lotus

finite infinite

Diğer ismi ile 'nilüfer', İnsanların gizemli ve kutsal bulduğu mucizevi bir çiçek; lotus çiçeği.Özellikle Mısır, Hindistan ve Vietnam gibi Doğu kültürlerinde binlerce yıldır “sonsuz yaşamın simgesi” olarak bilinir. çamurlu nehir yatağında ya da durgun sularda yetişen geniş yapraklı, kokulu ve parlak çiçek açan bir Nymphaea bitkisidir. Yaprakları ve çiçekleri içerisinde hava bulunduran uzun sapları sayesinde suda yüzer. Büyük çekici çiçekleri birbiri üzerine simetrik şekiller oluşturacak şekilde yatan taç yapraklarına sahiptir. Kök işlevleri yelpaze şeklinde yatay olarak suyun altındaki çamur boyunca uzanan kök saplarıyla sağlanır.

Bu arada 2872 sayılı Çevre Kanunu'na göre, nilüfer çiçeğini kopartanlar ve ticaretini yapanlara biyolojik çeşitliliği tahrip etmekten idari yaptırım uygulanıyor. 2019 yılı için nilüfer çiçeğini kopartana 40 bin 913 TL idari para cezası verilecek. Çiçeğin kopartıldığı alan koruma altındaysa ceza miktarı iki katına, yani 81 bin 826 TL'ye yükselecek.
mona
gugılda tripofobi araması yaptığınızda karşınıza ilk ve en sık çıkan görsellerden olması sebebiyle adını duymak görmek bile ciddi kaşıntı ve mide bulantısına sebebiyet verebilir, bende olduğu gibi :/
[email protected]