naim süleymanoğlu

sesveofke
Dünya halterinin efsanesi: Naim Süleymanoğlu

- 3 Olimpiyat Şampiyonluğu
- 7 Dünya Şampiyonluğu
- 7 Avrupa Şampiyonluğu'ndan altın madalya
- 46 Dünya Rekoru
nushirevan
naim filmi ile kendini ve bulgaristan zulmünü, beleneyi hatırlatmış rahmetli türk sporcu. Filmi sinemada izleme fırsatı bulamamıştım. Malum sitelere düşünce vakit ayırdım. Zaten ayla ve müslüm'ün yapımcısından deyince, filmin genel atmosferini ve tarzını anlayabiliyorsun ama bu kez derdi olan bir filmi izlemek güzeldi. Göçmen soydaşlarımıza yapılan mezalimi yeniden hatırlamak ve onları yâd etmek tekrar içimizi acıttı.İzlemek isteyenler için spoiler'sız bir özet geçeyim:

Film Naim'in gözünden anlatılıyor. Yaşadıkları, tecrübeleri ile çevresini analiz etmesi, yaşadığı dönüşümü gayet iyi anlatılmış. Biyografik bir film olmasına rağmen, hikaye olarak da gerçeğin ve kurgunun arasında gidip geliyorsunuz. Naim'i oynayan çocuk da sanki doğumundan itibaren rahmetiğin filmi çıksın da oynayım diye beklemiş gibi. Cuk oturmuş. İlk tecrübesi olmasına rağmen de gayet iyi iş çıkarmış oyunculukta.

Filme getirebileceğim sadece iki kötü eleştiri var. Birincisi klişeler. Film klişeleri hiç es geçmiyor. İlla ki hotel mutfağında bir asyalı şef olmak zorunda değil mesela. İkincisi de, başka filmlerde başrol veya yardımcı olabilecek kalitede oyunculardan kimisi, filmde 5 dakika ancak görünüyor. Sanki oyuncu sendikasına "naim'in filmini çekiyoruz kim geliyor?" demişler de "paranın önemi yok, rolün ağırlığının da önemi yok yeter ki oynayım" demişler gibi. Figüran oynayan noname oyuncu yok. Hepsinin de kaşesi var normalde.
mahur
hayat hikayesinin anlatıldığı "cep herkülü naim suleymanoglu" filmini izlemeden önce benim için bir halterci, sporcu, şampiyondu. Filmi izledikten sonra ise hayatı bambaşka bir anlam kazandı. sadece bir Şampiyon olmak amacının olmadığını altinda buyuk bir dram yattigi ve zamanindaki tum eziyetlere gogus gerdigini görmek, filmi izlemeye degerdi. Film beni bazı yerlerde duygulandırdı, bazen hüzünlendirdi bazense onurlandırdı. Kendisinin bizim dedelerimiz gibi bir bulgaristan macırı olduğunu öğrenmek ise filmi başka bir gözle izlememe neden oldu. bulgaristan'daki soydaşlarımızın çektiği eziyetleri öğrendikten sonra şanslı olduğumuzu söylemeye bile utanıyorum. Dedemin babası daha çocukken ikinci balkan harbiyle ilk göç edenlerdendir. kardeşlerini babasını annesini ve birçok akrabasini orada birakip gelmek zorunda kalmış. Belki orada kalan akrabalarim onun sayesinde anavatana dönmüştür, deyip ruhu şad olsun temennisinde bulunmak boynumun borcudur.
filmin sonunda gösterilen naim süleymanoğlu'nun gerçek annesi benim rahmetli anneanneme benzemesi.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol