confessions

mahur

okyanustan gelen şişe - 1. Nesil Koordinatör

  1. toplam giri 328
  2. takipçi 8
  3. puan 4751

teknoloji bağımlılığı

mahur
ekran bağımlılığı, internet bağımlılığı da denebilir. Şuanda ülkece belki de dünyaca en büyük sorunlardan biridir. Ne kadar kötü durumda olunduğu içindeyken pek belli olmuyor. Ama bu bağımlılıktan kurtulmaya cabalandiginda durumun vahmi ortaya çıkıyor. Özellikle çocuklarda hatta bebeklerde ne yazık ki çığrından çıkmış durumda ve oldukca korkunc bir vaziyette. Bunun sonucunu tüm insanlık ne yazık ki çok ağır ödeyecek gibi duruyor. Abartmış gibi duruyor olabilirim, keşke yanılmış olsam.

çarpım tablosu

mahur
Matematiğin temellerinden biridir. Çarpım ve çarpan sayılarının katlarından oluşsan tablodur. Çocukken ezberlenmemesi halinde öğretmenin karşısında soğuk terler döktürür. Olmazsa matematiğe 1-0 mağlup başlanır, çok sıkıcı gibi görülsede pratiklik acısından son derece faydalıdır.

doğum günü

mahur
Her sene doğduğun günde yapılan ve batıdan kulturumuze de gecmis olan etkinlik, merasim, seremoni. Yaş küçükken oldukça eğlenceli olabilirken, belirli bir yaş sonrasi anlamsiz ve sıkıcı bir hale gelibiliyor.

perhaps

mahur
ingilizcede belki, muhtemelen, bir ihtimal anlamlarına gelen kelime. Aynı zamanda amerikalı aktrist ve şarkıcı "doris day" ile ünlenen şarkının nakaratıdır.
Ayni sarki baska bir versiyonla Athena grubu tarafındanda "senden benden bizden" şeklinde yorumlanmıştır.

ayva

mahur
Gülgillerden hafif şekerli ve sulu, bol lezzetli bir meyve ve ağacı.
Ayva Allah'ın bize bahşettiği tüm nimetler gibi sayısız faydaya sahiptir. Potasyum, magnezyum, kalsiyum, demir ve A ve c vitamini acısından son derece zengindir.
Kabuğundan kış çayı yapılır, çekirdeğinden güzellik kremi, yaprağı öksürüğe iyi gelir.
Ayva reçeli, marmelati, kompostosu yapılır veya sadece üzerine limon sıkıp yiyenlerde vardır. (bkz:ayva tatlısı ) ise kaymaksız yenmez.
Balikesir'in meşhur (bkz:ayvalık)ı zeytin ağaçlarıyla doluyken neden ayvalık denmiştir, hiç bilemiyorum. Çanakkale (bkz:ayvacık) ise kökboyalı el halılarıyla meşhurdur.
Ayva göbeği veya ayva tüğü bir güzellik ölçütü olarakda kullanılır.
Tabiki böyle güzel bir meyve şarkılara, türkülere de girmiştir. Ayvanın çiçeğinden baharın gelişi tahmin edilir. Ayva baharda çiçek açar ama sonbaharda yenilebilecek hale gelir.
(bkz:Ayvayı yemek ) var birde. Ayva hakkatten bazen insanın boğazına durur. Üstüne bir bardak soğuk su icilirse oda hallolur. Her iki manada.

aslan

mahur
Aslan ormanların kralı, vahşilerin vahşisi diye bilinir. Ama sirkte ilk defa Aslan gördüğüm zaman hayal kırıklığına uğradım. Nerde o belgesellerde ki aslanlar. Bir adam elindeki kırbaçla koskaca aslanı kediye çevirmiş. Otur deyince oturuyor, kalk deyince kalkıyor. Heybetine bakılınca zavallı hayvanın hali içimi burktu. Istese adami bir lokmada yutar. Sanırım insanlar dünyada ki en vahşi canlı.

elly halkında

mahur
İranlı bağımsız film yapımcısı Asghar Farhadi'nin 2009 yapımı filmdir. Film Berlin Film Festivali'nde Altın Ayı Ödülü verilmiştir. Neşeyle başlayan film gerilimle devam etmiş ve hüzünle sona ermiştir. Film elly hakkında olsada sonuçta elly hakkinda pek az şey öğrenebiliyorsunuz. Çocuklarının öğretmeni elli'yi bir hafta sonu deniz kıyısında hem tatil hem bir arkadaşlarınla tanıştırmaya getirirler. Ailelerin çocuklarından biri boğulmak üzereyken kurtarılır. Elly'nin kayboldugu farkedilir. Herkes birbirine girer. elly'nin gittiği yada denizde boğulduğuna emin olamazlar. Filmi başarılı ve ustaca anlatılmış bir durum hikâyesidir.

tavukgöğsü

mahur
Biraz baharat ( kekik, köri, biberiye, fesleğen.. vs) ve sarımsakla marine edilip ızgara veya tost makinesinde pişirilirse ve yanında salatayla az yağlı bol proteinli güzel bir diyet menüsü olabilecek yiyecektir.

mübadele

mahur
Birinci dünya savaşı sonunda 1923 yılında imzalanan lozan anlaşması gereği Türkiye ve Yunanistan vatandaşlarının din esası üzerine zorunlu göçe tabi tutmasına verilen addır.

bit pazarı

mahur
(bkz: mübadele ) zamanlarında ortaya çıkmış bir pazar türüdür. Mubadeleye ugramis insanlar Evini barkini bırakmış ve fakirlik yüzünden eşyalarını kıyafetlerini satmaktan başka çaresi kalmamıştır. Yayan yapılan Uzun yolculıklar sonucunda bakımsız ve bitli kıyafetlerin satılması dolayısıyla bu gibi yerler bit pazarı diye anılmıştır.

kumkurdu

mahur
(bkz:Asa lind) adlı yazarın üç seri halindeki çocuk kitabıdır. Sade ve akıcı dili sayesinde çocuklar tarafından anlaşılır bir seridir. Zackarina ve kumkurdunun maceraları çocuklar kadar en az yetişkinlerinde hoşuna gidebilecek doğal bir anlatim tarzina sahiptir.

radyo tiyatrosu

mahur
televizyonun olmadığı, tv kanallarının az olduğu ve radyonun populer oldugu bir zamanlar radyodalarda kurgulanmış oyunlara, piyeslere verilen isim. Bu konuda Trt'nin oldukça geniş bir arşivi var. Ayrıca tgrt'ninkiler benim daha çok aklımda kalanlar. Çocukken çok severdim. Hala ulaşmak isterseniz youtubeda var. Benim gibi merakliysaniz hatta geçen gün spotify da rast geldim, tavsiye ederim.

kemalistlerin cübbeli bir adamı metroda taciz etmesi

mahur
Kemalistler gibi tam karşı taraftaki gruplarda da tahammülsüzlük adına büyük sorunlar var. Cumhuriyet, atatürk deyince atıp tutmalar, kulaktan duyma bilgilerle nefret söylemleri yaygın. Ben aynı kemalistler gibi bu tarz insanlarıda şiddetle kınıyorum. Hepimiz binbir çeşit haliyle aynı havayı soluyoruz ve bu ortak nokta birbirimizden ayrılmamaya yeter diye düşünüyorum. Kemalistler gibi geçmişte yaşıyorlar, hala padisahligi savunuyorlar. Kemalistler gibi bir noktaya takılıp kalmışlar. Gericilikte birbirilerinden farkı yok, hep aynı zihniyet. Ayrimcilik, digerini begenmeme, kendini ustun gorme.
0 /
Sözlük
https://dovizkurlaricanli.com