confessions

dilhun

kaçın kurası - 1. Nesil Yazar

  1. toplam giri 62
  2. takipçi 7
  3. puan 1008

başımı alıp gidesim yok

dilhun
atilla arifhan şiiri.

başımı alıp gidesim yok
yerimde durasım yok
nedendir bilinmez
ağlayasım yok
gülesim yok
bir gariplik var çözemedim
ölesim yok
yaşayasım yok
i̇ş yapmadan yoruldum
çalışasım yok
avare gezesim yok
bir heves var içimde
hiçbir şey yapasım yok
günler çuvalda bekliyor
gece olsa yatasım yok
uyanık durasım yok
şarkılar var dilimde
söyleyesim yok
dinleyesim yok
hasret kaldım nicedir
ne hikmetse özleyesim yok
kader midir, keder midir
yalnız kalasım yok
alem içine çıkasım yok
aşka düştüm ölüyorum
deli divane sevesim yok
yazasım yok
hissedesim yok…

bios urn

dilhun
sloganları “back to nature” olan bir pazarlama ürünü. ne işe yarıyor dersek vazo dedikleri ve toprakta çözünen maddeden yapılmış bir ürün var. bu şeyin içine tohum ve siz öldükten sonra sizin külleriniz konulup gömülüyor. o tohumlar ağaca dönüyor.böylelikle öldükten sonrada bu dünyada bir parçanız oluyor. hem de yararlı bir şeyler yapmış oluyorsunuz.
fiyatı da 145 dolar kadarmış. bunların doların kaç olduğundan haberi yok herhalde. bana kalırsa o paraya git bir sürü fidan al dik daha yararlı olur. yani saçmalık. hem ben kendimi yaktırtmam ya.

yökdil

dilhun
Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı koordinasyonunda Anadolu Üniversitesi
ve Ankara Üniversitesi işbirliği ile düzenlenen yabancı dil sınavı. YÖKDİL sınav soruları Ankara Üniversitesi tarafından hazırlanmakta, sınav organizasyonu ise Anadolu Üniversitesi tarafından gerçekleştirilmektedir. üç farklı bölümden sınavlar yapılmaktadır. bunlar;fen, sosyal, sağlıktır.

ankebut suresi

dilhun
kuran'da bulunan 29. sure ve 69 ayetten oluşur.ankebut örümcek manasına gelir. ben 41-43 arası ayetleri sizinle paylaşmak istiyorum.
41-Allah'tan başka dostlar edinenlerin durumu, dişi örümceğin durumu gibidir. O, bir yuva edinir. Halbuki yuvaların en çürüğü şüphesiz dişi örümceğin yuvasıdır. Keşke bilselerdi!
42-Şüphesiz Allah, onların kendisinden başka ne tür bir şeye yalvardıklarını bilir. O, çok güçlüdür ve hikmet sahibidir.
43-İşte bu örnekleri biz, bütün insanlara veriyoruz. Oysa onları ancak “bilenler” anlar.

taviz vermek

dilhun
ödün vermek.
insan bazen hak etmeyen kişilere fazlasıyla veriyor. bir de öyle bir şey ki bu meret verdikçe istiyorlar. en iyisi en baştan hiç taviz vermemek. sonunda sen suçlu oluyorsun çünkü.

gitmek istemek

dilhun
tanım başlığın kendisidir.

birazcık içimi dökmek istiyorum buraya. sürekli kendi kendime konuştuğum ve bir çözüm bulamadığım için belki yazarsam içim rahatlar diye yazıyorum. bu isteğin sürekli kafamda olması yeni gelen bir hissiyat değil aksine yıllardır içimde olması ve bir türlü geçmemesi beni çaresiz bırakıyor. nereye gitmek istediğimi de bilmiyorum ama gitmek istiyorum. lisedeyken yurda kaçardım ara ara, üniversiteye gittim ailemden uzağa ilk önce iyi geldi bana ama sonradan 3 şehir değiştirdim, gezilere katıldım ama içimdeki bu gitme arzusunu bastıramadım.bulunduğum yerde çok iyi arkadaşlıklar da edinsem hep bir zaman sonra gitmek istedim kimseye de söyleyemedim. şu anda kürkçü dükkanındayım yani evimdeyim ama bu gitme arzusu bu aralar daha da baskın. bazen kendime kızıyorum neden ailenden uzaklaşmak tanımadığın, bilmediğin hatta nereye gitmeyi istediğini bile bilmeden neden bu gitme arzusu var hep içinde? bilmiyorum belki bu dünyadan bile gitmek istiyor olabilirim. ait hissedemiyorum kendimi bir yere. o gitmek istediğim yeri bir bulabilsem onun için çabalayacağım ama bulamıyorum. bu aralar iyice agresifleştiğimin de farkındayım. bu duygu beni sinirli birine dönderiyor.
şunu da buraya yazıyorum ki eğer o yeri bulursam, gitmek istediğim, ait olduğum yeri onun için çok uğraşacağım...

kelimelik

dilhun
Online olarak iki kişinin oynadığı kelime oyunu.
Ben önceden çok oynardım. Silmiştim sıkıntıdan dün yeniden yükledim. Oynamak isteyen varsa nickini gönderebilir.

ginkgo biloba

dilhun
çince ginkgo adı kayısı ve gümüş manasındaki iki hargle yazılır. japoncaya ise ginkyo olarak geçmiştir.
ginkgo biloba ağacı türkiye'de ise mabet ağacı, kızsaçı ağacı, gümüş kaysı, fil kulağı, çin yelpaze çamı olarak da isimlendirilmektedir.unutkanlık, hafıza zayıflığı, zihnî dikkati ilerletme ve alzheimer gibi rahatsızlıklarda destek olarak kullanılabilir.kanın pıhtılaşmasını önleyici etkisi olduğundan kan sulandırıcı ilaçlarla kullanılmamalıdır

selvi boylum al yazmalım

dilhun
Cengiz Aytmatov'un eseri ve ayrıca filme çevrilmiş bir kitaptır. Benim çok sevdiğim bir filmdir kendisi.filmde asya, ilyas ve cemşit arasındaki aşk, tutku, sevgi, emek, sadakat kavramları çok güzel işlenmiş. asya için sevgi kavramı iki karakter içinde kafasında farklı oluşmuştur. bir yandan aşık olduğu, gözünü onunla açtığı ilyas için sevgi sorusunun karşılığı:
“coşkun akan dere, sonbahar rüzgarında ürperen yapraklar. cama vurup dağılan yağmur damlaları. bir yürek çarpıntısı.”
diğer tarafta zor durumunda yanında olan, oğluna babalık eden, onlar için emek veren, koruyan cemşit için sevgi sorusunun karşılığı:
“sonunda coşkun dere durulur. yapraklar kurur, dökülür. yağmur diner, güneş çıkardı. sevgi neydi? sevgi, sahip çıkan; dost, sıcak insan eli, insan emeğiydi. sevgi iyilikti, sevgi emekti.”
filmde asya ve ilyas'ın büyük aşkı taktire şayandı ama bence asya'nın aşkı daha büyük ve gerçekti. ilyas kendi yaptıklarının cezasını çekti bir nevi. filmin sonunda asya'nın seçimi bence çok doğru bir seçimdi.sevginin emek, iyilik olduğunu düşünenlerdenim. yani ben cemşit'i seven tarafım.bakıyorum da şu an bulunduğumuz zamanda ilyas gibisini buluruz ama cemşit gibisi bulunmaz.
neyse bu film için cengiz aytmatov'a çok teşekkür ediyorum. ayrıca oyuncuları da es geçmemek gerek. karakterleri çok güzel bir şekilde canlandırmış olan türkan şoray , kadir inanır ve ahmet mekin'e de saygılarımı sunuyorum.

teşekkür etmek

dilhun
Unutulmaya yüz tutmuş cümlelerden biridir. Söylemesi çok kolaydır ama söyleyeni nadirdir. Benim hayatımda çok önemli bir yere sahiptir içten gelen bir teşekkür. Unutmayalım lütfen ve hatta unutturmayalım da.
0 /