confessions

homicidial

kaçın kurası - 2. Nesil Yazar

  1. toplam giri 83
  2. takipçi 3
  3. puan 1428

natuk baytan

homicidial
Türk senarist, oyuncu ve film yönetmeni
Hafızalara kazınmış en güzel Kemal Sunal filmlerinin yönetmenliğini yapmıştır. 5 Aralık ölüm yıldönümüydü. Geçmiş de olsa saygı ve sevgiyle anıyorum.

hypnic jerk

homicidial
Uykuya giriş sarsıntısı.
halk arasında uykuda düşme hissi olarak bilinen hypnic jerk uyanıklıktan uykuya geçiş sürecidir.
beyin hücrelerindeki iletimin aksamasından kaynaklanan bu durumu
insanların %70'i yaşamaktaymış.
fazla kafein tüketimi, stres, uykusuzluk, yorgunluk bu hissi yaşamada başlıca etkenlerden.

insanı yoran şeyler

homicidial
Kendini açıklamak herhalde. Seninle ilgili yanlış bilinen yargıları düzeltmeye uğraşmak. O kadar boş bir uğraş ki öyle değil böyle demek. Çünkü insanlar neye isterlerse ona inanıyor. İstediğiniz kadar uğraşın, kim sizi ne kadar anlıyorsa o kadarsınız.

ismail bayar

homicidial
Başlığı olmadığına şaşırmadım. Zira ne intihar etti ne de tokat yedi.
25 Aralık 2003 doğumlu 16 yaşındaydı.
Geçen günlerde İstanbul'un fatih ilçesinde 8 kişilik suriyeli çetenin gasp girişimine maruz kaldı, cebindeki parayı vermeyince de kalbinden bıçaklandı. Fatih'in göbeğinde !
Ağır yaralı kaldırıldığı hastanede dün yaşamını yitirdi.
Kaçınız duydu, okudu bu haberi bilmem. Ama sesiniz çıkmadı onu biliyorum. Suriyeli olsaydı kasacağınız duyar vereceğiniz insanlık dersleri yok bu çocuğun ölümünün ardından. İkiyüzlüsünüz hepiniz. Daha ne kadar ezilebiliriz kendi ülkemizde bilemiyorum. Daha nelere maruz kalacağız düşünmek dahi istemiyorum. Bu haberi okurken içiniz sızladı mı çok merak ediyorum. Ben kendi canımdanmış kadar yaralandım. Çünkü aynı yaşlarda bir erkek kardeşe sahibim. Hoş olmasaydım da fark etmezdi. Milli şuura sahip olmak yeterli aynı acıyı paylaşmak için.
Bu insanların (!) gitmesi gerektiği ve nedenleriyle ilgili bir şey yazmıyorum çünkü az çok ne ile yaftalanacağımı kestirebiliyorum.
Ben ne kafir, müslüman düşmanıyım ne yahudiyim ne de kafatasçıyım. Ben yalnızca ülkesinin ve insanının geldiği duruma kahrolan ve artık riyakarlıktan had safhada midesi bulanan bir vatandaşım. Umarım ele acımaktan acınacak duruma düşmeyiz bile diyemiyorum çünkü o raddeyi de geçtik çoktan!

fark ettim...

homicidial
Kimsenin sizi siz olduğunuz için sevmediğini fark ettim. Buna aileniz de dahil. Yeri geliyor aileniz bile istedikleri doğrultuda davranmayınca daha az sevgiye layık olduğunuzu düşünebilyor.

barabar

homicidial
Serkan Keskin, Taner Ölmez ve Fırat İkisivri'nin bir araya gelip müzik yapmaya başladıkları grup.
Türk Halk Müziği eserlerini batı müziği enstrümanları ve altyapısıyla kendi tarzlarında düzenleyerek, canlı olarak kaydettikleri "Memleket Nere?" adlı albümde; Feridem, Aman Of, Köprüden Geçti Gelin, Kanadım Değdi Sevdaya, Yürüyorum Dikenlerin Üstünde, Anam Ağlar Başucumda Oturur, Lingo Lingo Şişeler gibi eserlere yer vermişlerdir.

Yolunuz açık başarılarınız daim olsun. Emeğinize sağlık.

zevk veren küçük alışkanlıklar

homicidial
-yolda araba plakalarındaki sayıları toplamak. özellikle otobüste falansam saçma sapan bir yarışın içine giriyorum ama keyifli oluyor.
-karanlık bir odada aynanın karşısına geçip gözüme birden flaş tutmak ve göz bebeğimdeki o ani küçülmeyi izlemek.
-garip bir şekilde kendi ter kokumdan hoşlanıyorum bu zevk veren küçük sapıklıklar başlığı için daha uygun bir giri ama her neyse.
-burnumu sildikten sonra peçetedeki o incelmeyi ve yumuşaklığı hissetmek hoşuma gidiyor dolayısıyla peçete havaya karışıncaya dek kullanıyorum.
-dudaklarımı ısırıp kanatmak daha sonra da ısırdığım yerleri dişlemek acayip bir haz veriyor. yaralanmış herhangi bir yerime baskı uygulamak da aynı şekilde.
-ve göz kapaklarıma masaj yapmak
-son olarak da parmağımı dilimle ıslatıp kaşlarımı yukarı itmek ve sonrasında orada kalan ıslaklığı hissetmek saçma bir şekilde hoşuma gidiyor.
daha çok var ama ilk aklıma gelenler bunlardı.

altın zebra

homicidial
asıl rengi siyah olan zebraların beyaz çizgileri ana rahmindeki gelişim esnasında oluşur. bu albino zebrada ise renkler tam olarak oluşamamış ve ortaya böyle muazzam bir görüntü çıkmış.

etimoloji

homicidial
Köken bilimi. Dildeki sözcüklerin kökenlerini ve diğer dillerle olan etkileşimlerini konu alır.
Günlük hayatımızda sıkça kullandığımız kelimelerin nereden nasıl bir yoldan geçerek dilimize yerleştiğini öğrenmek oldukça heyecan verici
şöyle güzel bi iki örnek verecek olursam;
"gözel - güzel" göze hoş gelen manasında. zaman içinde dönüşmüş.
mesela yeşil kelimesi ıslak, taze anlamına gelen "yaş" kelimesinden türemiştir. bitkilerin tazeliğini belirtmek açısından sıkça kullanırız.
köpek kelimesinin kökü ise "köp"tür ve eski türkçede "şişmek-kabarmak" anlamlarına gelir. Köpeklerin sinirlendiklerinde normalden daha iri görünmelerinden yola çıkarak aradaki bağlantıyı rahatlıkla anlayabiliriz.
bir başka örnek ise “Bey armudu” Bizden, İtalyancaya; İtalyancadan Fransızcaya geçmiş. Bize de “bergamot” olarak geri dönmüş.
Bir başka örnek ise "baz" eski farsça da oynayan anlamına gelir. Dolayısıyla canbaz canıyla oynayan, kumarbaz kumar oynayan vs. anlamını taşır.
Son olarak da hepimizin bildiği turkuaz kelimesi
Osmanlıdan fransa'ya giden firuze taşına Türk taşı anlamına gelen "turquoise" demişler ve bize renk ve taş ismi şeklinde bir geri dönüşü olmuş.

ahlâk bekçiliği

homicidial
Kendine kör dilsiz, elalemi asan kesen, sürekli yargılayan sözde namus timsali kimselerin benimsediği tavır. Sorsan yaptığında hiçbir art niyet hiçbir kötülük bulmaz. Ülkedeki çoğu insan birbirine yaranmak için yapıyor bunu genelde. Çünkü çok severiz insanları böyle ağır konularda yermeyi, yanlışını yüzüne vurmayı. İnsan olduğumuzu unutarak, dört dörtlük olamayacağımız gerçeğini göz ardı ederek.
Bu konuda hassasiyeti olan insan aksi davranır. Ben öyle gözlemledim çoğunlukla. Gerçekten ahlaklı olan insan bunu dillendirmeye, bununla övünmeye çekinir, insanlara vaaz vermeyi- yargılamayı kendine yakıştırmaz. Çünkü bilir ki yaptığı en ufak bi hatada insanlar onu bu yönüyle itin götüne sokar. Kimi farkında olmadan yapıyor kimi bile isteye. Ama ister bilinçli ister bilinçsiz hiç sekmez "kim namus ve ahlâk şövalyeliği yapıyorsa, bilin ki en namussuzu o' dur demiş Nietzsche. Aksine hiç şahit olmadım.
0 /
Sözlük
kuluçka makinesi One Hit Wonder Likit Smok Nord