confessions

can

ölü yaprakların selobanttan kelepçeleri - 1. Nesil Yazar

  1. toplam giri 1127
  2. takipçi 68
  3. puan 13798

yeşil yol

harun
geç izlediğim için pişman olduğum film.
3 yıl önce izledim, 3 yıl içinde yüzlerce de film izlemiş olmama rağmen aklımda kalan nadir filmlerden biri.
bu film hakkında yorum yapmak benim haddime değil çünkü ciddi ciddi film hakkında birkaç sayfa yorum yapan gerçek film gurmesi diyebileceğim izleyiciler var.
hspishane'ye gidene kadar koca adam için ön yargı ile yaklaşsam da, sonradan beni bile duygusallaştırmış olup hüzünlendirmiştir özellikle idam sahnesinde. polis memurunun yaşadığı ilk önce sevinç ardından çaresizlik hiçbir şey yapamama dürtüsü adeta seyirciye yansıyor o kasvet tam kalbinizin ortasına oturuyor.
velhasıl kelam izlemeyen izlesin, izleyende bir daha izlesin derim.

yeşil yol

erbakanin adami
3 yıl önce izlemiştim ve ağlamıştım bu gün canım sıkıldı bir kez daha izledim ve yine ağladım.

ONLARI SEVGILERIYLE ÖLDÜRDÜ BU TÜM DÜNYADA HER ZAMAN BÖYLE VE BEN HERGÜN GÖRÜYORUM PATRON

cenaze namazı

harun
bir gün hepimizin arkasından kılınacak namazdır.
(bkz:ölüm gerçeği) ile karşı karşıyasın artık. dünya'da bıraktın her şeyini...
mülk, eş, evlat,arkadaş,dost,dert,sıkıntı... ne varsa geride bıraktın! eğer iyi bir insan olmaya çalıştıysan onur,şeref,namus mücadesi verdiysen islam inancına bağlı samimi gerçek müslüman isen arkanda namaza duracak olanların gönül rahatl hakkını helal edeceği seni hakk'a uğurlayacağı namazdır.
bir an evvel ölenlerden ibret almalı allah korkusunu geri kazanıp bol tövbe istiğfar ibadet etmeliyiz. dönüş ancak o'nadır, bu isyan niyedir?

gümüşhane

muskulpesent
Memleketim olan şehir. Bulunduğu bölge, sahip olduğu kaynaklar, iklim gibi özellikleri hakkında yorum yapan arkadaşlar olduğundan o konulara girmeden 'insanı' hakkında yorum yapmak istiyorum. Ülkenin en yobaz insanlarını barındıran bir kaç şehirden biridir. Şark kurnazlığı yaygın görünen hastalıktır. Ülkenin özeti de olan, halkı son derece politize olmuş durumdadır. Muhtarlık seçimleri için ikametgah taşıma işlemi sebebiyle 2019 yılı itibariyle nüfus artışında patlama olmuştur. Seçim günü ve izleyen günlerde silahlı yaralama veya öldürme suçlarının artması ise kuvvetle muhtemeldir.

müslüman

harun
allah'a iman resulüne itaat edip tağut'u reddeden, la ilahe illallah demekle yetinmeyip yaşamına entegre eden, iyilik, adalet, vicdan, merhamet sahibi yediği ekmeğin yarısını karnı acıkmış olan kardeşiyle paylaşan yada karnının acıktığını söyleyen sokak çocuğuna yemek ısmarlayan, hayvansever, doğayı kirletmeyen, tebliğ yapıp sonrasında yoluna devam eden insanların hayatına müdahale etmeyen müdahil olmayan, kendisini sürekli geliştiren ilim tahsil eden, bol bol tövbe eden bağışlanma isteyen, haram ve helallere riayet eden, hayatını islami ölçülere göre sınırlamış ve islami esaslara göre yön veren, kadınlara karşı daha saygılı olan ve değer veren, anne / baba itaatini esirgemeyip onları yaşlılığında koruyan ihtiyaçlarını gideren, evli ise eşine veya kocasına sadık olan mutlu edebilen aile saadetini sağlayabilen, sağlığına dikkat eden, karınca incitmekten çekinen, öldürülecek bile olsa yalan söylemeyen, kul hakkına girmekten allah'a sığınıp korkan, rüşvet almayan, adam kayırmacılık yapmayan, torpil ile işe girmeyi kabul etmeyen, çocuk - kadın istismarına tecavüzüne tepki gösteren sessiz kalmayan yardımcı olmak için elinden geleni yapan, sokak hayvanları için bir kap mama bir kap su koyan, asık suratlı olmayan, güler yüzlü olan, pozitif enerji veren karamsar olmayan ölümü de aklından çıkarmayan ölecekmiş gibi yaşayan salih amel işlemekte yarışan, küfürlü konuşmayan boş işlerle uğraşmayan allah'ın rızasını kazanmak için mücadele eden kişi.

beyazların bir günlüğüne siyahi olması halinde yapacakları şeyler

ignemvenimittere
Ben olsaydım, serseri serbest stili takılırdım herhalde. 2000'lerdeki serseri serbest stilinden bahsediyorum tabii.
içimdeki metal müzik aşkını bir günlük rafa kaldırıp, hunharca hip hop ve r&b dinlerdim, omzumda kocaman bir müzik setiyle gezerdim. Tabii bununla da sınırlı değil, düşük bel pantolonlar, uzun tişörtler, zibilyon tane kolye falan... Yeeee-yooo!!
çünkü neden olmasın? (bkz:swh)

sevgililer günü

medikalninnici
Çok klişe ama sevdiğinizle huzurla geçirdiğiniz her günün adıdır sevgililer günü.
1 güne sığdırıp,mal mal hediyeler almak değil bence. Zorunlu olan hiçbirşey mutlu etmez insanı. O yüzden boşverin; 1 güne değil her güne sığdırın sevginizi.

sevgililer günü

sans sommeil
Neden bu kadar abartıldığını anlayamadığım gün. Kimi aşırı gereksiz, kapitalizmin, amariganın oyunu olarak görür. Kimi utanmasa kutsal sayar. Adamlar koymuş işte adını sevgililer günü. Kutluyorsan al hediyeni kutla. Ya da güzel bir gün geçir kutla sessiz sedasız. Kutlamıyorsan sus karışma. Ülkede her şey bir olay oluyor. Çok az olayımız varmış gibi.

sevgililer günü

steel heart
özel bir gün değildir. insanlar en pahalı hediyeyi alma yarışına giriyor, sevgili hediyenin degeri kadar kendine deger biçildiğini düşünüyor. başbaşa geçireceğin sıradan bir gün bile daha özeldir. en azından o günü tüm dünyayla birlikte bir kalıba sığdırmadan yaşar insan.

14 şubat hediyesi bana sevgiyi metalaştırıp fiyata endekslemiş gibi geliyor. bence en güzel hediye duygusal hayatındaki insanın varlığıdır.

o değil de sevgililer günü mottosuna uyanlar için 14 şubat her yıl olduğu gibi sevgilisine pahalı hediye alanlar için aşk günü, sevgilisine ucuz hediye alanlar için trip günü, sevgilisine hiçbir hediye almayanlar için ise kaos günü olarak kutlanacaktır.

mezhep

okaberintarou
aynı dine inanıp o dine ait tek kitabı da anlayamayan ya da işine geldiği gibi yorumlayanların bölünerek birbirlerine savaş açmasına neden olan anlayış. hemen her dinde vardır bunlardan. insanoğlu bölünmeden duramıyor.

14 şubat sevgililer günü

phoenixgrm
(ç)alıntıdır
sevgiler günü'nün başlangıcı eski roma imparatorluğu zamanına kadar uzanıyor
eski roma'da 14 şubat günü bütün roma halkı için çok önemli bir gündü. çünkü 14 şubat, roma tanrı ve tanrıçalarının kraliçesi juno'ya duyulan saygıdan ötürü tatil olurdu. juno, ayrıca halk tarafından evlilik ve kadınlık tanrıçası olarak da biliniyordu. bir sonraki gün olan 15 şubat'taysa lupercalia bayramı başlıyordu.

lupercalia bayramı halkın genç nüfusu için büyük önem taşırdı; hayatları kesin kurullar ve kurallar ile sınırlandırılmış, bunun doğal sonucu olarak bir birliktelik yaşama şansı olmayan bu gençler sadece bu bayram süresince bile olsa birbirlerinin partneri olurlardı. hangi genç kadının hangi genç erkekle bir çift oluşturacağı eski bir gelenek olan ve lupercalia bayramı'nın arife günü yapılan bir çekilişle belli olurdu. romalı genç kızlar, adlarını küçük kağıtların üstüne yazıp bir kavanoza koyarlardı. genç romalı erkeklerse kavanozdan bu kağıtları çekerek üzerinde hangi genç kızın ismi yazıyorsa o kızla bayram eğlenceleri boyunca beraber olurlardı. bu birliktelikler, birbirine aşık olan çiftler için bayramın da dışına taşıp genellikle evlilikle sonlanırdı.

imparator 2. claudius, roma'yı kendi katı kurallarıyla yöneten bir hükümdardı
onun için en büyük problem, ordusunda savaşacak asker bulamamaktı. ona göre bu durumun tek nedeni romalı erkeklerin aşklarını ve ailelerini bırakmak istememeleriydi. işte 2. claudius bu yüzden roma'daki tüm evlilik ve nişanları kaldırdı. aziz valentine de claudius zamanında roma'da yaşayan bir papazdı. kendisi gibi papaz olan aziz marius'la birlikte claudius'un tüm yasaklarına rağmen çiftleri gizli bir şekilde evlendirmeye devam etti. ancak imparator claudius bu durumu bir süre sonra öğrendi ve aziz valentine, insanları gizlice evlendirmeye devam ettirme suçundan tutuklandı; ceza olarak sopa ile dövülerek öldürüldü ve ms 270 yılının 14 şubat'ında hristiyan şehitliğine defnedildi.

aynı dönemlerde romalı putperestler, şubat ayında kutlanan lupercalia bayramı'nı kendi putperest tanrıları için kutluyorlardı
bayram öncesi yapılan geleneksel çekilişiyse seramoniye bağlı kalarak kendileri için uygulamaya başladılar. hristiyan kilisesi'nin ilk kurulduğu yıllarda hizmet veren papazlar, bu törenlerin özellikle de evlenmemiş gençlerin putperestlerle birlikte anılmasından rahatsızlık duydukları için bir çözüm buldular; bu gençlerin isimlerinin azizlerle birlikte anılmasını istediklerinden lupercalia bayramı'nın başladığı gün olan 14 şubat'ı aziz valentine günü olarak kutlamaya başladılar. işte o gün bu gündür her yılın 14 şubat'ı sevgililer günü olarak kutlanmaya devam etmekte ve yeryüzünde kadın ve erkek birlikte olduğu sürece de kutlanmaya devam edecek gibi.

14 şubat sevgililer günü

finite infinite
270 yılında Aziz Valentinus adlı rahibin, Roma İmparatoru II. Cladius tarafından kafası uçuruldu. 226 yıl sonra 496'da ise Papa Gelasius, 14 Şubat'ı ''Aziz Valentin Günü'' ilan etti. ''Aziz Valentinus Yortusu'', 19. yüzyıla gelindiğinde; Amerikalı Esther Howland'ın ilk ''Sevgililer Günü'' kartını göndermesinden bu yana farklı biçimde kutlanmaya başlandı.
Özetle bugünün sizinle ya da sevgilinizle uzaktan yakından bir ilgisi yok.

14 şubat sevgililer günü

ribaye
14 subat sevgililer günü nedir?
Bu özel gün insanin sevgi besledigi bir insanla, hayvanla, esyayla, çiçekle vb gibi seyler ile kutlandigi özel bir gündür. Fakat bilmeliyiz ki bu gün sadece bir insana duyulan degil, her seye duyulabilecek sevgilerin etrafta olabilecegini de bize hissettirir. Örnegin, bir insan bir insani degil de bir gökyüzüne asik olabilir, bir elmaya asik olabilir. Yani insan sadece insana degil her seye asik olursa o gün daha güzel olur. Siz de sizi en cok ne mutlu ediyorsa hadi ona onu ne kadar sevdiginizi söyleyin! Sevgi cogaldikça artar ve anlamlanir. Gününüz kutlu olsun!!!

14 şubat sevgililer günü

okaberintarou
insanların -yüksek oranda kızların- instagram'dan "bakın biz sevgilimle bugün dışarı çıktık, bir etkinlik yaptık, kös kös oturmadık, yemek falan yedik" temalı ve varsa hediyenin de eklendiği paylaşımları olmazsa olmaz olan özel gün.

güne bir garezim yok, kutlayanlar da istedikleri gibi kutlamakta özgürdür ancak şu tavır tek gıcık olduğum konu. ne ben ne de sevgililerim bir şeyleri paylaşma ihtiyacı duymuştur bu günde.

14 şubat sevgililer günü

sen daha bir sey gormedin
'Sevgilim var egosu' en çok bu tarihte ortaya çıkar. Psikolojik olarak kendilerini birer yığıntı gören insanlar bu egoya karşı direnemez, bu egonun kölesi olurlar. Hatta öyle bir egodur ki bu, şubatın 14'ünde sevgilim olsun ve sevgilim olduğunu herkes bilsin ister. Önemli olan sevgilisi değildir, sevgilisi olduğunu diğer insanlara ispatlayarak kendi yığıntı psikolojisini tatmin etmesidir.

Ben ise her şubatın 14'ünde birbirimizden ayrı kaldığımız 364 gün 6 saatlik bir sevgiliye sahibim.

Radyo Yayını