the sopranos

johny johny yes papa
türü, izlemeyenin katli vacip olan bir yabancı dizi. başrol oyuncusu james gandolfini, 2013 yılında kalp krizi nedeniyle maalesef hayatını kaybetmiştir. dizinin diğer bir önemli yanı ise; rol alan diğer oyuncuların diziden sonra dünyaca bilinen başka yapımlarda boy göstermeleridir. bu diziden sonra şöhret kapıları açılmıştır.

"The Sopranos, David Chase'in yapımcılığını üstlendiği, 1999-2007 yılları arasında Amerikan HBO televizyonunda yayınlanmış dizidir. Dizinin konusu New Jersey'de bir Amerikan-İtalyan mafya ailesi patronu Tony Soprano'nun meslek, suç, şiddet, aile, adalet ve dostluk kavramları arasındaki denge kurma mücadelesi üzerine kurulmuştur. Dizi aynı zamanda Soprano ailesinin bireyleri ve Tony'nin yakınında bulunan insanların hayatından da kesitler sunar. Dizinin senaryosunda belki de en önemli yeri tutan Tony ve psikiyatristi Dr. Jennifer Melfi arasındaki diyaloglar, 6 sezon boyunca suç-ahlak dengesinin tartışılması açısından dizinin en çok hatırda kalan sahneleri olmuştur.

Dizinin ilk bölümü HBO kanalında 10 Ocak 1999'da gösterilmiş; 6 sezon ve toplam 86 bölüm sonunda 10 Haziran 2007'de final bölümü ile sona ermiştir.

The Sopranos HBO ve Chase Films tarafından hayata geçirilmiş, çekimleri New Jersey'de yapılmıştır. The Sopranos birçok ödül kazanmasının yanında(21 Emmy Ödülü, 5 Altın Küre dahil), Amerikan dizi yazarlarının çoğu tarafından gelmiş geçmiş en iyi TV dizisi olarak gösterilmiştir. Dizi 6 sezon devam etmesi ve büyük beğeni toplaması ile Amerikan popüler kültüründe de önemli bir yer kazanmıştır. Dizideki pek çok sahne, diğer televizyon programlarına konu olmuş, Tony Soprano'nun yaşamı bu programlarda tartışılmış, dizi hakkında karakter analizi konulu kitaplar yazılmış, bir bilgisayar oyunu yapılmış ve başta dizi müziklerini içeren albümler olmak üzere pek çok ticari ürüne ilham vermiştir.

Orijinal aile soyadı DeCesare olan yapımcı David Chase, New Jersey'de doğup büyümüş bir İtalyan-Amerikan aile üyesidir. Kendi ifadesiyle yaşadığı bölgede büyüyen bir İtalyan asıllı genç için mafya yaşamına imrenmemek söz konusu değildir. David Chase başlangıçta, The Sopranos senaryosunu kendi yaşadığı mahallede geçecek bir film olarak düşündüğünü, kendi ailesinde olan olayları bu filmin senaryosuna mafya ile birleştirerek katmayı hedeflediğini, zaman içerisinde filmden çok dizi senaryosunun daha güzel olacağına karar verdiğini söylemiştir. Nitekim gençliğinde kendisinin düzenli olarak psikiyatristlerle görüştüğünü, kendi annesiyle olan ilişkisinin dizide Tony ve Tony'nin annesi arasındaki ilişkiye esas teşkil ettiğini ifade etmiştir. Başlangıçta Fox Kanalı ile irtibata geçen Chase sonrasında HBO ile anlaşmış ve Dizinin hazırlıklarına 1997'de başlanmıştır. İlk bölüm 2 senelik bir hazırlıktan sonra 1999 Yılının 10 Ocak günü gösterilmiştir.

Dizide canlandırdıkları karakterler gibi gerçekte de pek çok oyuncu İtalyan asıllı Amerikalıdır. Oyuncuların çoğu daha önce de çeşitli yapımlarda bir arada rol almıştır. Oyuncuların seçimlerinde aksan durumları ön plana çıkmıştır. Chase, her aday oyuncu ile ayrı ayrı görüşmüştür. Başlangıçtan itibaren James Gandolfini, Tony Soprano rolü için düşünülmüştür. Dizide Tony'nin psikaytristi rolündeki Lorraine Bracco ise önce Tony'nin eşi rolü için düşünülmüş daha sonra dizideki rolünde karar kılınmıştır.

Tony Soprano rolündeki James Gandolfini'nin oyunculuğu pek çok otorite tarafından olağanüstü olarak değerlendirilmiştir."
mavikaranlik
hikayesi ve duyumlarım sebebiyle büyük hayaller ile başladığım ama hayal kırıklığı yaşadığım dizidir. bana göre bir dizinin hbo'da yayınlanıyor olması o dizinin kötü olma ihtimalini sıfıra indirger. aslında aynı mantık ile bakarsak yine hbo dizileri olan (bkz:the wire) ve (bkz:the oz) derken yine "the" başlangıçlı bir dizi olması "yeni bir efsaneyi mi izliyorum?" şeklinde yorumlamama sebebiyet vermişti. maalesef aradığımı bulamadığım ve yarım bıraktığım tek hbo dizisi oldu. muhtemelen italyan mafyasının işin içinde olması sebebiyle daha çok aksiyon bekliyordum fakat daha çok psikolojik bir diziye benzemesi nedeniyle beni sıkmıştır. kesinlikle bir hbo dizisine kötü diyemem, sadece bana hitap etmedi. imdb puanının 9.2 olması da kötü olma ihtimalini ortadan kaldırıyor zaten.

imdb
sunset
kara mizahi içinde barındıran mafya dizisidir. dizi soprano ailesini konu edinir. ayrıca her bölümde çalan intro müziği gelmiş geçmiş en iyi intro olabilir.

introsu için sizi şöyle alalım.
şu da her bölüm başında ekranlarımıza gelmekte:
[email protected]