sünnet yahudi geleneğidir

derdimend
Sünnet olmanın hükmü nedir?
Sünnet olmak (hitan), İslami şiarlardan yani sembol olmuş uygulamalardan biridir. Peygamberimiz (s.a.s.), yaratılışa uygun değerler (fıtrat) arasında sünnet olmayı da saymıştır (Buhari, Libas, 64).

Sünnet olmak İslamda kuvvetli sünnet hatta bir yaklaşıma göre vacip olarak değerlendirilmiştir
(İbn Abidin, Reddu'l-muhtar, V, 479).

Bu sebeple zorunlu bir hal olmadıkça terk edilmemelidir. Sünnet olmak için kesin bir yaş belirlemesi yapılmış değildir. Çocuk yedi yaşına gelince sünnet edilmesinin uygun olacağı bazı alimlerce belirtilmiş olmakla birlikte, biyolojik yapının müsait olması kaydı ile olabildiğince erken yapılması çocuk psikolojisi açısından uygun olacağı söylenmektedir.
tor
Kıyamet yaklaştıkça, yeniler, önceki âlimleri cahillikle suçlayacaktır.!!
Sünnet olmak İslam'ın şiarındandır. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(Sünnet olmak, erkekler için, sünnettir.) [Taberani]

(Fıtri sünnet beştir: Sünnet olmak, kasıkları temizlemek, tırnak kesmek, koltuk altını temizlemek ve bıyıkları kısaltmak.) [Buhari]

1
tor tor
Olabilir. Ben senin görüşüne saygı gösteriyor isem. Sende bana saygı göstermek zorundasın... Saygılar.
Somewhere in asia
Sünnete sağlık acısından yaklaşacak olursan, cinsel yolla bulaşan hastalıkları yarı yarıya engelliyor diyebilirim. Bi başka mevzu prepisyum adı verilen parçanın alınmasıyla cinsel performansta bir düşüklük yaşanıp yaşanmadığı konusudur. Bu konu hakkında çok çalışma var ama elle tutulur kesin bir katı durum yok.
aziz vefa
islâm ile alakası olmayıp durdurulması gereken bir uygulamadır sünnet Yahudi adeti olduğu gibi. çocuklara hem psikolojik hem de fizyolojik olarak zarar vermekte, ben elimden geldiğince uyarıyorum ama aileler islâm ile alakası olmadığı gibi nasıl entegre edildiği bile belli olmayan böyle bir vahşeti uygulatmada ısrarcı. edip yüksel'in şöyle güzel bir yazısı var konuyla alâkalı; bkz; http://19.org/tr/sunnetciler/

velhasılı,

Esirgeyen, bağışlayan Tanrı'nın adı ile;

bir iğrençlik yaptıklarında şöyle derler: "atalarımızı bu hal üzere bulmuştuk. yani allah emretti bize bunu." de ki: "allah, edepsizliği/iğrençliği emretmez. allah hakkında, bilmediğiniz şeyler mi söylüyorsunuz?"

a'raf suresi, 28. ayet.
1
kerim kerim
böyle önemli bir uygulamanın emredilmemiş olması çok gerçekçi değil, sünnet gibi bir uygulama peygamber efendimiz tarafından buyurulmamış olsaydı asla böyle bir sünnet olmazdı.
nushirevan
hz.adem'e gelen ile, hz.nuh'a, hz.ibrahim'e, hz.musa'ya ve hz.isa'ya gelen din ile son peygambere gelen dinin esası itibariyle aynı olduğundan habersiz kişinin beyanıdır.
kerim
böyle önemli bir uygulamanın emredilmemiş olması çok gerçekçi değil, sünnet gibi bir uygulama peygamber efendimiz tarafından buyurulmamış olsaydı asla böyle bir sünnet olmazdı.
safiyeloren
İnandığı dinin kitabını değil de, onun bunun dediğini hadis adı altında din diye şeriat diye yutturmalarını hiç
Bi zaman anlamıycam.

Allah sizden hiç bi zaman oranızı buranızı kesmenizi, kapatmanızı canınızı yakmanızı istemez. Yok öyle şeyler. Ayet?? Var mı yok.

Ben allahın “eksik ve kusursuz size indirilen kurana” inanın dediğinemi? Yoksa kendini allahın sekreteri ilan eden eksik bırakmışta dur şunu tamamlayayım diyen alim adı altında geçen insanlaramı inanayım.

Gidin bi önce inandığınız dinin kitabını anlayın okuyun.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol