stres

emrhckl
Stres insanın savunma mekanizmasıdır. İnsan başa çıkamayacağını düşündüğü bir tehditle yüz yüze gelince beyni bazı sinyaller gönderir ve savunmaya geçer.
marshmeow
insanı nedenli/nedensiz aşırı huzursuz eden durum. stresliyken doğru yolu bulmak da oldukça zor. sorun çözüldüğünde de buna mı stres yaptım şimdi diyoruz ama işte olan oluyor.

valla her şey çözülür, bir yolu bulunur önemli olan sağlık. hem ne demişler yaşadığın sürece umut vardır.
broken_inside
bünyemde bağışıklık kazanan şey. stresli bir şeyler görmeyince ellerim uyuşuyor, gözlerim kararıyor, beynim dönüyor filan. stres olacak aga. stres önemli.
nushirevan
Diş döken, saç kıran, ülser, tansiyon ve hatta kalp krizine kadar bir çok rahatsızlığa yol açan ruhsal rahatsızlık. boşver demeyi bilecek, kafaya takmayacaksınız. Dünya üç günlük dünya ve zaten ikinci günündeyiz.
obsesif
organizmayı korumak için faaliyete geçen ilkel savunma mekanizmasıdır. genellikle içten veya dıştan gelen bir tehdide verilen bir cevaptır stres ve adrenalin ile noradrenalin hormonlarını harekete geçirerek kişide tipik ve klasik olarak savaş ya da kaç reaksiyonunu ortaya çıkarır. bu esnada kişide fizyolojik değişiklikler görülür: kalbimiz daha hızlı çarpmaya başlar, kan basıncımız artar, iç organlarımızın çalışma hızı azalır, kan kol ve bacak kaslarımıza yönlendirilir ki hem tehlikeye karşı kendimizi savunabilelim hem de kolaylıkla kaçabilelim diye.

hafif veya ortalama düzeyde seyreden olumlu stres motivasyonumuz ve iş yapabilme gücümüz için hekimlerce gerekli görülmektedir. aynı zamanda hafif veya ortalama düzeyde olumsuz seyreden bir stresin de olumsuz birtakım etkileri olabilmektedir. stresteki en son evre ise aşırı veya diğer adıyla ciddi strestir. özellikle ciddi stres beraberinde kaygıyı da tetiklediği için bunlar ayrılık ve boşanmalar, aldatılmak, doğal afetler, savaş, terör eylemleri, ani ölümler veya kayıplar, yas tutma, bir çocuğu ebeveynlerinden zorla ayırmak, kitlesel açlık, göçe zorlanmak, iş veya trafik kazaları, taciz, cinsel saldırı, saldırıya uğramak, istismar (fiziksel, cinsel veya duygusal), ihmal (fiziksel veya duygusal), annenin veya babanın evi terk etmesi, mobbing, zorbalık vb. şeklinde olup özellikle ciddi stres ve kaygı durumu "travma" demektir. dolayısıyla travmalara da yaşanılan olay ile değil kişideki stres, kaygı ve stres ile kaygının ciddi düzeyde olup olmadığına ve kişideki etkisine bakılmalıdır. aynı zamanda günlük hayatımızda yaşadığımız hafif veya ortalama düzeydeki olumsuz stresler yalnızca ruhsal yönden normal düzeyde sıkıntı, üzüntü, içe kapanma veya bunalım yarattıkları için ortalama düzeydeki olumsuz stresler de göz önünde bulundurulmalıdır.
Sözlük
Kuluçka Makinesi Açılış Organizasyon