özgecan aslan

kleopatra
Mersin'de çok üzücü bir şekilde hayatını kaybeden genç hanım.
Meselenin vehametini kelimelere döküp ona ve ailesine duygusal anlamda saygısızlık yapmak istemediğim için sadece “üzücü” demekle yetiniyorum.
Sosyolojik olarak ise, sosyal medyanın hayatımızda ne denli önemli bir noktada olduğunu tescilleyen olaylardan. Bu olayın yaşanmasından kısa bir süre sonra “sosyal medya” isimli alandışı seçmeli bir ders almıştım. Konu Sosyal medya ve dersi veren hocamız da iletişim fakültesi üyesi olduğu için haliyle ders örneklerimiz hep güncel olaylar ekseninde ilerliyordu.
Derste şöyle bir detay öğrendim. Özgecan olayı ilk olarak tv'de haber olarak çok kısa bir süre verilip geçiliyor.
Olay esasen sosyal medyada tepki çekip gündem oluyor.ve akabinde haber bültenlerinde dakikalarca yer verilmeye başlanıyor. Yani bu olay Twitter'da gündem olmasaydı, kampanyalar düzenlenmeseydi belki de hiçbir anahaber bülteninin ekranında karartılmış bir özgecan resmi ve duygusal bir melodi duymayacaktık.
İşin bir başka yanı ise -güler misiniz ağlar mısınız bilemiyorum- İstanbul cevizlibağ'da bulunan Atatürk kız öğrenci yurdu civarında o zamana kadar hep akşam vakitleri taciz vakaları vs oluyormuş. Sebebi, yurdun giriş çıkış kapısının toplu taşıma noktalarına göre ters bir konumda olmasıydı sanırım. İşte özgecan olayından sonra, kaç zamandır talepte bulunulmasına rağmen bir çözüm getirilmeyen bu yurtta gerekli önlemler alınmış kız öğrenciler için...
birilerinin bir şeyler yapması için bu kadar üzüntüye gerek var mıydı diye insan sormuyor değil.
bu başlıktaki tüm girileri gör