confessions

kleopatra

dudaklardan düşmeyen şarkı - 1. Nesil Yazar

  1. toplam giri 373
  2. takipçi 25
  3. puan 6218

aşkın ömrü

finite infinite
Bilim adamlarının insan beyni üzerine yaptığı incelemeler sonucunda hormonların beyin faaliyetlerine etkisi manyetik rezonansla tespit edilmiş. Sonuç, aşkın ömrü 937,5 gün. Daha sonra etki giderek yavaşlıyor. Hayat gerçek akışına yerini bırakıyor. Rüya hali bitiyor ve gerçeklerle yüzleşme süreci başlıyor. Gerçek aşk sandığınız duygularınızın ancak bu sürenin sonunda değerlendirilmeye tabi tutulmasını, öncesinde dönüşsüz, radikal kararlar alınmamasını salık veriyor uzmanlar. Sevgi temelli aşklar bu ömrü tamamladıktan sonra ancak toprağa kök salmaya başlıyor.
(bkz:ilk görüşte aşk )
(bkz:aşkta yaş farkı)

kırmızı ruj

steel heart
kendine ait tarihi olan ruj rengidir.
antik mısır'da kadınlarla birlikte erkeklerin de kullandığı kırmızı ruj rengini kırmızı karıncalar, böcekler ve kırmızı renkli değerli taşların ezilmesiyle hazırlanan bir karşımdan almaktaydı. maliyeti çok pahallı olduğu için soyluların dışındaki antık mısır halkı kırmızı böcekler ve bazı toksik madde ve bitkilerden kırmızı ruj yapıp dudaklarına sürüyordu. kendileri yada öptükleri kişi hasta ölüyor, zehirlenip ölüyordu. ölümcül öpücük sözü tanımlaması da buradan gelir.

eski yunanistan'da ise kadınlar makyaj yapmazlardı. makyajı sadece seks işcileri yapar ve diğer kadınlardan ayırt edilmeleri için kırmızı ruj sürmeleri istenirdi. kırmızı ruj sürmeyen seks işcileri hapis cezası alırdı.

sinir anında cep telefonunu yumuşak yere fırlatmak

ruyasinda marsa giden adam
kişi telefonunu yeni almışsa başına gelen durumdur.

şöyle ki; sıkı ve yılların sony (telefon) kullanıcısı olan ben, artık iphone'a da bir şans vermem, denemem gerek diyerek, yeni bir modelini (7) almıştım bundan bir kaç yıl önce. sevdim de keretayı, güzel, hoş. farklı bir marka, farklı bir sistem vs.

telefonu henüz çok yumuşak kullandığım dönemlerde -ki bunu her telefon kullanıcısı iyi bilir- artık neye sinirlendiysem bi şeyleri uçurmam, parçalamam gerektiğini hissediyorum. en yakınımda elimi attığım şey telefonum oluyor. elim havaya kalkıyor ama bi 5 sn duraksama ve nefes alma sürecinden sonra elim yavaşça yere inip başka bi şey arıyor fırlatılacak.

sonra iyi gülmüştüm kendime. konuşulsun diye yapılan telefonu, hem de iphone u (çok büyük ya) duvara yapıştırıp, kabartmasını çıkartıyordum.

gta'da namusuyla taksicilik yapmak

ruyasinda marsa giden adam
vice city versiyonunda namusuyla taksicilik yapan yok denecek kadar azdır.

müşteriyi gideceği yere götürdükten sonra, dövüp öldürüp tüm parasını alanlar mı dersiniz.
sonra vay efendime söyleyeyim, yarı yoldan geri dönenler.
kazandığı parayı, çok affedersiniz kötü kadınlarla yiyenler ve hatta araba sallanması bittikten sonra o kadını da dövüp parasını alanlar.

hey gidi hey.

o değilde vice city de çok güzel oyundu.

etkileyici kitap cümleleri

scissorhands
''kimi zaman hiç uyunmamış geceler ertesinde, pazartesiler cuma oluyor, cumalar pazartesi. aylar geçiyor, değişiyor mevsimler; hiç yaşanmamışlar gibi. oysa ne çok sene birikti ardımda. bilmiyorum ki, birikecek mi bir bu kadar daha? ardıma dönüp bakıyorum da, dallarımı kıran rüzgârları bile affetmişim ama, bir kendime uzanamamış elim. yastıklarım kuş tüyüymüş de, ağır gelmiş düşüncelerim. biriktirdiğim keşkeler, ardımdan bile söylenmeye yetermiş. bütün heveslerim, genellemelerin içinde yitip gitmiş. oysa ne çok cümlem vardı benim. her şeye inat, yüreğimi ısıtan ne çok hayalim. biliyorum, bu kadar kırılgan olmayı kaldırmıyor hayat. her tökezleyişte kendi içine saklanınca, sıvazlamıyor sırtını. pencere önü çiçekleri değiliz ki, anlayışlı bir el alıversin bir çırpıda içeri. hadi aldı diyelim, gün ışığı olmadan ne kadar yaşanır ki?''

sex offender

steel heart
amerika bileşik devletleri'nde taciz ve tacavüz mahkumlarının kayıtlarının tutulduğu veri bankasıdır. tecavüz ve taciz suçundan hüküm giymiş ve sonra tahliye olmuş eski mahkumların bilgileri veri tabanında toplanır ve düzenli olarak takip edilirler. bu kişilerin fotoğrafları, adres bilgileri, suçları taşındıkları eyalet yetkililerine gönderilir ayrıca adalet bakanlığının açmış olduğu web sayfasında da yaşanılan şehrin posta kodu girilerek yakın çevredeki taciz ve tecavüzcüleri tanımak mümkündür.

türkiye'de böyle bir veri tabanının oluşturulması pedofilik cinayetleri, taciz ve tecavüzleri belki bir nebze azaltır. sonuçta işlenilen suç bilindiğinde o kişinin yaşadığı yerde daha dikkatli olunur.

pan

ruyasinda marsa giden adam
etimolojik olarak pan kelimesinin eski grek dilinde otlatmak, gütmek anlamlarına gelen paein kelimesinden türediği düşünülmektedir. yunan mitolojisinde kısaca kırsal yaşam tanrısı olarak tanımlanabilir. ayrıca pan ismiyle başrolünde hugh jackman’ın yer aldığı 2015 yapımı fantastik macera bir film de vardır.

intihar etmek

broken_inside
ecazettir. tanrı seni önce ona itaat için; sonra da bulunduğun yaşantıya bir katma değer yaratasın diye, yani bir amaç uğruna fani yapmış, bir gün istemesen de alacak seni zaten yanına. sınavı yarıda bırakıp çıkmak olur mu?.. ama okuldayken sınavda süren bitince mümkünü olsa ek yarım saat daha istersin. hayat böyle değil, kendini tartacak çok zamanın olacaktır.

steroid

broken_inside
sporda kullanılmaması ve kullanılacaksa da bunun profesyonel kişilerin kontrolü altında olması gerekir, zira bu madde hormonal dengeyi direkt olarak etkileyen bir madde. bilinçsiz kullanım karaciğeri iflas ettirir, metabolizmayı bozar, hatta kan bile işetir. fazla testosteron içerdiğinden, yanlış kullanımda vücutta östrojene çevrilir. eril özelliklerin işleyişini yavaşlatır.

gym'de protein içeren temel gıda maddeleriyle 8-9 ayda düzgün görünmek de mümkün, anabolik steroid kullanarak 2 haftada içi boş kas yapmak da. şimdi düşün ve sen seç.

spor, öncelikle motor anatominin sağlığı için yapılır, kompleksini yenmek için değil.

kopyala yapıştır

veritas
Bir konu hakkında fikri olmayan arakçıların kullandığı yöntem.

Hiçbir konuda fikirleri yoktur, okumadan sadece içerik üretmek için kopyala yapıştır yaparlar. Tabi içeriğin doğruluğunu da bilmedikleri için yanlış bilginin yayılmasına da sebep olurlar.

Alıntıdır diye not etmezler, yorumlarını eklemezler ve kaynağın aslını belirtilmezler.

İki tuş kombinasyonu ile yaşarlar.

Bir de bunların akademik makale, kitap veya dergilerden arak yapan arkadaşları var, ona da intihal diyoruz.

il nome della rosa

veritas
umberto eco'nun ustaca betimlemeler ile okuyucuyu başka bir boyuta taşıdığı, polisiye'den felsefeye, sosyolojiye ve dâhi psikolojiye kadar her şeyden barındıran , türkçe'ye gülün adı olarak çevrilmiş efsane romanıdır.

yazarın ilk eserinin olmasının yanı sıra post-modern italyan edebiyatının da en güzel örneklerinden biri olarak gösterilebilir.

romanın bir de sinemaya uyarlanmış filmi bulunur; izleyip vakit kaybetmemeniz için rezalet olduğunu belirtmem gerekiyor.

"...gençler artık hiçbir şey öğrenmek istemiyorlar, bilim geriliyor, tüm dünya tepetaklak olmuş, körler körleri yönetiyor ve onları uçuruma sürüklüyorlar, kuşlar daha uçmayı öğrenmeden yuvadan ayrılıyor, eşekler çalıyor, öküzler oynuyor."

umberto eco

erkek milleti

big change
kadın milletini eleştirmek için açılmış bir başlık daha.(bkz: swh) ama bu başlık altında erkekleri konuşmak daha mantıklı sanki. şöyle kısaca basit bir arama yaptım sözlükte. 'kadın' kelimesini aradım, 117 sonuç çıktı, 'erkek' kelimesini aradım 76 sonuç çıktı. 41 kere maşallah yani. kadınlar yıllardır her sözlükte o kadar çok, o kadar abuk subuk başlıklar altında konuşuldu ki çok sıkıcı oldu sonunda. çünkü hep genellemeler içerdi. başkasını bilemem ama 'kadın' kelimesini içeren başlıkları okumak için tıklamıyorum bile artık. ha bu başlık altında erkek milletine de saydırabilirim ama çok manasız olur. çünkü sonuna kadar genellemelere karşıyım, genelleme yapanlara ve yapacak olanlara da karşıyım. farklılıklarınızı kabul edip birbirinizin hayatını kolaylaştırmayı amaç edinseniz hepiniz için daha kolay olacak. hepinize iyi uykular, tatlı rüyalar.
10

gamalı haç

steel heart
svastika denilen, tarih öncesi dönemlerde kullanılan ancak nazi almanyası ile tanınan semboldur.
gamalı haç, şans, iyilik ve 2.yüzyıl öncesini sembol için kullanılmıştır. budizm ve hinduizm öğretilerinde kutsal sayılır.
ne yazık ki 1920'li yıllarda almanlar gamalı haçı saf ırk anlamına gelen ideolojilerinin simgesi yaptıklarında artık sembol ettiği anlamın çok ötesine geçmiştir.

klostrofobi

harun
Klostrofobi, genel anlamıyla küçük bir alana ya da odaya girmenin veya kaçmanın korkusu. Birçok durum veya uyaranlar tarafından tetiklenebilir,kalabalık Asansörler,Penceresiz odalar,ve hatta dar boğaz kazaklarda dahildir. Genellikle Anksiyete bozukluğu olarak sınıflandırılır ve bu genellikle Panik atak ile sonuçlanır.

kız kardeş

harun
canım kardeşim.
bütün kızları da kız kardeşim gibi görür ve nasıl ki kız kardeşim var kendisini koruyup kollarım diğerleri içinde bu böyledir, evlilik aşamasına kadar kardeşlik tabii. (bkz:bizde böyle)
kız kardeşim için bütün siteyi ayağa kaldırmış olup, oturduğum semti birbirine katmışlığım vardır.
kız kardeş sahibi olmak ise şu dönemlerde daha zordur! neden mi? sürekli artan taciz/ifşa/istismar vakalarından ötürü daha fazla korumak istiyor ve sürekli iletişim halinde olmaya çalışıyorum.
özellikle haberleri izlerken empati yapıyor ve kendimi o kızların abileri babaları yerine koyuyorum da, sanırım katil olurdum.
en pis döneme geldik hep beraber, erkeği kızı olmuyor ama işte...
yine de kız kardeş evin huzuru, neşesi, mutluluğudur.

israiloğulları'nın soyu

harun
İsrailoğulları İbrani soyundan gelirler. İbrani kelimesi Eber kökeninden gelmektedir. Eber Nuh'un soyundan gelen ve Yakup'un büyükbabası İbrahim'in atasıdır. Ortodoks Yahudiler ve dindar Yahudilerin çoğu "ilk İbrani" olarak İbrahim'i kabul ederler.

İslam peygamberi, İbrahim peygamberin soyundan gelmektedir. Yakup İshak'ın ikiz oğullarından küçük olanıdır. İsmail ile İshak baba bir anneleri ayrı kardeştirler. İkisi de İbrahim'in oğulları olduğundan Muhammed de bir İbrahim oğludur. Bu nedenle İsrailoğulları ve İslam peygamberi Muhammed'in de mensubu olduğu Haşimoğulları akrabadır. Bununla birlikte Kur'an'da Yakup'un Yahudi veya Hristiyan olmadığı belirtilir (Bakara 140).

İbranilerin veya İsrailoğullarının kökenlerine ait tartışmalar halen devam etmektedir.

haşimoğulları

harun
Hâşimoğulları veya Hâşimîler Beni Haşim kabilesine bağlı bir Kureyş boyu. Ayrıca kan bağı ve kabile birlikteliği yoluyla Kızıl Deniz boyunca kurulan hanedanların sahibi olan boy. Sülale ismini İslam peygamberi Muhammed'in büyük-büyükbabası Haşim bin Abdimenaf'dan alır. I. Dünya Savaşı esnasında İngiliz desteğiyle Osmanlı Devleti'ne isyan etmiş, Arap Yarımadası'nın kontrolünü eline geçirmiş, fakat birkaç yıl sonra Suudi Hanedanlığı'na yine bir isyanla kaybetmişlerdir.

israiloğulları

harun
İsrailoğulları, İbrani din büyüğü ve atası Yakup'un 12 oğlunun soyundan gelenlere verilen isimdir. İbrahimi dinlerde Yakup'a Tanrı tarafından İsrail ismi verildiğine inanılır (Yaratılış 32:28). Yakup, İslam'a göre peygamberdir ve Kur'an'da da İsrail ismi Yakup yerine kullanılmıştır (Al-i İmran, 93). Yakup'un 12 oğlunun soyundan gelenler On iki İsrail Kabilesi'ni oluşturmuşlardır.

İsrail kelimesi "Tanrı'nın yolunda, doğru yolda" anlamına veya "Tanrı'yla güreşen" anlamına gelir. İsra (İbranicede güreşmek) ve el (Semitik dillerde tanrı) kelimelerinin birleşiminden oluşmuştur. Zira Tanah'ta Yakup'un Tanrı ile güreşi anlatılır.

eski ahit

harun
Eski Ahit, Eski Antlaşma ya da Ahd-i Atîk, Yeni Ahit'le birlikte Kitab-ı Mukaddes'i oluşturan, Hristiyanlarca kutsal sayılan kitap. Musevilerin Tanah isimli kutsal kitabıyla büyük oranda aynıdır. Hristiyanların metni yorumlayış biçimleri farklı teolojik temellere sahip olduğu için Musevilikle büyük ölçüde farklılık arz eder. Kitapların çoğu İbranice, bir kısmı Aramice olarak yazılmıştır. MÖ 1200 ile MÖ 100 yılları arasında, Yahudi din adamları ve alimleri tarafından yazıldığı kabul edilmektedir.[1]

İbrahimi dinlerde Tanrı'nın Musa[2] ile bir ahit yaptığı kabul edilir. Hristiyanlar Tanrı'nın İsa ile yeni bir antlaşma yaptığına inandıklarından Tanah'ı Eski Ahit olarak adlandırırlar. Yahudiler İsa'nın mesihliğini veya peygamberliğini kabul etmezler. Yeni Ahit'i kutsal kitap kabul etmez, Tanah'a Eski Ahit denmesini uygunsuz bulurlar. Eski Ahit ile Tanah arasındaki başlıca fark kitapların sıralanışı ve isimleridir.

kent ve köpekler

steel heart
nobel ödüllü peru'lu yazar Mario Vargas Llosa'nın romanıdır.
Leoncio Prado Askeri okulunda okuyan altı gencin hikayesinin anlatıldığı romanda yazar, kitabın kahramanlarının öyle bir psikolojik ve fiziki analızlerini yapar ki, okurken hepsini tanıdığınız hissi uyanır. toplumun farklı kesimlerinden gelen çocuklar otoriter ve şiddet yüklü bir eğitime tabi tutulur.
romanın öne çıkan kahramanları

jaguar: sosyo kültürel anlamda standartları düşük bir aileden gelen jaguar iç çatışmalar yaşayan biridir. cesaretlidir ancak olayların sonuçlarını düşünmeden dürtüleriyle hareket eder. cesaretinden ve çevikliği sebebiyle bu lakabı almıştır ve grubun lideridir.

alberto: orta seviyeli bir aileden gelen alberto şairdir. arkadaşlarının kız arkadaşları için parayla mektuplar ve şiirler yazar.

arana: utangaç ve sessiz bir kişilktir. diğer öğrenciler tarafından sevilmez ve siyah olduğu için köle olarak çağrılır. hiç istemediği halde onu buraya yollayan babasından nefret eder.

cava: jaguarın emirlerini yerine getiren ve onun gölgesinde var olduğunu sanan bir karekterdir.

gamboa: disiplinli ve sert bir subaydır.

boa: şiddet yüklü zalim, sadist ve sapık bir karekterdir. içki ve sigara satar.

teresa: maddi açıdan yetersiz bir aileden gelen 17 yaşında bir genç kızdır.
yazar teresa karekterinde sevgi ve dürüstlüğü işler.

oje sürmek

dhairy
dikine uzun yapılı ve küt tırnakların, olduğundan daha güzel ve bakımlı görünmesini sağlayan bakım yöntemi.
sürdükten sonra kurutmak için çeşitli yöntemler uygulanmaktadır. en sık yapılan üflemekken, buzlu suya tutmak, çeşmeyi açıp akan suyun altında bekletmek gördüğüm yöntemlerden. en pratik olan ise sabitleyici sprey. ağırlıkla bordo ve siyah renkli ojeleri tercih ederek yaptığım faaliyet.

flörtün zararları

0danberi
Evlilikte yaşanması gereken şeylerin öncesinde yaşanarak tüketilmesi.(bkz:evlilik aşkı öldürür) deyişi uzun süre flört edip sonra evlenenler için kullanılmalıdır. Görücü usulu veya tanıştıktan sonra 3-9 ay içinde evlenenlerin evlilikteki mutluluk oranı uzun süre flört edip evlenenlerin mutluluk oranından fazladır.

python 3

reis
şahsi fikrim olarak şu an için en işlevsel programlama dilidir. aynı zamanda en popüler programlama dili olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir, javascript'in, c ailesinin ve daha nicelerinin sonunu getireceğini düşündüğüm yazılım harikasıdır.

tek çocuk olmak

reis
(bkz:ben), biraz sıkıcı ama tek tabanca olmakta güzel, annem ve babamdan başka zaafım ve kaybedecek bir şeyim yok, akraba desen ne anne tarafından ne baba tarafından... hepsine lanet ettik, allah'a yakın, bize uzak olsunlar, allah kötü haberlerini getirmesinde karşılaşmak zorunda kalmayalım, o derece bezdim.

manikür

harun
kız kardeşimin tırnaklarım için 'abi, sana manikür yapayım mı?' diye yönelttiği soru üzerine, bozkurt bilekliğimi kurt başlı yüzüğümü ve kolyemi çıkartarak 'iyi, hadi yap bakalım' diye cevap vermem üzerine şaka maka 'abi bitti' dediğinden sonra ellerimin ne kadar karizmatik olduğunun farkına vardım.

villa la rotonda

veritas
italyan mimarisinin en önemli eserlerinden biri olarak kabul edilen, 16. yy'ın ortalarında dahi mimar andrea palladio tarafından inşa edilen yapıdır.

isminden de anlaşılacağı gibi villa formundadır.

yapı tarz olarak tapınak biçiminde yapılmıştır. bu palladio'nun mimari düşüncesinin ana unsurlarından biridir.

italya'nın en çok turist çeken bölgelerinden olan veneto'nun vincenza şehrinde bulunur.

ayrıca veneto italyan mimarisinin en güzel örneklerini içersinde barındırır.

erkeklerin kadınlardan soğuma sebepleri

okaberintarou
kadınlardan soğumak ne mümkün! hayatı çekilir kılan yegane varlıklardır. hepimizde olduğu gibi onların da akla mantığa sığmayacak gariplikleri var ama bir şekilde idare edecek iki taraf da birbirini. genelleme yapmak çok büyük haksızlık olur ama soğuduğum kızların genel özelliği çok dağınık olmaları, titiz olmamaları ve sorumluluklarından çabuk kaçmalarıydı. günümüzdeki kızlar cidden çok dağınık, eski nesillerdeki kadınlar gibi sorumluluk bilinci ve ev düzeni konusunda belli bir seviye bulunmamakta. tabi bu konuları açtığınızda her kadın "aa ben hiç yapmam, çok düzenliyimdir, titizimdir. ' vs der ama bunu ancak 18 yaşında biri yer. aynı eve çıkıldığı anda dışarıdaki prensesin gerçek yüzü ortaya çıkar.

hep derim, daima diyeceğim; aynı evde yaşamadan iki insanın evlenmesi şu hayattaki en büyük hataların başında gelmektedir. birbirinize isterseniz sular seller gibi aşık olun.aynı evde uzun süre yaşamak bambaşka bir dünya. aşkla, sevgiyle tölere edemezsiniz bir yerden sonra. eskiler bunun acısını yıllarca çekmiştir. boşanmaların en sık nedeni budur. çok aşık olduğunuz insanla değil, size saygı duyan ve empati yapan fedakar biri ile evlenin.
11

lohusalık depresyonu

okaberintarou
postpartum depresyon ya da lohusalık sendromu olarak da geçen ve doğum sonrası annenin geçici süreliğine ruhsal bunalıma girdiği ancak bu bunalımdan çıkamayıp bebeğine ölümcül zararlar vermesine yol açacak kadar ağır durumlara giden psikolojik bir travmadır. ilk bahsettiğim geçici olan sendrom doğum yapan kadınların %10'unda görülmekte iken, ikinci bahsettiğim ağır depresyonun oranı doğum yapan kadınların arasında %0,1 civarıdır.

"Doğumdan sonra depresyona girdiği belirtilen genç kadının, bebeğini uyurken öldürdüğü kaydedildi. Kız bebeğin cesedinin üzerinde 20'ye yakın bıçak darbesi bulunduğu, olay sırasında annenin camları kırması nedeniyle yaralandığı ifade edildi."

ülkemizde lohusalık sendromundan dolayı bebeğine zarar veren annelerin yargılanmasında bu hususa çok değinilmemektedir. halbuki bir annenin, doğadaki tüm canlılarda bulunan bebeğini koruma içgüdüsünü tamamen bir kenara atıp ona zarar verecek boyutta bir psikolojik travma yaşaması doğanın işleyişine aykırı bir durum olmasına rağmen bu hususlar incelenmeden sıradan bir cinayetmiş gibi yargılamak pek adil değildir.

"alkollüydüm", "gözüm dönmüştü", "bilincim yerinde değildi" gibi bahanelerle indirim yapılan ceza infaz sistemimizde bu sendromun yarattığı psikolojik çöküşe hiçbir hakim değinmemekte, empati dahi kurmamaktadır. dolayısıyla da indirim sebebi veya beraat sebebi olması gerekirken bu hususların dikkate alınmadığı kararlar da ortaya çıkabilmektedir.

döpiyes

serendipity
Fransızca deux pièces yani iki parçalı/eşli kadın giysisidir. Tayyörle karıştırılır ancak ikili takım olan döpiyes yani aynı kumaştan yapılan etek ceket takımının içine bluz vb kıyafet giyilmez, kendi içinde bir bütünlük oluşturur.

narsizm

harun
sevdiğini kıskanmaktır, yada sahip olduğun herhangi bir nesneyi bile. özellikle (bkz:koç burcu erkeği) olanlar sahiplenici olmasından ötürü kıskançlıkta çığır açabilir. bizzat ben kıskandığım zaman bambaşka bir insana dönüşebiliyorum, benim olana kimse dokunamaz, sevdiklerime de kimse zarar veremez.

ferit devellioğlu

veritas
1906-1985 tarihleri arasında yaşamış olan, günümüz türkçesinin bugünlere gelmesini sağlayan, türk dil kurumunun en önemli isimlerinden biri olan dilbilimcidir.

kimse argo nedir bilmezken; osmanlıca lisanından argo tabirini çıkartmış ve günümüz türkçesine getirmiştir. ardından büyük bir titizlik ve çalışma ile büyük bir argo sözlüğü yazmıştır.

kendisini ilklerin adamı diye nitelendirmekte hiçbir problem yoktur. argo hakkında yaptıkları bir yana günümüze kadar gelmiş olan ilk osmanlıca- türkçe lügat kendisi tarafından hazırlanmıştır.

Radyo Yayını