sen hiç ateşböceği gördün mü

mahur
Yılmaz Erdoğan'ın aynı adlı oyunundan sinemaya uyarlanan film. Yönetmenliğini Andaç Haznedaroğlu'nun üstlendiği filmin başrol oyuncuları Ecem Erkek, Engin Alkan ve Devrim Yakut. Tiyotrasunu izlemedigim icin sadece film hakkinda yorum yapacagim. Oyuncuların özverili çalışmaları ve emekleri olmasa pekde birseye benzemeyen, bosuna uğraşmışlar dediğim bir film. Donem filmi oldugu icin kıyafet, dekor doğallıktan çok uzak, ugrsamislar ama pek becerememişler. Ecem erkek burada tek basina filmi götüren oyuncu. Bir daha kendisine hayran kaldim. Sayesinde film en azından samimi ve sicak bir his birakiyor.
nushirevan
"Her tiyatro eserinden film olmaz" sözünün altını dolduran film. Baştan aşağı seyirci tepkilerine göre derinleşen yapısı, Gülseren karakterinin asi yapısını da anlamamızı ve içselleştirmemizi sağlıyor. Tiyatro oyununda Gülseren olaylara tıpkı bizim gibi, uzaktan bir izleyici gözüyle bakıp, durumlardaki mantık hatalarını, saçmalıkları ifşa ediyordu. Demet Akbağ'ın canlandırdığı tiyatroda bunu alabildiğine hissettik. Ancak film bize bunu "Ecem Erkek'in muazzam oyunculuğuna rağmen" veremiyor. İster istemez, "madem bu kadar akıllı bir kadın, ortama uyum sağlayabilecek sosyal tanıları da farkedebiliyor olması lazım değil mi?" diye sorduruyor. Tiyatro eserindeki Gülseren asi ve sıradışı olmayı severken, sinemadaki Gülseren bariz bir şekilde obsesif kompulsif bozukluk sahibi gibi duruyor. Film bu yüzden oyuncu ve reji gayretine ve başarısına rağmen vasatın üstünde değil. Puanım: 6/10
nurse
Oldum olası yılmaz erdoğanın filmlerini çok severim,kendisini,ağzından çıkan cümleleri.. onunla ilgili okuduğum ,izlediğim herşey ilham oluyor bana. Filmleri içimde bir kıpırtı oluşturuyor. Diğer filmlerine oranla daha az beğendiğimi söyleyebilirim. Kesinlikle kötü değil ama bu kez çok etkilenmedim. Yılmaz erdoğan herkes tarafından bilinen fakat fark edilmeyenlerin adamı. Ekşi elmalar,kelebeğin rüyası,sen hiç ateş böceği gördün mü? Dünya klasikleri gibi.
1
nurse nurse
Şöyle bir baktımda filmden çok yılmaz erdoğanı değerlendirmişim.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol