yahudiler ve hz. ismail

mucahitonen
Yahudiler seçilmişlik iddialarının gereği Hz. İshak (as) üstün tutar Hz. İsmail (as)'i ise seçilmiş soydan saymazlar. Hatta yahudi kaynağı olan sifre'de Hz. İsmail'in, Hz. İbrahim'in hayırsız evladı olduğu yazar. Bir başka kaynak olan zohar'da ise ismail (as)in 8. Günde değil de 13 yaşında sünnet olduğu için onu kusurlu bulurlar. Hatta Rabbî Hiyya Hz. İsmail hakkında şunları söyler:
İsmail'in doğduğu ve sünnet olduğu zamana yazıklar olsun.
Halbuki o 13 yaşındaki iken sünnet Hz. İbrahim (as)'e farz kılınmıştı. Bu mantık üzerinden yürüyüp onun tanrıdan uzak olması gerekiyorsa hz. İbrahim (as)'in de tanrıdan uzak olması gerekir çünkü o 99 yaşında sünnet oldu.

Gelelim kimin kurban olduğu meselesine;
Tevrat'ta kurban olunan oğlun hz. İshak olduğu söylenir. Kuranı Kerim bununla ilgili sarih bir bilgi vermese de saffat 110-112 ayetlerdeki anlatımının siyak-sibakından bu oğlun Hz. İsmail olduğu anlaşılır. Tevrata göre ilk oğul Hz. İsmail'dir. ibrani geleneğe ve tevrata göre her şeyin ilki tanrı'nın hakkıdır. hz. İbrahim kurban imtihanından başarıyla çıktıktan sonra bir oğul ile müjdelendi. Buna göre kurban Hz. İsmail'dir müjdelenen ise Hz. İshak'tır.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol