yaşamak

mahur
Önceden açılmış ama hali hazırda boş olan başlık. Kim, ne zaman açtı, ne yaşadı da neden sildi bilmiyorum. ama her insanin bu başlığı doldurmasi, ara ara girip yeni tanımlar eklemesi, bir durup; kendisine bir kereye mahsus verilen, telefisi olmayan yaşamının sorgulamasi gereken başlıktır. Oturup benim icin nedir yaşamak diye sormalı.
Sözlük olarak yaşamak kısaca hayatta kalmak,  hayatını devam ettirmek demektir. Etimolojik olarak ise öz türkçe bir kelime olup kökü "yaş" dan gelir. Yaş ve yeşil ayni aileden olup yeşilde bahar maksadın da kullanilir. Yani yaşamak; yeşil görmek, bahar gormek anlamına gelir. Yaşlı, çok kez yeşil görmüş, yaşamış anlamı içerir.
Şairin dediği gibi; "Yaşamak Bir Ağaç Gibi Tek ve Hür, ve Bir Orman Gibi Kardeşçesine..." diye bir yaşam herkes icin gecerli olmayabilir. Yaşamak benim için bir rüya gibi. Çok romantik oldugumu düşünebilirsiniz ama hemen açıklamak istiyorum. Akşam yemeğini fazla kaçırmışsın, ağırlık çökmüş, uyudugunu biliyorsun ama bir türlüde uyanamıyorsun. Rüyanda binbir çeşit görüntülere, hislere maruz kalmışsın ama bir türlüde uyanamıyorsun, öyle birşey.  uyandığında rüyalar aklına geldiğinde anlık görüntüler gelir ama ağzından birtek kelime çıkmaz, sadece sanki çok sevinmişsin yada çok üzülmüşsün, birseyler yaşamışsın ama nedir tam olarak toparlayıp iki laf edemezsin gibi bir rüya. Geçmişi düşününce yediğin en harika yemek, sevindigin anlar, veya kendini kahrettigin dakikalar işte bende böyle his birakan bir olgu yaşamak.
nushirevan
Bir rüya halidir. Ebedi hayata inananların, 70-80 yıllık bir zaman dilimine kıymet biçmesi ancak rüyalarda olabilir.

Ne diyor Metin Altıok

"insan usul usul ölmek için gelir dünyaya
başlar her gün biraz daha insan olmaya
ve ölürken usul usul ne tuhaf;
aşık olur, kedi besler, isim verir eşyaya"

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol