confessions

mahur

yeşil vosvosun kırık farları - Moderatör

  1. toplam giri 667
  2. takipçi 10
  3. puan 8941

sözlüğe giriş yapınca gelen huzur

mahur
Sözlüğe giriş yapınca gelen huzurdan çok kendi mesajının hep orada gözüme batar gibi durması biraz üzücü ve bana her nedense utandırıcı hissettiriyor. Kendimi bilmiş, kendi blog siteme çevirmişim gibi geliyor, Bazen yada birçok kez yazmamı engelliyor, kendimi tutuyorum.

Bende diğer yazarlar gibi daha çok yazar, daha geniş konular istiyorum ve inanıyorum ki elbet birgün olacak, tum kalbimle inanıyorum. Gelecek güzel günlerden umutluyum, bu güzel sözlüğe ve değerli yazarlarına ve emeklerine inanıyorum. Allah bu kadar güzel şeyi biraraya getirdiğine göre hiç bir emeğin zayi olmayacağına inanıyorum.

peki zeki müren de bizi görecek mi ?

mahur
vizontele filminden meşhur bir repliktir.

köy halkı: vizontele nedir ki?
belediye başkanı: radyonun resimlisi zeki müren'i hem dinleyecek; hem göreceksiniz...
cem yılmaz: peki zeki müren de bizi görecek mi?

Bu soruya belediye başkanı saf saf bakınır ve cevabı kendi de bilmiyordur. O zaman için cevap hayırdır. Şimdi sorsalar: evet, görebilir, olurdu. Zaman değişti. Şimdi tekrar başka soru sormak isterdim, yanımıza gelebilecek mi yada biz onun yanına gidebilecek miyiz ? Neden olmasın diye cevap vermek istiyorum.
(bkz:ışınlanma)

bayrak

mahur
arif nihat asya'nın en meşhur şiiridir.

Bayrak
Ey mavi göklerin beyaz ve kızıl süsü,
Kız kardeşimin gelinliği, şehidimin son örtüsü,
Işık ışık, dalga dalga bayrağım!
Senin destanını okudum, senin destanını yazacağım.Sana benim gözümle bakmayanın
Mezarını kazacağım.
Seni selâmlamadan uçan kuşun
Yuvasını bozacağım.Dalgalandığın yerde ne korku, ne keder...
Gölgende bana da, bana da yer ver.
Sabah olmasın, günler doğmasın ne çıkar:
Yurda ay yıldızının ışığı yeter.Savaş bizi karlı dağlara götürdüğü gün
Kızıllığında ısındık;
Dağlardan çöllere düştüğümüz gün
Gölgene sığındık.Ey şimdi süzgün, rüzgârlarda dalgalı;
Barışın güvercini, savaşın kartalı
Yüksek yerlerde açan çiçeğim.
Senin altında doğdum.
Senin altında öleceğim.Tarihim, şerefim, şiirim, her şeyim:
Yer yüzünde yer beğen!
Nereye dikilmek istersen,
Söyle, seni oraya dikeyim!

arif nihat asya

mahur
Cumhuriyet dönemi Türk şiirinin önemli temsilcilerindendir. Sade bir üslupla millî değerleri ve dini heyecanları işleyen şiirler yazmıştır. bayrak, Bir Bayrak Rüzgâr Bekliyor, Fetih Davulları, Selimler, Kubbeler, Süleymaniye en tanınmış şiirleridir. Bayrak şiirinden dolayı Türk edebiyatında Bayrak şairi olarak da anılır.

fetih marşı

mahur
arif nihat asya'nın istanbul'un fethine dair yazdigi marştır.

Yelkenler biçilecek, yelkenler dikilecek;
Dağlardan çektiriler, kalyonlar çekilecek;
Kerpetenlerle surun dişleri sökülecek
Yürü, hâlâ ne diye oyunda oynaştasın ?
Fatih'in İstanbul'u fethettiği yaştasın.!
Sen ne geçebilirsin yardan, anadan, serden....
Senin de destanını okuyalım ezberden...
Haberin yok gibidir taşıdığın değerden...
Elde sensin, dilde sen, gönüldesin baştasın...
Fatih'in İstanbul'u fethettiği yaştasın.!
Yüzüne çarpmak gerek zamanenin fendini...
Göster : Kabaran sular nasıl yıkar bendini ?
Küçük görme, hor görme, delikanlım kendini
Şu kırık abideyi yükseltecek taştasın;
Fatih'in İstanbul'u fethettiği yaştasın.!
Bu kitaplar Fatihtir, Selimdir, Süleymandır.
Şu mihrap Sinanüddin, şu minare Sinandır.
Haydi artık uyuyan destanını uyandır.!
Bilmem, neden gündelik işlerle telaştasın
Kızım, sen de Fatihler doğuracak yaştasın.!
Delikanlım, işaret aldığın gün atandan Yürüyeceksin...
Millet yürüyecek arkandan !
Sana selam getirdim Ulubatlı Hasandan ....
Sen ki burçlara bayrak olacak kumaştasın;
Fatih'in İstanbul'u fethettiği yaştasın.!
Bırak, bozuk saatler yalan yanlış işlesin !
Çelebiler çekilip haremlerde kışlasın!
Yürü aslanım, fetih hazırlığı başlasın...
Yürü, hâlâ ne diye kendinle savaştasın ?
Fatih'in İstanbul'u fethettiği yaştasın.!

makas

mahur
Mutfakta da kullanılan bir alettir. O kadar kolaylık sağlar ki kendinizi makas eller gibi hissetmenize neden olur. Sebzeleri kesmek, maydonoz doğramak, çiğ veya pişmiş etleri kesmek, bölmek, börek pizza kesmek ilk aklıma gelen kullandığım alanlardır. Bu kadar çok kullanınca makas bana dayanamadı ve kırıldı. Makas alayım dememle ne kadar çok çeşit oldugunu gormek ve ucuzdan pahalıya birçok seçenek kafamı allak bullak etti. Düne kadar sadece bir makastı.

babil'de ölüm istanbul'da aşk

mahur
iskender pala'nın Aşk ve macera dolu kitabıdır. Aşk bir sarmaşık gibiymiş. Ustundeki agaci kurutmadan bırakmazmış. Aski, gercek aski anlatan bir kitap. Hikaye, en başında Dicle kıyılarında bir çileğin kagit olmasıyla başlar. oradan hilleli şair fuzuli kağıtları satın alır ve ölümsüz eseri leyla ve mecnun'u yazar. Bu eser diyardan diyara sürüklenir. Bazen bir köşeye atılır bazen sabahlanarak başında ağlatır. Birçok acıya veya sevince tanıklık eder. Uzun yıllarca sürüklenir gider. Özellikle şairlerin elinde kıymeti bilinir. Hikaye şiir ve edebiyatla beslenirken, gizli orgutlerlerin elindeki zamanlarda bir sır kitap olarakta okuyucu meraklandirilir.
Bu kitap, Kitaba verdiği anlam acısından bile okunmaya değer. kitaplara başka bir gözle bakmama sebeb oldu. Onlarda bu hayatta sürüklenirken, üstünde kimbilir kaç kişinin izini taşıyordur, diye düşünüyorum. Kütüphanedeki kitaplarımın da akıbeti ne olacak? çocuklarımız, torunlarımız onlara ne kadar değer verecekler. Aslında elinizde tuttuğunuz bir kitap değil, canı kalbi olan çok ama çok değerli varlıklar olarak hissetmenizi sağlayacaktır bu kitap.

çocukken cevabı merak edilen sorular

mahur
Çocukluğumuzda kafamızı kurcalayan sorulardır. Eminimki milyonlarca soru düşünüzüzdür ama bir kaçı aklımda yer etmiş;
Allah nerede, nasıl birşey?
Dünyayı bile bilmezken, şimdi dümdüz gitsek ne olur nereye varırız?
Bebekler nereden gelir, nasil olur ?
Ölünce ne olur, nereye gideriz ? ( hala merak ediyorum galiba)

kiraz

mahur
Gülgiller familyasından kırmızı renkli lezzetli mi lezzetli bir meyve. Sarı renginide olup kırmızı kadar güzel olmazlar, pek yayginda degildir. Senede bir dönem hasadı olur. Mayıs ve haziran hatta bazı ağaçlar temmuz başında bile toplanır. Bakımı oldukça zordur, toplanması zevkli ama bir o kadar da zahmetlidir. ilk olarak seyreltikir ki ağaçtaki diger meyveler büyüyebilsin diye. Yağmur ile büyür ama kızardıktan sonra üstüne yağınca çatlatır, kurtlanmasina neden olur. Elinize aldığınızda kabuğu gergin olmalı, yumuşakcaysa kesin içi kurtludur. Kurtlanmamasi için çok sık ilaçlanması gerekir. İnsanlar gibi bütün kuşlar, böcekler, hasarat-ı mahlûkat kiraza bayılır. Pazarda, piyasada yüksek fiyatlara satılır. Meşakkatini görseydiniz neden bu kadar pahalı olduğuna hak verirdiniz. En iyileri her zaman olduğu gibi yurtdışına gider. Dünyada en çok kiraz üretilen ülke türkiyedir, ikinci sırada ise amerika yer alır. Ama en lezzetlisi bizimkilerdir.

mükemmeliyetçi insanlar

mahur
Zor beğenen hatta hiçbirşeyi beğenmeyen, seçici insanlardır. Her şeye kıllık yapar, yokuşa yorarlar. Mükemmeli hedefler, ayrıntılarla uğraşmaya bayılırlar. Çok zor tatmin olurlar, zirveden başka gözleri hiçbirşeyi tutmaz. çoğunlukla büyüğe bakmaktan küçük şeyleri kaçırırlar. Hem kendilerini yıpratırlar hemde karşısındakileri.

bayram

mahur
Birlik beraberliğimizi hissettiğimiz, her şeye rağmen, mekanlar ayri olsada sevgide buluşulan, herkesin sevdigi, umudun tazelendigi güzel günlerdir.

mutfak

mahur
Evin en hareketli bölümüdür. Herşeyi, her anı sigdirabildirebileceginiz bir bölümdür. Bazen hiç toplamayacakmış gibi dağılır. Birtek yemek içme değil, sofra başında en yoğun muhabbetlerin yapıldığı, yemek kokulari arasinda en sıcak duyguların yaşandığı mekandır. Herkesi bir araya toplayıp derleyen, sıcak bir çayla günün yorgunluğu atılan evin kalbidir.

dünyanın en kötü boşluğu

mahur
İnsanın ne yaparsa yapsın nereye giderse gitsin bir türlü dolduramadığı boşluktur. Hep bir tarafı yarım yada birşey yapacakmış da unutmuş hatırlayamamış hissini verir. Tam birşey söyleyecekken konu dağılır sonra da neydi diye hatırlamaya çalışırsınız ama bir türlü aklıniza gelmez, dilinizin ucuna gelir ama ağzınızdan çıkamayan bir histir. En cok insan yokluğudur özellikle önemli günlerde vurur insanı, elinizi açıp dua etmekten başka elden birşey gelmez. Aklıniza geldiğinizde boğazınız düğümlenir, yutkunamazsınız. Zamanla azalır kabuk bağlar. iz bırakır ve asla geçmez. tüm hayatınıza sirayet eden bir boşluktur. Bazen sadece o boşluk var olur...

(bkz:elbet birgün kavuşacağız)

ramazan bayramı

mahur
Zahmet olmadan rahmet olmadığını yaşayarak öğrendiğimiz zamanlardan sonra hem bayramın sevinci hem ramazanı hayırlısıyla bitirmenin verdiği hüzün dolu karmakarışık duygularla ulaştığımız bayramdır. Neyse ki çok değil onbir ay sonra ömrümüz olursa tekrar ulaşacağınız günlerdir.
(bkz:Hayırlı bayramlar sözlük)
Güzel olan herşey gibi ne çabuk geçip gittin ey sehr-i ramazan.

komünizm

mahur
Ülkemiz yönetim biçiminin koronavirüs bahanesiyle meyletmeye başladığı sistemdir. Kimin ne zaman nerede bulunacağı ve nasıl ne yapacağı devlete tabi tutulurken, yakında ekmegimizide karneyle dağıtacaklar gibi geliyor.
0 /
Sözlük
Kuluçka Makinesi Açılış Organizasyon