türk müslümanlığı

cayisallama
genelleme yapılması yanlıştır. Her millet içerisinde bazı şeyleri iyi veya kötü yapanlar illa ki olacaktır. Türkler içerisinde de müslümanım deyip her şeyi yapan insanlar mevcut yok değil. Ancak felsefe itibariyle bakıldığında tasavvuf kültürünün bu ırkla (sadece türklerle sınırlandırmadan kafkas müslümanları ve kürtleri de göz ardı etmeden) geliştiğini, islamın güncelleştirilmesi olarak değil de süslenmesi olarak görülebilir.

Türklerin müslümanlaşması ile islamiyetin bu gün 1,5 milyar oluşu arasında çok büyük etkenler var. Osmanlının şeri düzeni, adil yönetimi çok etkili.

zamanla yozlaşan insanlar tam anlamıyla yaşayamıyor olabilir ancak türk müslümanlığı hem ülkemiz hem ümmet açısından o kadar kıymetlidir ki tarifi mümkün değil.
kaptan jack sparrow
Müslümanlığı bugünkü seviyesine getiren türklerdir. Sunnileri de hakim kılan türklerdir. Tuğrul bey abbasi halifesini korumasaydı bugün islam çok farklı şekilde ilerleyecekti, yada bu kadar yayılamıcaktı. Biz ne kadar kendi toplumumuza laf sokmayı seven bir milletsek de türk Müslümanlığı arap Müslümanlığından daha iyi durumdadır. Benim dinle aram yok fakat, İslam tasavvufuna kadar bilirim. Şapkayı önümüze koyup düşünelim türkler olmasaydı bugün İslam ne alemdeydi?
2
ola
Hanefi & maturidi düzleminde uyum ile cereyan etmiştir. Asıl görevi köhneleşen ve aslını unutan müslümanlara birer manifesto olan tarikatler, son birkaç yüzyılda aslından uzaklaşmış ve gelenekçi bir hale bürünmüştür. Oysaki tarikatler yapısı itibariyle yenilikçidir ve dirilişi savunmaktadır. Bu gelenekçi hale bürünmeleri birçok hurafeyi de inanca sokmuş ve batıl bir anlayış nüksetmeye başlamıştır. Böylece birçok hizip dinin canlılığından koparak kültürleşmiş ve günümüze ulaşmıştır. Tüm bu olanlar neticesinde Türk Müslümanlığının temelleri sağlam kalmış fakat günümüzde çürük teşkilatlanmalar üzerinde durmaya devam etmektedir demek mümkündür.
nushirevan
sınırlı bilgimizin bizi zorladığı kategorize etme hastalığının bir tezahürüdür. islam çeşitli etnik kökenler arasında sağlam bağlar kurabilecek ortak bir paydadır. Bunu türk kürt arap diye ayrıştırırsanız, algıladığınız, anladığınız islam anlayışı da bu ortak paydaya dar gelir.
Sözlük
Kuluçka Makinesi One Hit Wonder Likit Smok Nord