mehmet akif ersoy

mahmihri
Karakteri, fikirleri ve sanatıyla özgün ve tutarlı şahsiyetler çok azdırlar tarihte. Tarihin en sancılı en karanlik en umutsuz döneminde yaşamış olsada duruşu ve ferasetiyle tam bir örnek timsalidir. Görüşleri halk üzerinde çok etkili, ne yaparım ne ederim diye dertlenen çıkmaza düşen vatanı için çırpınan ahlak abidesi güzide bir insan. Kur 'an a ve dini emirlere sıkı sıkıya bağlı. Aynı zamanda çok iyi bir eleştirmen dönemin padişahını siyasetçilerini eleştirmekten bir adım geri durmamıştır. Bazı dizeleri var ki insanı aşka getirir.
" imandır o cevher ki ilahî ne büyüktür...
İmansız olan paslı yürek sînede yüktür."
Safahat ki başucu kitabımdır gelmiş geçmiş en iyi eserlerdendir benim için.
" zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem;
Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.
Biri ecdâdıma saldırdı mi, hatta boğarım...
-boğamazsın ki!
-hiç olmazsa yanımdan kovarım!
Üç buçuk soysuzun ardında zağarlık yapamam;
Hele hak namına haksızlığa ölsem tapamam.
Doğduğumdan beridir âşıkım istiklale;
Bana hiç tasmalık etmiş değil altın lale.
Yumuşak başlı isem, kim dedi uysal koyunum?
Kesilir belki, fakat çekmeye gelmez boynum."
Allah rahmet eyleye üstad.
nushirevan
Bugün itibariyle vefatının sene-i devriyesi olan şair.

1936 'da uzun süren mısır sürgününün ardından döndüğü istanbul'da vefat eder şair.

Ölümü ulus gazetesinde "dün akşam telefonla istanbul'dan haber aldığımıza göre bir müddetten beri istanbul'da hasta yatmakta olan şair mehmet âkif, dün saat on dokuz buçukta vefat etmiştir. kendisi altmış üç yaşında idi" şeklinde küçücük bir haberle geçiştirilir.

Oysa mehmet akif, kimseyle siyasi mücadeleye girmemişse de bu kin naaşının bırakın devlet töreniyle, alelade bir belediye arabasına üstünde bayrak bile konmadan beyazıt meydanı'na bırakılmasıyla tezahür eder.

O sırada istanbul üniversitesinden çıkan 3-4 kişilik bir grup öğrenci, bu kimsesiz cenazeye acır ve belediye işçisine "kim bu mevta?" diye sorarlar. Belediye işçisi "şair mi neymiş, mehmet akif galiba adı" der.

O 3-4 genç birkaç saat içinde kocaman bir kalabalık toplarlar. Akif'in naaşına omuzlarda edirnekapı'ya kadar taşınmak nasip olur.

secret men
istiklal Marşımızın yazarı, Milli Mücadele ruhuna ömrünü adayan İstiklal Şairimiz Mehmet Akif Ersoy'u vefatının 83'üncü sene-i devriyesinde saygı, minnet ve rahmetle anıyorum.
mahur
“Allah bu millete bir daha İstiklâl Marşı yazdırmasın, o günlere döndürmesin!” diye söyleyen Türkiye cumhuriyeti devletinin milli marşını yazan şairdir. Allah rahmet eylesin.

Bir yıldız vardır kanından yadigâr, bir de hilâl. Unutma çocuk, sadece bir cadde adı değildir "istiklal"..!
Sözlük
Kuluçka Makinesi One Hit Wonder Likit Smok Nord