kurtuluş savaşı’nın kazanılmasına etki eden maymun

steel heart
şeref madalyası ile ödüllendirilmesi gereken maymundur.
osmanlı imparatorluğu 1920 yılında sevr antlaşmasını imzaladıktan sonra ülke yunanlılarla büyük bir mücadele içine girmişti.

1917 yılında yunanistan'da Konstantinos'un yerine tahta çıkan Aleksandros'un en büyük hayali anadolu'yu yunanistan'a katmaktı. bunun için çalışmalara başladı. bizansı yeniden kuracağı fikri kendisine büyük yandaş kitle kazandırdı. başbakan venizelos sevr antlaşmasını parlamentoya taşıdı ve meclisi fes etti. sevr'i parlamentoya taşıyan tek devlet yunanistan'dı. diğer devletler sevr'in uygulanamayacığını düşünüyorlardı.

bu arada kral Aleksandros halktan bir kıza aşık olmuştu ve onunla evlenmek istediğini söylüyor, venizelos, kralların halktan kimselerle evlenmesinin uygun olmayacağını belirtiyor ve kral ile ters düşüyordu. bu durum sebebi ile ülkenin iç politakası karıştı.

kral evlendi ve venizelos'la araları iyice açıldı. kral, fizt adını verdiği kurt köpeği ile sarayının bahçeinde gezerken, köpek çalılıkların arasına gitmiş ve orada evcil bir maymun bulmuştu. maymunu ısıryordu. kral hemen maymunu köpeğinin ağzından almaya çalıştı ama köpek maymunu bırakmıyordu. bu sırada çalılıklardn başka bir maymun fırlayarak kralı ısırmaya başlamıştı. bu maymun köpeğin yakaladığı maymunun eşiydi. bu saldırıdan kral ağır yaralar almıştı. kimse maymundan kralı kurtaramıyordu. sonunda askerler maymunları vurdular.

kral olayın halk tarafından duyulmasını istemedi ve saray doktorları tarafından tedavisi yapılmaya başlandı ancak sepsis ( mikrobun vücut dokularında ve sıvılarında çoğalmasıyla gelişen bir hastalık) sonucu 3 hafta sonra öldü.

kralın ölümünden sonra alman müttefiki diye tahtan indirilen Konstantinos yeniden tahta çıktı. venizelos'da yapılan seçimleri kaybetti. seçim kaybetmesinin nedenini halkın savaştan bıkmış olmasına bağlamıştı. başbakanlığı bırakıp yunanistan'dan ayrıldı. bu durum ingilterenin ve diğer devletlerin cumhuriyet rejimini ırakıp krallık rejimine dönen yunanstan'a olan inancını kaybettirmişti.

Winston Churchill mustafa kemal ile iyi bir barış yapacağını dile getiriyordu. ingiltere ve itilaf devletleri türk yunan savaşında yunanlıları desteklemeyeceklerini bildirdiler. işgal sırasında başarılı olan ve bursa'ya kadar ilerleyen veniseloz'un generallerini tasviye ettiler.

bir maymun ısırığı savaşa böyle bir etkide bulundu. savaşı her daim kazanırdık ama süre uzardı. gel de hayvanları sevme şimdi.