar koyulabilir. Siyasî konular ise hep aynı, canınız ne çekerse onu koyun.

haruki murakami

mahur
1949 doğumlu japonya'nın en popüler yazarlarından biridir. Eserleri most modern, bilim kurgu, fantasik tarzındadır. En çok kafka'dan etkilenmiştir. Dili çok yalın ve akıcıdır. Kitapları oldukça kalın olmasına rağmen çok hızlı okunur. "Koşmasaydım yazamazdım" adlı kitabında nasıl yazar olmaya karar verdiği ayrıntılı olarak anlatmaktadır. Kültür farklılığından da olabilir bana pekde derin gelmedi kitapları. Ama çok ama çok ilginç detaylara sahip. Yazarın hayal gücü oldukça yüksek.

abdullah gül

mahur
Kakiteli, bilgili seviyeli bir devlet adamıydı. Zeki olmasına rağmen kurnaz değidi. Siyasetin olmazsa olmazlarından brii olan "kurnazlık" vasfi eksikliğinden siyasi başarısını devam ettirememistir.

17 yaşındaki gencin abur cubur yemekten kör ve sağır olması

mahur
İngiltere'de 17 yaşındaki bir genç erkek, yaklaşık son 10 yıldır 'abur cubur yemekten' kör ve sağır oldu. 
Doktorlar, iç hastalıklarını derledikleri raporda yer verdikleri vakada, gencin patates cipsi, patates kızartması, beyaz ekmek ve işlenmiş et ağırlıklı beslenmesi sonucu, 15 yaşından itibaren görme ve işitme kaybı yaşamaya başladığını söyledi.

mary poppins return

mahur
1964'de mary poppins olarak çekilen film 2018'de mary poppins return olarak tekrar çekilmiştir. Fragmanını izleyince çok güzel, çocuklarla izlenebilir diye düşündüm. Ama izleyince pisman oldum, fragmanı izlemek yeterli. O kadar uzun ki sonderece can sıkıcı hale gelmiş. Çocuklar bile çok sıkıldı. Ayrıca o kadar fazla şarkı söylüyorlar ki bayıyor.
Hikayesine gelince ortada bir sorun, arkasından sihirli büyülü bir dadi gelir. Sorunları çocuklara hissettirmeden atlatirlar giderler. Ayrıca yetişkinlere unuttukları çocukluklarını hatırlatır. batı tarzında klasik hikaye. Kaybettikleri insanliklarini bulma çabası. Sadece cocuklarin banyo yaptıkları sahne favorim oldu.

Sözlük
https://dovizkurlaricanli.com