confessions

broken_inside

kuşluk vakti aldı beni kor - 1. Nesil Yazar

  1. toplam giri 704
  2. takipçi 14
  3. puan 6726

şopar

broken_inside
kökeninin şiptar kelimesinden geldiğini zannediyorum.

(bkz:shqiptar) ise de, arnavutça'da 'arnavut' anlamına gelir. zamanında sırplar bunu arnavutlara hakaret anlamında kullanmışlar, işin ilginç yanı, arnavutlar da bunu birbirlerine hakaret olarak kullanıyorlar. (bkz:swh)

bu kelime sanırım bize göçmenlerden hediye. aramıza karıştıktan sonra bizde de insanlar arasında değişe değişe 'şopar' haline gelmiş. tam emin olmamakla beraber "şiptar" ile "şopar" arasında fonetik bir bağlantı olduğunu düşünüyorum.

süpernova patlarsa ne olur sorunsalı

broken_inside
allah'ın 6 günde yarattığı evreni sorgularken, birden bigbang teori'sine direkt geçiş yapıp materyalizme kaydım bir an düşününce.

bir şey olmaz. hubble'dan bakarsan uzayda havai fişek gösterisi yapıyorlar filan zannedersin en fazla. 80'lerde bir süpernova gerçekleştiği söyleniyordu, oradan hatırlıyorum ve bir yerde gördüğüm görseli hala aklımda.

bir de hipernova var ki, süpernova'dan binlerce kat daha fazla tesiri olduğu söylenir. hipernova kimine göre bigbang'ın ta kendisi, kimine göre 500 milyon yıl önceki dünyadaki tüm türlerin yok oluş sebebidir.

lc waikiki

broken_inside
bazı bit pazarı giysileri bunlarınkinden sağlam. beğenip bir kazak alıyorsun, üçüncü yıkamadan sonra kendini salmaya başlıyor. maçta yağmur yemiş, 90'ların bol kesim el dikmesi maç formaları gibi aşağı doğru sünüveriyor. -daha iyi betimleyemezdim herhalde- tişörtleri maksimum 6-7 giyimlik. sonra kendiliğinden cam silme bezi formunu alıyor zaten. günü kurtarmak için "elsiva" (böyle kısaltma şeklinde diyenler var, bu samimiyet nereden geliyorsa artık) birebir.

nargile kafelerde bilim konuşulması

broken_inside
+ bak şini karşim sana çok fena bişey sorcam; dünyada bir insan kalsa da ahlaktan bahsedebilir miydik?
- hmm. edemezdik bence karşim. sence madde neden var?
+ yaa paşam evrende madde falan yok. ama pozitif ve negatif enerji var. bırağh bu işleri. maddeymiş.
- ne demek bırak ya, çok lümpensin. böylesi politik bir ortamda oportünist davranman gerek. hala bünyende yeterli devinimsel imgelemeyi sağlayamadın.
+ metafor kullandım abicim metafor!
- ...neyse, bütün bu kritikler silsilesi sonrası dimağım nargile fokurdatma konusunda bünyeme nihilistçesine baskılar yapmakta.. şşşşüü garson! bize iki nargile getir, közü de bol koy ha. benimki karpuzlu limonlu olsun.
+ benimki de elmalı. elektronunu yanına koy ama. köz kendi içinde nötronla protonlarına ayrılınca eski skolastik düşüncelere gark oluyorum.
- her zaman diyorum, çok lümpensin.
+ sen de patetiksin.
- hadi sen de be.

boyoz

broken_inside
(bkz:bollos)

adını ispanyolca'da "ufak somun" anlamına gelen bollo'nun çoğulundan alır. 1400'lü yıllarda türkiye'ye göçen endülüslü yahudiler tarafından bize kazandırılmıştır. geçmiş yıllarda "yahudi böreği" olarak da bilinirmiş.

izmir ve diğer yöresine özgü yegane kahvaltılık varsa o da boyozdur. şekerli ve içli olanları beni pek cezbetmiyor, orijinal boyoz iyidir.

özlemek

broken_inside
bundan daha büyük bir ceza olmaz herhalde. hapishaneleri mesela; boşuna açmamışlar. ateşli hastalık gibi; nedense hep gece olunca ortaya çıkar. korkusuzluktan sonra katlanmak zorunda kalıp da en sevmediğim ikinci illet. üçüncüsü var ise, o da mecbur kalmak. safi özlem güzel aslında ama istemeden özlemesi kötü. bunu neden yazdığımı da bilmiyorum ya neyse. öyle değişik bir şey işte.
0 /