hidroksiklorokin

nushirevan
Bir süredir koronavirüs tedavisinde kullanılan, işe yarayıp yaramadığı henüz netlik kazanmayan ancak abd başkanı trump dahil, bir çok etkili isim tarafından da kullanılan ilaç.

İlacın tedaviye olumlu etkisi var mı bilinmiyor ama tedavi olanlar arasında bu ilacı kullanıp iyileşenlerin sayısı fazla olunca bu ihtimal git gide güçlendi. dünya sağlık örgütü ve kimi avrupa ülkeleri ilacın yan etkileri sebebiyle tedavide kullanımını durdurdu.

Adını televizyondan duyduğumda anlamamıştım ama bu ilacı zaten 1 yıldır düzenli olarak kullandığımı fark ettim.

Aslında ilaçla tanışmam çok önceye dayanır. Yaklaşık 15 yıldır; zaman zaman şişen bir sol dizim var. Dizin içindeki eklem sıvısı artarak dizi şişiriyor ve hareketi kısıtlıyor. Yıllar arayla, 4 defa dizimden artroskopi de oldum. Ne romatologlar, ne ortopedi uzmanları bir çare bulamamıştı. Nihayet tv'de gördüğüm ve vizitesi 2000 tl olan bir profesöre başvurdum. 10 dakika inceledi dizimi "al şunu kullan, geçer" dedi ve elime bir reçete tutuşturdu. İlaç, deri döküntüsü yapan sedef hastalığının tedavisinde kullanılıyormuş. Umutsuz bir şekilde ilacı kullanmaya başladım. 2 günde netice aldım. Dizimin ağrısı dinmiş ve şişlik yavaşça azalmaya başlamıştı. Tamamen iyileştikten sonra da ilacı bırakmamı söylemişti profesör. Nitekim öyle de yaptım.

4 yıl sonra yeniden şişti ve tekrar kullanmaya başladım. Yine faydasını gördüm, hatta bırakma evresine yakınım.

Korona sürecinde ilacın fellik fellik arandığını, reçete yazdırmak için sıraya girildiğini gördükçe Allah'ın benim için takdirine şükrettim. Belki virüsü çoktan kaptım ama ilaç sayesinde ucuz atlattım. Kim bilir?

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol