kuzen evliliği yasaklansın zihniyeti

waftiss
Bu ülkede tespit ettiğim ve yıllardır arttığını gözlemlediğim bir zihniyettir. Neymiş, sakat çocuk doğma ihtimali fazlaymış. O zaman alkolü de yasaklayalım. Onuda içen sarhoş oluyor, kızı yaşındaki kadınlara tecavüz ediyor. Ama yok, alkol ülkeye para sağlıyor.

Yasakçılık çağ dışıdır ve problemleri çözmez. Böyle insanlardan da nefret ederim.
nurse
İlk önce şuna bir açıklık getirelim toplumun bir kitlesi neden akraba evliliğine karşı? Efenim çünkü dedelerimizden, ninelerimizden dna'larımızda (bkz:çekinik) olarak birçok farklı ve riskli hastalık taşımaktayız. Ben bir yabancı ile evlendiğimde taşıdığım hastalığı eşimin taşıma ihtimali düşüktür. Fakat kuzenimde dedemin,ninemin kanını taşıdığından ikimizdeki çekinik rahatsızlık bir araya gelince (bkz:baskın) bir hastalık kaçınılmaz oluyor. Yani hani sakatlık, akraba evliliği ile olan engeller öyle basit şeyler değil. Düşünsenize 3 çocuğunuzun 2 side konuşamıyor,duyamıyor,eklemleri eğiri,kendini ifade edemiyor,okula gidemiyor. Bir daha dünyaya çocuk getirmeye korkar insan. He şöyle bir şeyde var bu kesin yaşanılıyormu? Hayır tabikide. Ama yaşanma ihtimali bile çok korkunç değil mi? Hayatı kendinize ve o yavrucaklara zehir etmeye gerek var mı. Eğer bir kuzeninizi seviyorsanız ve evlenmek istiyorsanız gerekli tahlilleri yapar akraba evliliği yaparsınız.
nushirevan
İsrailoğullarının çirkinliği ve genetik rahatsızlıkları çoğunlukla aynı veya yakın aile bireylerinden oluştuğu için ortaya çıktığı söylenir. Çünkü yahudiler birbirinden alışveriş yaptığı gibi birbirinden kız alıp verirler. Bu da bu topraklarda bile akraba evliliğini öcü gösteren kültürel bir detay. Ancak genetik bozukluk riski yüzünden akraba evliliği karşıtlığı tezi bence tamamen bir antitez. Akraba evliliği, bu topraklarda 100 yıldır eğitim seviyesi, sosyo-ekonomik yapısı yüksek olmayan ailelerde gerçekleşiyor. Bu da bölgesel olarak kendi kabuğunu kıramamayı beraberinde getiriyor. İşin kökenine inersek, Kültürel bir kırılma yaşansın istiyor batı.

Bir İzmirli; şanlıurfalı bir delikanlı, izmir'li bi kızla evlensin ve modern hayata uyum sağlasın istiyor. Çünkü urfalı genç ve ailesi muntazaman izmir'e gittiğinde batı kültürü ile kaynaşacak diye umuluyor. Kültürel kaynaşma sayesinde, izmirli aile de urfaya gittiğinde kınanmayacak giyimi kuşamı yüzünden, hal ve tavırları yüzünden.. demografik kırılma kaynaşmayı, kaynaşma uyumu beraberinde getirecek diye umuluyor.

Akraba evliliği karşıtlığının beslendiği bir yer de bu içe kapalı yapıyı kırma çabası yani. Yoksa genetik bozulma, işin sadece görsel kılıfı.

Öte yandan içe kapalı ve akraba evliliği taraftarlarının da iki üç tezi var. Öncelikle aynı gelenekten, aynı töreden kız alıp vermek sosyo-kültürel ve ekonomik riski minimuma çekiyor. Tarafların birbiriyle anlaşamaması durumunda her iki aileden büyükler araya girip durumu düzeltebiliyorlar birbirlerini tanıdıkları için. Ve tabi işin bir de "miras bölünmesin" tarafı var ki, konumuz bu değil.

İster akraba olun, isterse dünyanın iki ayrı noktasından iki farklı milletten olun, evlenmeden önce sonuçta aynı testi yaptırmak zorundasınız. "İki gönül bir olunca samanlık seyran olur" sözü haybeye söylenmemiş.
1
waftiss waftiss
Yazı için teşekkürler.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol