obsesif kompulsif bozukluk

finite infinite
Okb.Kısaca endişe bozukluğu.kişiyi istemediği düşünce, his, takıntı v. s yapmaya zorlar. Sıklıkla bu (takıntılı) obsesif düşüncelerden kurtulabilmek için de (zorlayıcı) kompulsif davranışlar sergilemek zorunda hissederler.
3
kleopatra
Dünyada bünyesinde bulunan hastayı mutlu eden nadir hastalıklardan biridir (hoyratça hastalık dedim ama ehl-i tıbbiye nazarında cahil addedilmek istemem, hata ettiysek affola).
Ben bu durumu şeye benzetiyorum: hani temel reis'in bir bölümünde Kabasakal safinaz'ın evinin su borularını bozuyor ya, gidere karışmayan borular ordan burdan patlak veriyor hani, heh işte buna benzetiyorum.
Bu takıntı dediğimiz mevzu yok yere çöreklenmiyor bence insanın canına. Pek çok takıntı türü var ama toplumumuzda en çok temizlik göze çarpıyor bence.
Başka bir sözlükte şu temizlik takıntısı ile ilgili olarak “tamamen gündelik sorunları hasıraltı etmek” şeklinde bir yorum görmüştüm. Buna katılmıyorum ben. Var olan sorunu algılayıp sorunu hasıraltı etmek değildir takıntılı insanın işi. Bence bunu Yapmaya onu iten iki farklı senaryo vardır:
Ya hayatını yönetemiyordur, kendi iradesi ile kendi hayatında tasarrufta bulunması engelleniyordur ve kişi de hayatını yönetme ve -kendince- hayatını mamurlaştırma çabasını takıntıları vesilesiyle ütopik bir düzenle sağlamaya çalışıyordur ( örneğin, dolabındaki kıyafetleri gök kuşağındaki sıra ile renklerine göre diziyordur, kitaplığındaki kitapları boy, yazar veya tür olarak sıralıyordur, kulak çöpüyle derz dolgularını siliyor ya da yerdeki seramiklerin çizgilerine basmadan yürüyordur...)
Ya da üzerinde çok büyük stres vardır ve stres yumağı ile mücadele etmeden önce kişi kendine suni sorunlar yaratıp takıntıları ile bu sorunları çözüp asıl stres kaynağıyla yüzleşmeyi -kendince- erteleyerek günlük kısa süreli iç rahatlığı sağlıyordur.