confessions

mahur

ıssız adadaki son umut - 1. Nesil Koordinatör

  1. toplam giri 183
  2. takipçi 7
  3. puan 2650

jack london

mahur
Onsekiz yaşına kadar doğru düzgün okuma yazma bile bilmezken kısa bir sürede sadece kendi çabalarıyla dünyanın en iyi yazarları arasına girebilen değerli bir yazardır.
1

vlog

mahur
Videolarla blog yapmak. Sıradan insanların bile hayatlarından kesitler paylaşarak ve hikayelestirerek ün kazanılan bir platforma dönüşmüştür.

şeyma subaşı

mahur
Hiçbir özelliğe (zeka, güzellik, ses, yetenek vb. gibi) sahip olunmadanda ünlü olunabileceğini kanıtlayan isim. Pardon kendisi kitap yazmış galiba. Ama her kitap yazan "yazar" olmamalı, sanırsam.

günlük tutmak

mahur
Günlü tutmak deyince çocukluğuma gittim. Her ilkolkul çocuğu gibi bir zamanlar benimde günlük tutmuşlugum vardır. Taki anneme kızıp günlüğümü kalorifer kazanında yakana kadar. O günden sonra birdaha hiç günlük tutmadım. Çok kırılmış ve kızmıştım. Ben günlüğüme "sarı çiçeğim" derdim. Çocukluk işte böyle hitap ederdim. Çünkü günlüğümün dışında sarı çiçekler vardı. Annemde bu sarı çiçek meselesini benim sevgilim var diye yorumlamış. Sözde ben yazdıklarımı ona hitaben yazıyormuşum. Biz muhafazakar biz aileyiz. Annem bu büyütüp beni baya üzdü. Aslında benim asla o taraklarda bezim olmadı, hiçbir zaman. Ben inek kıvamında, kendi halinde bir çocuktum. Bilir misiniz, bilmem Ipek Ongun diye bir yazar vardır. O zamanlar onun gençlik serisi kitapları vardı. Günlük şeklindeydiler. Bende onları okuduktan sonra özenip günlük tutmaya başlamıştım. Kitapta ki kız kiraz agacim deyip baslardi gunluklerine. Tamamen ona özenmemden dolayıydı.

kefernahum capharnaum

mahur
2018 yılı lübnan yapımı film. Bir çok ödül almış, başarılı bir bir geçmişe sahip. Film mülteci ve suriyeli bir çocuğun hayatından bir kesit. Orta-doğu, mülteciler, savaş, şiddet, fakirlik, bolca da cehalet... Şuan ulkece bizimde başımızda olan multeciler ve problemlerini, birde onlarin gözünden görmek ilginc olacaktir. izlenmesi gereken filmlerden olduğunu düşünüyorum.
1

öğrencilere kaynak kitap aldırmak

mahur
Bence sorun hiç bir konuda öğretmenlerin fikrinin alınmaması. Kitaplar yetersiz diyorlar kimse birşey yapmıyor. El yazısı çıkarttılar, sonra kaldırdılar. Oyuncak sanki. Şimdi önce tatil, sonra tatil gibi birşey cıktı. Bakalım o ne olacak. Birşey yapmaya çalışıyorlar, ama işin içindeki öğretmenlerin fikri alınmıyor. Deneysel bir eğitim sistemimiz var diyebiliriz. Insallah sonunda deneye deneye bulabiliriz.
1

öğrencilere kaynak kitap aldırmak

mahur
Aman kimse duymasın, çok yasak falan deyip deyip öğretmenlerin geri kalmadığı durumdur. Devletin kitaplarının güzel olduğunu ama yetersiz olduğunu söylüyorlar. Peki bende soracağım sen ne güne varsın? Eksikleri tamamlamak için olabilir mi acaba ? İşin kolay yolu demiyorlar da böyle kılıf uyduruyorlar. Öğrenciye kim oturup, uğraşıp da alıştırma yapması için ödev hazırlayacak. Herkes bastırsın parayı alsın kitapları. Oda zahmet edip sayfaları söylesin, yeter o kadar.
1

çamaşır suyu

mahur
Temizlik maddesi görünümündeki zehir yada toksit madde. Heryerde bulunan, sıradan bir temizlik maddesi görünümde olduğu için doğaya ne kadar zarar verdiği kullanıcıları tarafından küçük ve zararsız görülür. Benim bir şişecik kullandığım deterjan denizlere, balıklara ne yapabilir ki, denizler çok büyük der. Ama ben derim ki; bir şehirdeki kullanilan tüm çamaşır sularını birlestirip denizlere döktügümüzü düşünelim. O zaman belki isin vehametini belki bir nebze anlayabiliriz. Birde bu işlemi uzun uzun yıllar boyunca tekrarlayalım. Bunun sonucunu zaten bir çoğumuz yaşayarak öğreneceğiz. Merak etmeye gerek yok.

plank

mahur
Plank bir tür spor. Kısa sürede ve etkili bir biçimde vücudunuzu şekillendirmeye yarayan bir spor olarak duydum. Hep bir spor yapmak istediğim için ve ayrıca pek zaman almayacağı için hemen denemek istedim. Telefonuma plank yazıp bir uygulama indirdim. Hevesle başladım. Seanslara bir dakika gibi kısa süreyle başlıyorsunuz, sonuna dogru on dakikayı buluyor. Otuz günlük bir programa başladım. Şınav hareketine benzeyen birçok çeşitli hareketi var. Hergün süre bir miktar artırıyor. İlk başlarda çok kolay geldi. Şekil olarak hiç bir fayda sağlamadı ama sporun verdiği dinçlik ve enerji güzeldi. Ama sonlara doğru kollarım dayanamaz oldu. Hatta geceleri kollarımın ağrısına uyandım ve yirmibeşinci gün bıraktım, gitti. Ya ben bir yerde hata yaptım (tamammen programa uysam da) yada bana uygun bir spor değildi.

minecraft

mahur
Kargacık burgacık görüntülü bloklarkar haricinde pek birşey olmayan ama bu bloglardan dünyalarin bile yaratıldığı oyun. Minecraft çıkmadan önce deselerdi; bir oyun çıkacak ama ekran goruntusu yüzyıl önceki oyunlar gibi olacak ve bu oyun çok tutulup, çok begenilecek, bunu bana katiyen inandiramazlardi.
0 /
Sözlük
https://dovizkurlaricanli.com