rap müzik

nushirevan
ritmik amerikan şiirleri'nin kısaltılmış adı ve amerika'da yaklaşık 40 yıl önce zenci banliyö'lerinde doğmuş, protest müzik türüdür. klasik müzik dinleyicisi için kafa karıştırıcı, gürültülü bir tür gibi görünse de, beethoven senfonilerindeki gibi kendi içinde bir matematiğe sahip olduğundan oldukça üstün bir kültürdür.

eskiler bilir eskiden halk ozanları vardı. zaman zaman bunlar bir araya gelir taşlama adı altında birbirlerine tatlı tatlı laf sokuştururlardı. bu atışmalarda belli bir vezin ve ölçü kullanılır, bir ezgi eşliğinde karşı tarafa nakledilirdi. günümüz müzik dünyasında bu atışmalar; sığ kişilikler tarafından, bayağı mevzularla, üstelik ''amerikanvari'' edalarla söylendiği için henüz ülkemizde tam olarak yerleşebilmiş değil. yoksa aşığın ''doğaçlama'' olarak sazına aldığı eserin yapılış şekli, rap müzikte ''freestyle'' olarak adlandırılıyor.

rap müzik dünyasından tek temennim, kendi kültürümüze ait, bizden çıkan değerlerle ilgili, yani bizi biz yapan şeylerle eser ortaya koymaları. sekiz köşe kasket takıp şalvarla buruciye medresesi önünde kültürümüzden kopan rapçilere diss attınız da biz mi izlemedik?
Sözlük
Kuluçka Makinesi Açılış Organizasyon