confessions

mahur

azurenin son damlası - Moderatör

  1. toplam giri 527
  2. takipçi 10
  3. puan 7175

fortnite

mahur
Epic Games ve People Can Fly tarafından geliştirilen, Epic Games tarafından yayınlanan bir co-op, sanal, online hayatta kalma oyunudur. Savaşırken inşaa yapılan heyecanlı bir oyun. Dün 12. Sezonu başlamıştır.

faşizm

mahur
Her insanın; hazreti adem yada aynı maymun yada aynı sudan yada çamurdan velhasıl neye inaniyorsak ondan geldigini bildigi halde altında sadece kendi öz benlik veya ego dedigimiz canavarı yüceltmek, beslemek için ortaya çıkmış bir akımdır. içinde şiddet ve anarşi içerir. Milliyetçilikle karıştırılmaması gereken bir öğretidir. Faşizm diğer adıyla ırkçılık kendi ırkının üstün olduğuyla başlar ve cinayetle sona ermeden durmaz.

gölge etme başka ihsan istemem

mahur
diyojen ve iskender arasında geçen bir diyolog sonunda diyojenin iskender'e söylediği sözlerdir.

Günümüze kadar gelen bu ünlü sözler faydan olmuyorsa bile zararın dokunmasın anlamında sıkça kullanılır. Bazı insanlar kendilerini görmez, bilmez, hadsizliklerinin farkına varmazlar, insana zarardan başka birşey getirmezler. Aslında az biraz uzak kalmak hem kendileri hemde karşısındakiler açısından daha faydalı olacaktır, eminim.

sözlük yazarlarının nicklerinin anlamı

mahur
Sözlük yazarlarının kullanıcı adı veya nickname dedikleri sözlükteki isimlerinin hikayelerini, kendileri icin ne anlama geldigini ifade ettikleri başlıktır.

mahur Benim için özel bir anlamı olmayan bir isim. Üye olduğum sıralar okuduğum kitaptan esinlendim. Ne isim koysam diye düşünürken aklıma geldi. isimlerin cok da önemli olmadığı düşünüyorum. Ilk görünüşte belki olabilir ama sonraları isimlerin içini dolduran insanların yaptıkları, konustuklari, yazdıkları... ayrıca ahmet kaya'nın mahur bestesini çok severim.

pomelo

mahur
Çin greyfurdu, şadok, ağaç kavunu gibi değişik adları olan bir meyve. Tadıda kendi de turunçgillere benziyor. boyutu küçük bir kavun kadar, portakal gibi soyulup yeniyor. Portakalla greyfut arasında bir tadı olup oldukça lezzetli bir meyve. Çinde üretilmiş, yemiş bulundum. Bir kaç güne kadar bir sey yazmazsam bilinki koronavirüse yakalamışımdır. :)

tahammül

mahur
Zor şeylere dayanma gücü, ses çıkarmadan katlanma anlamına gelen kelime. Kelime Arapça olup tahammül kelimesinin kökü "haml"dir. “yüklenmek, taşımak” anlamına gelir.
Tahammül etmek bir insana taşıyabilme gücüne bakmaksızın yüklenmek, üstüne koymak da koymak ve bunun sonucunda 'ne var canım bunda' deyip sıyrılmak mıdır acaba. Acaba en basindan isyan bayrağını çekmeli mi insan. Çünkü insanı son damlasına kadar doldururlar, sen durun yapmayın desende duymazlar

dolunay

mahur
Hemoglobin seviyesi yüksek olan insanların oldukça zorlandıkları bir dönemdir. Oldukça sıkıntı yaptığı ve geceleri kalitesiz bir uyku yaşadıklarını söylerler. En kolay çaresi sık sık kan bağışında bulunmalarıdır.

çalıkuşu

mahur
Reşat nuri güntekin'in ölümsüz eseridir. Ayrıca 1986 yılında (daha ben doğmamışım) 7 bölümlük mini bir dizi haline uyarlanmıştır. Trt kurumu tarafından osman seden yönetmenliğinde unutulmaz bir görsel halide son derece başarılı olmuştur. Defalarca izlenme rağmen hala arada izlemekten kendimi alamadığım bir dizidir. Müzikleri insanın içine işleyip, herkesin kendinden bir parça bulmayı başaran nadir bir eserdir. Başrollerde aydan şener ve kenan kalav yer alırken miralay hayrullah bey rolündeki sadri alışık'ı izlemek beni hep hüzünlendirir.

masif

mahur
Özellikle mobilyada duyduğum sıfattır. Masif mobilyaların fiyatları kaplamalara göre oldukça yüksek olurken daha dayanıklı ve uzun ömürlü olurlar.

şikayetvar

mahur
Sikayetlerinizi yazdığınız ve gerçekten olumlu sonuçlar elde ettiğiniz bir sitedir. iki ay önce güvenilir bir site diye bir yerden ürün aldım. Ama bir daha kendilerine ulaşamadım mail attım defalarca telefonlarını aradım ama açmadılar bile. Sonunda şikayetvar'a yazdım ve iki aydır çözülmeyen sorun bir haftada çözüldü. Sonra birde utanmadan aradılar, ürünü gönderdik şikayetinizi geri alamaz misiniz diye bende asla dedim tabiki. Bana cevap bile vermediniz dedim de dedim neler neler. Teşekkür edecek birisi varsa oda sikayetvar.com'dur.

el camino

mahur
breaking bad dizisi bittikten sonra Kurgusal karakter jesse pinkman'in basina neler geldiğini merak edenlerin izlemesi gereken filmdir. dizisinin sonunda başrol oyuncusu white ölürken diğer başrol oyuncusu jesse pinkman'nin hikayesi yarim kalıyordu. Breaking bad hayranı olarak Uzun zamandır izlemek istedigim bir filmdi ve izlediğime değdi. Zaten diziyide dizi sonlandiktan sonra izlemiştim. Dizi ve film arasinda oldukca zaman farki olmasina ragmen bu yuzden beni pek etkilemedi. Film sakin bir tempoyla devam ediyor. Ama ayrıntılarıyla oldukça uğraşılmış ve "Breaking bad" efsanesinden geride kalır bir yanı yok. Film bittiginde insanda sanki gerçek bir insanın hayatı içine girip onun için huzurlu bir gelecek hissetmenizi sağlamışlar.

şehname

mahur
firdevsi'nin eski İran efsaneleri üzerine kurulu manzum destanıdır. İran edebiyatının en büyük eserlerinden biri olarak kabul edilir. 977 ila 1010 arasında yazılmıştır. 60.000 beyit civarında hacime sahiptir. Tek şair tarafından yazılan en uzun epik şiirlerdendir.

Konusu tarih öncesinden başlayıp sasanilere kadar iran şahlarını övmek ve turanlılar ile aralarındaki mücadelelerinden oluşur.

efrasiyab

mahur
İran millî destanı firdevsi'nin şehname'sinde Afrâsiyâb olarak geçen kahraman.

İran efsanevî tarihinde korkunç bir savaşçı ve büyük bir kumandan olarak geçen Efrâsiyâb, kötülük ilâhı Ehrimen'in yeryüzündeki temsilcisi sayılır ve şeceresi yedi göbekte yine efsanevî hükümdarlardan Ferîdun'a ulaşır. Babası Peşeng, Ferîdun'un torunlarından Zâişman'ın (Zâdsan) oğludur. Efrâsiyâb Avesta'da hilekâr ve kötü insan tipini temsil ettiği gibi İran ırkının da baş düşmanı olarak gösterilir. Efrâsiyâb yer altında, duvarları demirden kale içinde bulunan 100 sütunlu bir sarayda yaşar. Bu saray güneş, ay ve yıldızlarla aydınlanır. Saray Efrâsiyâb'ın sihriyle donatılmış olup içinden su, şarap, süt ve yoğurt (mast-ı zete) ırmakları akar.

efrasiyab, bir şehri kuşatma altına aldığı sırada kendi şehrinin bir zorba tarafından kusatma altina alındığını haber verilir ve hemen gelmesi için yardim istenir. Efrasiyab aylarca yaptığı yolculuk sonrasında tekrar yola ciktigi noktaya gelir ve aslinda kendi şehrini yine kendinin kuşattığını anlar. Ayrıca dünyanın yuvarlak olduğuna kanaat getirir.

parazit

mahur
92. akademi en film dalında ödül alan filmdir. Parazit, aynı zamanda hikayesini de yazan Bong Joon-ho tarafından yönetilen, 2019 yapımı bir Güney Kore kara komedi, gerilim filmidir. Kesinlikle izlemek istediğim bir filmdir.
0 /
Sözlük
kuluçka makinesi One Hit Wonder Likit Smok Nord