ölenlerin simülasyonlarla geri getirilebilecek olması

harryninasasi
Bugün beyinsizler'de çıkan haber.
Kaynağıyla beraber aşağıya bırakıyorum.
Psikolojik etkilerinin kötü olacağını düşünüyorum ama psikoloji uzmanları tabi ki yorum getirecek.

“Uyandın, işe gitmeden önce sevdiğin bir kişiyle kahvaltı ediyorsun. Ancak ortada şöyle bir ayrıntı bulunuyor. Sevdiğin kişi yıllar önce vefat etti. Teknoloji sayesinde yıllar önce ölmüş olan kişilerin simülasyonları kullanılarak onlarla vakit geçirmek mümkün hale geliyor.Simülasyonlar, OculusRift benzeri bir aygıtla erişilen, sanal bir çevrede yaşamaktadır. Dijital bir şirket tarafından ölmüş olan kişilere dair veriler toplanıp analiz edilerek bu kişilerin dijital benzerleri yaratıldı.

Ölmüş kişiye ait ses, yürüyüş, davranışlar, gülüş, tuhaf tüm davranışlar neredeyse mükemmel şekilde kopyalandı. Dijital olarak yeniden doğan ölmüş yakınınızla istediğiniz zamanlarda vakit geçirebilir hale geleceksiniz.

Ölüm devam eden bir tecrübenin kesilmesidir. Ölmüş olan kişilerle artık etkileşimde bulunamasak da bir simülasyon yaratarak kesilmiş olan tecrübeye devam edebiliriz. Projeyi yaratan bilim insanına bu fanteziyi gerçeğe dönüştürmek için ilham veren babasını kaybetmesiydi.

Akıllı telefonlar, sayısallaştırılmış benlik hareketleri, devasa çevrimiçi veri toplama gibi sistemler kişilerin nasıl davrandığına dair güvenilir bir şekilde doğru görünüm sağlamaktadır.

Bu tip veri toplama yöntemleri sayesinde ölenlerin simülasyonlarının oluşturulması sağlanıyor. Bu simülasyonların ölen kişiler kadar davranış modelinin bulunamayacağı iddia edilse de ilerleyen teknoloji sayesinde bu mümkün hale gelecek.

Editör / Yazar: İsa EKİCİ

https://futurism.com/technology-allow-bring-dead-back-life/
ahlakbekcisi
o kişinin gerçekten öldüğünü bile bile onun kopyasıyla yaşamak çok acı verici olacaktır diye düşünüyorum. belki de insanların sürekli depresyona girmesini sağlayacak. çünkü teknoloji ne kadar gelişse de değişmeyecek tek şey duygularımız. bizler robot değiliz, yapay duygularımız yok. bizim duygularımız tamamen içten ve doğal. duygularımızı sürekli kontrol altında tutamayız. bu yüzden bu teknolojiye olumlu bakmıyorum.

bu arada bu konu ile ilgili black mirror'ın bir bölümü var 2. sezonda. dileyenler izleyebilirler.

edit: imla.
[email protected]