confessions

mahur

dudaklardan düşmeyen şarkı - Moderatör

  1. toplam giri 472
  2. takipçi 10
  3. puan 6397

uçurtma uçurmak

mahur
Uçurtma denen oyuncak yada alet denen nesneyi havaya çıkartmak ve onu orada tutmayı başarabilmektir. En incesinden iki tane, En az iki tane çıtanız olmalı. Ben bir kere beş çıtadan yıldız şeklinde bir uçurtma yapmıştım. Ne güzel olmuştu. çıtayı bağlarsın sonra bolca ipte lazım. Birde biz poşetlerden oturur kuyruk yapardik. Baya bir emektir uçurtma. denge önemlidir o olmazsa yerden bile kaldıramazsın. Sonra en son olarakda rüzgar lazımdır. Ama bizim memlekette dört mevsim rüzgar olduğu için bu konuda hiç zorlanmazdik. Aksine bizim uçurtmalar aşırı rüzgardan ya kaçıp giderler yada denize çakılırdı. Geçen bahar çocuklara hazır uçurtma aldık, uçurduk. Beş dakika sonra canları sıkıldı. Biz niye hiç bıkmazdık, hayran hayran bakardık, suratımızda gülen bir ifade ile. uçurtmayı uçurmayı başarmak bizi mutlu ederdi, yeterdi bize. Belkide şimdilerde herşey hazır olduğu içindir. Emek yok.

allahaısmarladık

mahur
faruk nafiz çamlıbel'in bir şiiridir.

Allahaısmarladık

Elimi beş yerinden dağladı beş parmağın,
Bağrımda da yanmadık bir yer bırakmadan git...
Bir yarın göçtüğünü,çöktüğünü bir dağın
Görmemek istiyorsan ardına bakmadan git!

Yavrusunun yoluna dalan bir dul bakışı
Andırıyor ışıksız evinde pencereler.
Biraz yeşermek için beklesin artık kışı
Çağlayansız yamaçlar,suyu dinmiş dereler.

Bir sarı yaprak gibi düştü gönlüm yoluna,
Buğulu gözlerimden geçmediğin gün olmaz:
Benim kadar titremez hiç bir yiğit oğluna,
Hiç bir ana kızına bu kadar düşkün olmaz.

Bin fersahtan duyarım kimle gülüştüğünü,
Alnından öz kardeşim öpse ben irkilirim.
Değil yalnız ardına kimlerin düştüğünü,
Kimlerin rüyasına girdiğini bilirim.

Gözlerimi gün gibi kamaştıran yüzünü
Daha candan görürüm senden uzaklaşınca.
Sararırsın dönüşte görünce öksüzünü:
Bir gelinlik kız olur aşkım senin yaşınca.

Elimi beş yerinden dağladı beş parmağın,
Bağrımda da yanmadık bir yer bırakmadan git.
Bir yarın göçtüğünü,çöktüğünü bir dağın
Görmemek istiyorsan ardına bakmadan git!

sözlük yazarlarının anıları

mahur
Bundan yıllar önce, sanırım daha 17 yaşındayım. Ben lise son sınıfta, kardeşimde lise bire gidiyordu. Ramazan ayıydı. Kardeşimin sınıf arkadaşlarını iftara almıştık. iftara çok az bir vakit kalmıştı. Televizyonda açıktı ve haberleri izliyorduk. Haberde ramazan dolayısıyla yardım paketleri dagitiliyormus, ve izdiham çıkmış, bir sürü kavga falan. Bize de bunu haber niyetine sunan bir basın: tam türk medyası basın örneği. Bende tam bir boşboğaz olarak düşünmeden, yorumumu yapıştırdım; " kesin bunlar çingenedir, Bunlar hep böyle zaten" minvalinden sözler sıraladım. Ama o anda yer yarılsaydı da içine girseydim (cidden) daha iyiydi diye düşünmeden edemiyorum. Başımdan kaynar sular döküldü. Gelen misafirlerin içinde o cemiyete mensup bir kızda vardı. Ağızdan laf bir kere çıktı mi donduremiyorsun. Öylece kala kaldım. Dedim bir kere. O gece o kadar üzüldüm ki o kızın yüzüne bir daha bakamadım. Keşke özür dileseydim ama daha mi kötü olurdu, bilemiyorum. Şimdilerde ne zaman karşılaşsak halini hatrini sormadan geçmem. Belki gönlünü böyle alabilirim diye. Insan konuşurken bir defa değil birkaç defa düşünmeli. Ama insaniz işte.

yetinmeyi bilir misin

mahur
Sözleri Sezen aksu' ya ait bir şarkı. 2004 yılında ışın karaca tarafından seslendirilmiş. Ama şimdilerde sezen aksu youtubeda demosunu yayınlamış. Çok da güzel olmuş.Yetinmeyi bilir misin,
Sana verdiği kadarıyla hayatın?
Hoş, bilsen de bilmesen de
Yara bere içinde bu yollardan geçeceksin
Kazanmayı isterdim, kaybetmeyi değil
Ama olmadı yar
Kendini kayırıyor her insan önce
Bu yüzden aşka kıyar
Giderim, alışığım gitmelere
Direndi bu can ne bitmelere
Giderim, alışığım gitmelere
Gerek yok isyan etmelere

anthony burgess

mahur
25 Şubat 1917 - 22 Kasım 1993 tarihleri arasinda yasamış İngiliz roman yazarı, şair, besteci, eleştirmen, dil bilimci ve çevirmen. otomatik portakal isimli romanıyla tanınır.1959 yılında Burgess'a ameliyat edilemez bir beyin tümörü tanısı kondu ve bir yıldan az ömür biçildi. İlk karısı Lynne'in geçimini sağlamaya kararlı olan Burgess 12 ay içinde beş buçuk roman yazdıktan sonra teşhisin yanlış olduğu anlaşıldı. Ama artik tanınan bir yazar olmuştu bile. 50'den fazla roman ve kitap yazdı.

otomatik portakal

mahur
anthony burgess'e ait roman. Eserin orijinal ismi A Clockwork Orange'dir. 1971'de yonetmen stanley kurbick tarafından beyaz perdeye aktarılan kitap, kült film klasikleri arasında yeri almıştır.
kitabin baskahramani alex hirsiz, katil, seseri, tecavuzcu, gaspci gibi tum suc unsurlarını uzerinde barındırır. Ve daha onbes yasindadir. Kitabi alex'in dilinden okuyoruz. Bu yuzden ilk baslarda cok zorlandim, ama bir sure sonra insan alışıyor. Kitap, argo kelimelerle bir serserinin dilinden yazılmış. Alex hapse duser ve hapiste degisik bir tedaviyi kabul eder ve o artik hic suc isleyemeyecektir, istese bile yapamaz. Fantastik kurgusuyla aslinda toplum, suc, adalet, irade, hak, hukuk gibi kavramlari irdeler. Oldukca ilginc bir kitap.

kraliyet ailesinde kriz

mahur
Herkesin canı nasıl isterse öyle haber yapmanın sonucu.

Güncelleme: halk, meghan ve küçük prensin çok ama çok yüksek harcamalarından bıkmış. Ama meghan kraliyet ailesini ırkçılıkla suçlamamaktaymış. Babalarida parayi kesmiş. Haber arkasi bir bilgiymis, ama haber arkasi bilgilere bile pek guvenesi gelmiyor insanin.

kraliyet ailesinin tum harcamalari vergi olarak halktan toplanirmis.

pinocchio

mahur
Basın, habercilik kurumunun toplumdaki yeri ve önemi asıl ana temasını oluşturan bir kore dizisidir. Hikaye bir itfaiyecinin ölümünün ardında kalan ailesi hakkındadır. Bir gazeteci kesin delilleri olmadan zanlarıyla bir haber yapar ve tüm aile yıkıma uğrar. Anne intihar eder ve arkada kalan iki erkek kardeş hayatın içinde savrulur giderler. Babasına iftira atan gazetecinin kızı ve küçük kardeşin hayatları bir noktada kesişir ve beraber büyürler. kader ikisinide haberci yapar. Hatta bu kızın bir rahatsızlığı vardır korede çok yaygın olan bir hastalık. yalan söyleyince hıçkırık tutar. Bu duruma pinokyo sendromu denilmekteymis. kore toplumunda doğruluk ve dürüstlük çok değerli erdemlerdendir.
1

i can hear your voice

mahur
2013 yapimi kore dizisi.
Konusu Düşünceleri okuyabilen bir çocuğun başına gelenler diyebiliriz. Esasında bir hukuk dizisidir. Adalet, hukuk, intikam, affetmek, doğruluk, dürüstlük, işini hakkını vererek yapmak gibi kavramları sorguluyan bir dizi. izlediklerim içinde en çok bu diziyi beğendim. Özellikle kadın karakter favorim oldu. İçinde yer yer mizahta barındıran bir dizi ve kore mizahida oldukça ilginç.

w two worlds

mahur
Dram,romantik ve fantastik türleri içeren bir kore dizidir. Bu dizinin konusu; iki farklı boyutta insanlar yaşar. Birincisi gerçek dünyada yaşayan çizgi roman yazan ve çizen bir adam ve doktor olan kızı. Diğer dünya ise yazarın tasarladığı bir dünyada aticilikta altın madalyaya sahip bir olimpiyat sporcusunun yaşamı anlatılıyor. Bir katil bu sporcunun tüm ailesini katleder ve başına bir sürü olaylar gelir. Yazar artık bu hikayeyi sonlandırmak için anakarakteri öldürmeye karar verir. Nasıl oluyorsa sporcu ölürken yazarın kızı diğer boyuta gidip çocuğu kurtarır. Hikayede böyle başlar. Fena bir hikaye değildi. Ama çok ama çok yavaş ilerlediği için hızlı çekimde izledim. Ayrıca hep geriye dönüşler yapıldığı için kendini tekrar eden bir dizi. Neden, nasıl gibi basit sorularınıza bile yanıt bulmak imkansız olduğu için saçma demeden edemeyeceğim.

kore dizileri

mahur
Birara korelilere karşı ilgi duyup izledim dizilerdir. Kore dizilerinin konuyu uzatma konusunda türk dizilerinden pek farki yok. Arka arkaya uc dizi izledim ama üçüncüsü vaktim olmadigindan yarım kaldi. Benim şansıma mıdır yoksa korede aktör kıtlığı mı yaşanmakta mıdır bilmem ama hepsinde aynı şahıs vardı. Korede bir erkegin beğenilmesi için uzun boylu ve beyaz tenli olmak önemli bir kıstasaymış. Aktörün bizim komşumuzun oğlundan pek farkı yok. Koreye gitse aç kalmaz ama korece nasıl öğrenir bilemiyorum. Hiç birinin adını bile anlayamadan diziler bitti. Ama bana kore hakkında bu arada güney kore hakkında birçok fikir edinleme sebep oldular. Tabiki bu tür diziler turkiyedeki gibi belli bir kesime hitap eden dizeler olduğunu düşünüyorum. Genel olarak halk yaşamının daha farklı olduğunu zannediyorum.
Birinci dizinin adı w two worlds
Ikinci izlediğim dizinin adı : i can hear your voice
Üçüncü ve yarım kalan dizi ise pinocchio

müşâhede

mahur
Gözle görme, Gözlem, Gözlem sonucunda varılan görüş, kanaat, teşhis.
tasavvufta: Yaratanı yaratılmışta, Hakk'ı halkta görme, her zerrede Cenâbıhakk'ın varlığına şâhit olma.

erasmus

mahur
Tam adi Desiderius Erasmus olan ve 1466-1536 yılları arasında yaşamış Kuzey Avrupa Rönesansı'nın onde gelen bilginidir. Ayrica klasik edebiyat araştırmacısı, hümanist ve ilahiyatçidir.
iki temel görüşe sahiptir; Bunlardan birine göre gerçek bilgelik, deliliktir. Öteki görüşe göre ise kendini bilge sanmak, gerçek deliliktir.

kendi kendine konuşmak

mahur
Özellikle geceleri uyumadan önce yaşadığım bir durumdur. icimdeki arkadaş öyle bir hal alıyorki: (hayalimde) onu ses geçirmeyen bir odaya kitlemek zorunda kalıyorum. Sonra oradan hızlıca uzaklaşıyorum. Bu yöntem oldukça işime yarıyor, rahatca uykuya dalabilmek acısından. Tabi anahtarida boynumda asılı, bazen karar vermem de oldukça yardımcı olabiliyor.
0 /
Sözlük
kuluçka makinesi One Hit Wonder Likit Smok Nord