güven sözlük'ün aşırı apolitik olması

nightfall
apolitik olmak çoğunlukla başarılı olacağını düşündüğün politikayı seçmeden önce sergilediğin eylemdir. iyi politikacı ne zaman ve nerede apolitik olması gerektiğini iyi bilendir.
dolayısı ile güven sözlüğün bir çok iyi politikacı barındırabileceğini gösteren bir önerme.

nushirevan
katıldığım tespittir. evet sözlüğümüz siyasetten azami oranda uzak başlıklar açan, yorumlar yazan aktif yazarları barındırıyor. bunun sebebi yazarların reel hayatta apolitik durmasından değil, gelişmekte olan bir sözlükteki aktif yazarlarla bir çekişme içerisine girmeme tercihi olduğunu düşünüyorum. en azından kendi açımdan böyle. çünkü günümüz siyaseti, eleştiri kaldırabilen bir seçmen kitlesine sahip olmadığı gibi oldukça agresif bir politika gündemimiz var. çözümün değil, problemlerin karşılıklı kendini haklı çıkarmaktan ibaret kurulan konuşmaların yaşandığı bir siyasal ortamda apolitik görünmek iyi değil mi?

- x bunu yapmakta haksızdı
+ y yapınca oluyor ama?!
- ama x daha önce de şöyle yapmıştı!
+ şu lafı eden y değil miydi?
.....

sonu gelmeyen, anlamsız tartışmlalar. tarafların birbirini suçlamaktan, çözümden uzaklaştığı ego şişkinliği..

bilimsel konuşacaksak, çözümden yana pozitif öneriler sunacaksak buyrun dibine kadar politize olalım sözlük.
mahur
Politik veya apolitik olmak tercih meselesidir. Bazen yazayım diyorum, (bkz:düşünmeden yazmayanlar)danim, tavsiyede ederim. Ne söylersem ikna edemem, diyorum. Yada tam tersi oda beni ikna etmeye çalışacak, çözümsüz tartışmalar doğuracağı kesin. Hem hadi diyelim ikna ettim kendi düşüncemi doğru olduğunu kabul ettirdim, bu bana ne, o ne kazandıracak. Bir faydası olacağını düşünmediğim için bu konulardan elimden geldiğince uzak duruyorum. Belki karşı taraf haklidir diye de aklimdan gecirmegimi soyleyemem. Birşeyleri anlayım derken kalp kırmanın doğru olmadığını düşünüyorum. Her insanın sadece insan olduğu için değerli ve düşüncelerinin de değerli olduğunu düşünüyorum.
merdumgiriz
Zaman zaman kendimi tutamadığımdan gerçekleşmesine izin veremediğim durumdur. Ben de isterim sadece bilim, kültür, edebiyat ve sanata dair konuşmayı, bu bataktan kurtulmayı. ama bazen bir bakıyorum sayemde yine siyaset meydanı'na dönüvermiş sözlük. Zor, çok zor... Düşeni Allah kurtarsın arkadaşlar. (bkz:#69227)

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol