sudan'da darbe

vahid
Ordu yönetime el koydu 1989'da bir darbeyle yönetime gelen ömer el Beşir yine bir darbeyle görevinden alındı.30 yıl görev yaptı darbeyi düzenleyenler çok yüksek ihtimalle amerika bütün ülkelerde aynı senaryoyu uyguluyorlar mısır libya suriye yemen Irak ve bunlara sudan'da eklendi önce ülkeleri ekonomik olarak yıpratıyorlar sonra halkı kışkırtıyorlar ve daha sonra biz sizi kurtarırız diyip müdahale ediyorlar şuanda Venezuela da'da uygulanan senaryo aynı direniyorlar küresel emperyalist güçler menfaatları uğruna herşeyi yapıyorlar ve ülkeler birer birer kontrol altına alınıyor ve etrafımız kuşatılıyor.Biz güçlü olmak zorundayız.islamın Son kalesi Türkiye...
Rabbimiz garibler in mazlumların yetimlerin sığınağı olan bu aziz vatanı her türlü iç ve dış tehditlerden tehlikelerden her türlü saldırılardan korusun

harameyn
türkiye sevakini tahsis edince suudlar normal olarak rahatsız oldu. geçen ay adanın tam karşısında çok büyük bir doğalgaz rezervi bulduklarını ancak şu an için çıkarmayı düşünmediklerini açıkladılar.
işte linki ;
https://www.ntv.com.tr/dunya/suudi-arabistan-kizildenizde-buyuk-miktarda-dogalgaz-buldu,KSmps1RhsUKLSAeBnO3nzQ

yüksek ve olağan ihtimal ile suudlar el-beşirden ada tahsisinin iptalini istediler.
iptal etmek istemeyen el-beşir oldu mahkum beşir.
serendipity
Senaryo gereği piyonlar ve bazı fillerin suistimalleriyle gerçekleşen, milli iradeye millete rağmen yapılan artık yeni düzenle askeri vesayetin hakim olup, Ömer El Beşir'İn ham yapıldığı darbedir. Darbe ile gelen Ömer El Beşir'in devrilip sözde yerine demokratik rejim gelsin hayalleri arasında aslında tam tersi olup asker ve ordu milleti kurtaracakmış gibi bir darbe yaptı. Güya Sudan'daki darbeden önceki ama darbeyi tetikleyen asıl unsur elitist yöneticilerin değişmesi üzerineydi, Yapılan darbe ile şimdi sanki yönetici elitistler Beşir'i feda edip yerine asker ve diğer avantajlı gruplar ile kendi konumlarını devam ettirmek istiyor gibi görünüyor.Kısaca Beşir'İn adamları beşir'İ yediler.


Sudan Savunma Bakanlığı'nın açıklamasına göre;
-Sudan genelinde 1 ay boyunca saat 19.00'dan sonra sokağa çıkma yasağı getirildi.
-Mevcut yönetim idaresi feshedildi.
-Ohal ilan edildi ve Ömer El beşir tutuklandı.
harameyn
1989 yılında İhvanı Müslimin'in destekleri ile darbe yapmayı başarı Ömer El-Beşir 2019'a kadar mevkisini korudu ve İhvanın destekcisi oldu.
Darfur kampı ;
Wikipedi ve Avrupalı yayın kuruluşları tarafından her ne kadar ''katliam'' olarak anılsada doğrusu kuzey Sudan'da ki hristiyanların kaddafinin destekleri ile şeriat'ı kaldırmak amaçlı kalkışılan sivil darbeyi ordu ile çok sert bir şekilde bastırmışdır. Gösteriler ve daha sonrasında yıllar içinde toplam 300bin kişinin öldüğü ve 2,3 milyon kadar kişininde kamplarda ağır şartlar altında can verdiği veya yaşamaya çalıştığı söyleniyor.
Ömer El Beşir ayaklanmaların ve sudan'ın bölünmesininde Kaddafiyi ağır suçlamışdır. Ve 2011 Libya iç savaşında muhaliflere cömert yardımlarda bulunmuşdur.
[email protected]