para mutluluğu satın alabilir mi

harun
bal gibi de alır. yok huzur insanın içinde de, yok asıl zenginlik insanın hissettiği huzur da. çok türk dizisi izlemişsiniz yok öyle bir durum. paraya değer vermemek ayrı, bu soruyu 'alamaz' diyerek cevaplamak farklıdır. ben paraya değer vermem, keza dünya malına da. ama bu da yadsınamaz gerçektir. para varsa, çoğu şey var demektir.

not: "para mutluluğu satın alabilir mi sorunsalı" olarak değiştirelim. (bkz:aydakigunes)
3k
Kısmen alabilir. Bazı mutluluklar vardır ki kaynağı paradır. Ama bazı mutluluklar da vardır asla para ile satın alamazsınız.
semper solus
Nasıl kullanacağımıza bağlı. Yiyip içip eğlenmek için harcanırsa kısa sürede elinden uçar gider yüksek ihtimalle de zarara uğratır sonuç elde var 0, ne mutluluk ne para. Kendi kişiliğime dayanarak para sürekli cebime akış halindeyse hayır işleri için büyük kısmını harcarım. Başkalarını mutlu görmek, edebilmek beni mutlu eden şeyler. Para devamlı değil de elime geçmiş anlık bi miktarsa da devamlılık sağlamak için yatırım yaparım ondan sonra hayır işine devam ederim. Paranızla piç gibi tanınmak yerine bu tip güzel işlerle tanınırsanız mutluluk sizi bulur.
society
İnsanların birbirine genelde sorduğu klasik bir soru.

para mutluluğu çok kolay bir şekilde satın alabilir. Para ile mutlu olmak için elinizden gelen her şeyi yapabilirsiniz ve sınırınız yoktur. Para sadece saf sevgiyi ve onun getireceği mutluluğu satın alamaz. Mutluluk görecelidir.
broken_inside
paranın dünyada satın alamayacağı hiçbir şey yoktur. ama parayla mutluluk suni mutluluktur. heves bittikten sonra paranın mutluluğu balon gibi söner. sonra 'ne oldum delisi' olmaya başlarsın ki, bunun tedavisi neredeyse yoktur. kişiliğini kaybedince paranın hangi birimi gelirse gelsin, sana kaybettiğin değerleri getiremez.

paranın ağırlığını herkes kaldıramaz.
medikalninnici
Tabiki alır.
Aldığınız nefese bile para ödeyeceğiniz bir düzende yaşıyorsanız,mutluluğunuz da paradan geçiyordur.
Hepimiz ekmek-soğanla da mutlu olma fikirleri empoze edilerek büyütüldük ama soğanın kilosunun kaç tl olduğunu burda tartışmayacağım. O yüzden seninle yokluğada varım cümlesindeki durumu zaten yaşıyorken daha da fazlasına kimsenin tahammülü olduğunu sanmıyorum.
Adam 1 çocuk yapmış üstünede 2.ciyi denemiş oda dördüz olmuş çok mutluyum diyo ama bir yandan da ağlıyo bez parasına benim imkanlarım yetmiyor diye.
Demekki neymiş para mutluluğu ve birçokşeyi satın alabiliyormuş.
damdan dusen bey
cevabı mutluluktan ne anladığınıza göre değişecek soru.

ev, araba, yat, kat, lüks bir hayat, para ezme gibi şeylerle mutlu oluyorsanız bittabi olabilirsiniz ama parayla alamayacağınız şeyler var.

mesela sağlık, huzur, eş dost (tabi para için sizinle iyi geçinecek bir çok insan olacaktır ama hangisi samimi?) para sizi bir yere kadar götürür ama sonrasında sadece kendinizi kandırırsınız.

şu videoyu da şöyle iliştireyim.not: belgeselin tamamını izlemek isteyenlere mesaj yoluyla atabilirim link'i.
1
kleopatra
Bir soru.
Genellikle meseleye daha romantik yaklaşanlar tarafından sorulup cevaplanmaya çalışılır.
İktisat ise olaya çok sade bakar. Ekonomide üretim faktörleri bir çıktı olarak karşımıza çıkar. Ve bu çıktıların bir maliyeti ve bu maliyete eş değer fırsat maliyetleri vardır. Ekonomistlere göre insanlar ufak bir işlemle bu üretim çıktılarını tercih ederler.
Elde edilecek fayda-maliyet=tercih
Bir çıktının tercih edilmesi için en kötü ihtimalle maliyet faydaya eşit olmalıdır ( ekonomistlere göre Yani ).
Biz burda faydayı haz ve mutluluk olarak dahi anlayabiliriz. Ve bu işlem aslında sadece fiyat unsuru üzerinden de yürümez. Mesela intihar eden bir bireyi ele alalım. İntiharın maliyeti kişinin hayatıdır. Faydası ise -pek çok şey sayılabilir lakin genellikle- çekilen acıların dinmesidir. Yani intihar eden insan acılarından kurtulma hazzı, yaşamını kaybetme maliyetinden yüksek olduğu için intihar eder.
Peki parayla mutluluk satın alınabilir mi sorusuna gelelim: mutluluğun bağlanıldığı şeylerin parasal değer varsa alınır. Mutluluk çoğu zaman beyinde “haz” olarak algılanır. Yani aslında kişinin Egosuna hizmet eden her türlü eylem haz yaratır ve bunun için parasal bir bedel ödemek kişiye mantıklı gelir. Kimse elindeki 7 model olan telefonu sırf teknolojinin nimetlerinden daha çok faydalanmak için 8 modele yükseltmiyor günümüzde. Bir büyük modelin kendisine sağlayacağı İmajın maliyetini ödüyor insan.
Dolayısıyla parayla ilk başlarda bir şeyler satın alınarak mutlu olunur sonra da hazzın aslında o “şeylere” sahip olmak değil de, o şeyleri almaya yarayan paraya sahip olmakla ilintili olduğu fark edilir. Bu noktadan sonra bir şey almak için para kazanılmaz; para, para için kazanılmaya başlanır.
vitirilin
Şu anki sisteme göre cevabı evet olan sorudur. Eskilere bakın. Değerin ne olduğunu bilen insanlar parasız da pekâlâ mutlu olduklarını anlatıyorlar. Günümüzde malvarlığı, gösteriş vs mutluluk olarak algılandığından parayla saadet olur.
sans sommeil
Neyle mutlu olduğunuza bağlı. Ben aşk insanı değilim mesela, rahat rahat alışveriş yapıp, istediğim gibi tatil yapayım, benim için satın alabilir. Ama adam gelmiş, aşk diyor, sevgi diyor. Güzel kardeşim, zaten onlar pazarda markette satılan bir şey değil. içi boş edebiyat yapmayın.
finite infinite
Bu tamamen mutluluktan ne anladığınıza bağlı.
Para mutluluğu satın alsa idi mutsuz zengin olmazdı. Gerçi çoğunluğu mutlu gibi... Yani gerçekten 'gibi' olma olasılıkları var, değil mi? Mutlu değiller ama mutlu gibiler. Mutsuz olanları da ya gerçekten mutsuz ya da mutsuz rolü yapıyorlardır belki? Nazar değer mutluluklarına, fakirler imrenir falan....
Fakirlerde de durum pek farksız değil. Bir kısmı cidden mutsuz. Bir kısmı şaşılacak derecede mutlu. "hayır fakirsin işte bu neyin kafası?" diyeceğin oluyor. Bana ne adam mutlu sonuçta....
Sonuç mutsuzluk ya da mutluluk neyle, neden, nasıl, nerede, ne zaman, ne kadar, ne zamana kadar olacağınızla sizinle ilgilidir.
Para tek başına mutluluğun sebebi değil olsa olsa aracı olur. Hoş bence para ile sahip olunan mutlulukta 'sokma akıl' gibi 3 gün gider.
ribaye
Para ile birçok sey satin alinabilir belki. Hayaller gerceklestirebilir ama insan her seye sahip olunca da mutlu olmaz ki! Bence para sadece bir yere kadar mutluluk getirebilir
normal adam
Arkadaşlar kurallar dahilinde bildiğim kadarıyla sözlüğün foruma dönmemesi için soru başlığı açmak yasak.
Biraz daha kelimelerle oynayıp acarsaniz sözlüğün geleceği için daha iyi olabilir.
1
beatrice
Paranın satın alabileceklerinin sınırı yoktur elbette ama bence anne sevgisini ve empatiyi satın alamaz.
mutluluk satın alınması en kolay şeydir, ama Önemli olan sizi neyin mutlu ettiğini keşfetmenizdir.