sosyal medyada kendini olduğundan farklı göstermek

tor
durumu yaşam biçimi haline getirenler vardır. o insandan hemen uzaklaşmak gerekir.çünkü altından, görünenden farklı bir yapı çıkabilir. Günümüz ve çevremizde bu tip modeller MEVCUTTUR. Hatta adı lazım değil bir platformda başımdan geçenleri anlatmak isterdim... Lakin kendime yakıştıramam. Fazla uzatmadan susuyorum ve herkesi
Ya olduğun gibi görün ya da göründüğün gibi ol atasözüne layık olmaya (bkz:davet) ediyorum.
karambol
Kendini gerçekleştirmekte başarısız olan kişilerin; baskıladığı, başaramadığı, hayıflandığı, olmak isteyip olamadığı şeyler için yansıttığı davranıştır.
Kızmıyorum onlara.
palandoken
Herkes bir rol içinde değil mi?
Kimisi yaşadığını yansıtır, kimisi yaşamak istediğini...

Zararı yok kendinden başkasına...
Bir zaman sonra kim olduğu konusunda çelişkiler, çoklu kişilik bozuklukları vs vs
mavikaranlik
günümüz hastalığıdır. neysem oyum mantığında pek fazla insan kalmamıştır.
insanların sürekli bir yarış ve ego tatmini çabasında olmasının sebebidir.
batuhanxo
İlgi alaka sevgi gibi geçiçi duygulara uzak ve bunlara aç kişiler tarafından, kişinin bırak topluma faydasını kendisine faydası olmayan tiplerin hiç bir zamanda olmayacağı ve çabasının da olamayacağı gerçeği ile kurulan sanal dünyada ki yapay kişilikliler.
kisiselbakim
''statü'' insanlığın gerçek yüzüdür. statü için vazgeçemeyeceğimiz hiç bir prensibimiz kalmadı ! sosyal mecrada da olduğumuzdan farklı görünmek için verilen tüm mücadelede bunun içindir. cins veya ırk ayırmadan bunu her mecrada gözlemleyebilirsiniz.
daha güzel,daha zengin yada daha mutlu gibi görünme isteğimiz,olduğumuz konumdan daha yüksekte insanların ilgisini çekmek veyahut bulunduğumuz sınıfta ki insanların tüm ilgisini ( kıskançlık ) üstümüze çekmek içindir.

dönün ve etrafınıza bakın ! az biraz statü sahibi insanların yaptığı her hareket olay oluyor, paylaştığı herhangi bir nesne işe yararlılığına bakılmaksızın yok satıyor. Neden ? çünkü hepimiz onlar gibi statü sahibi olup tüm ilginin bizde olmasını bekliyoruz.

daha basite indirgersek konuyu ''ilgi orospusu'' olduk !!!

luftmensch
kimin ne yaşadığını bilemediğimiz için çok da gömmememiz lazım gereken bir durum.

sanal ortama akrabası tarafından tacize uğrayan da, babası tarafından şiddet gören de, fiziksel özellikleri yüzünden dışlanan da, maddi zorluklar yüzünden istediklerinden hep geri kalanı da, vb. özelliklere sahip insanlar da giriyor.

insanların kendisini farklı göstermek istemesi, karşı tarafın kendisini belli bir kalıpta görmek istemesinden kaynaklanır. en ufağından en büyüğüne kadar bütün yalanlara kendimiz de dahiliz bu yönden işin açığı.

demem o ki, bu tarz insanları yerin dibine sokmadan önce bir düşünmek lazım. kendimiz ne kadar pirüpak insanız da karşımızdakine olgu dayatması yaşatıyoruz? sal gitsin anassatim, kim nasıl görünmek istiyorsan görünsün.
erbakanin adami
Insanlarda karakter olusumuni engelleyen bir faktördür. Her platformda farklı karaktere bürünen tipler en sonunda karakter karması olarak gerçek hayatlarını da berbat ederler.
nushirevan
"Dostlar alışverişte görsün" derler büyükler.. Bazen sadece "bilsinler" istersin. Kendine bile itiraf edemediğin kadim bir yalandır bu. İyi niyet, güzel ahlâk, dürüstlük, samimiyet, sadakat bazen kendimizi olduğumuzdan daha iyi gösterme çabamıza hizmet eder.

Ama bizi bilen biliyordur.. O yüzden sanal dünyalarda saklanırız. Nickname'ler, avatarlar, rütuşlanmış bir retrica profil fotoğrafı eşliğinde, olduğumuz değil olmak istediğimiz insanı göstermek isteriz. Bilemiyorum.. Bu giri bile, bu bilinçaltına hizmet ediyor belki de.. Belki de "küçük hatalarımızı itiraf edişimiz, insanları büyüklerinin olmadığına inandırmak içindir" sözünün altını dolduruyorum. Aynı fasit dairenin içinde, birbirine bakan aynalardan kendimi göstermeye çalışıyorum.
gulurkensandalyedenduseneksicininkafasindakibere
Beni sosyal medyadan tanıyan biri normalde görse tanımaz. Burun küçültme, kaş düzeltme, pürüzsüzleştirme, makyaj, açı, ışık vs vs.. Bir süre sonra fotoğraflardaki beni beğenirken, aynadaki benden nefret eder oldum. Sosyal medyadaki beni arar oldum. Çözüm ise çok basit. Bütün sosyal medya mecralarını bırakıp, hikaye, gönderi derdi olmadan mis gibi yaşamak. Yaklaşık 3 aydır bahsettiğim şeyi yapıyorum. Kendilerine bile itiraf edemeyenlere küçük bir tavsiye..
nurse
Bence olay şu ki insanlar olmak istedikleri gibi görünmeye çalışıyorlar. Kocasıyla hergün kahkahalı,kahveli,öpücüklü,gezmeli fotoğraf atan bir bağyan nasıl bir hayat istediğini 1 saat arayla paylaştığı gönderilere sığdırıyor Yada kendini zayıf,güzel göstermeye çalışan gençlerimiz iç güzelliğini,muhabbet güzelliğini unutuyorlar. Çok üzücü bir durum. Acaba böyle mi daha havalı,şöylemi daha ilgi çekici düşüncelerine başlar başlamaz doğallık yitip gidiyor birde Bazen görüyorum günde 10 tane kargo alan her aldığını paylaşan insanları.. ben takip ettiğim insanların yatak çarşaflarının ne renk olduğunu,pijama tercihini nasıl yaptığını görmek istemiyorum... ama şunu itiraf etmeliyimki benimde bir blogum var bitki yoğunluklu paylaşım yapıyorum amacım bilgi postları,faydalı olabilmek,bitkisever arkadaşlar bulabilmek ama bazen amacımdan sapar gibi hissediyorum,bazen aşırı meşguliyet gösteriyorum ve gece nöbete gittiğimde keşke kızımla daha çok zaman geçirseydim diye ağlıyorum. Allah aşkına konumuz bu muydu? Nerden nereye geldim..
neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol