güven sözlük kitap alıntıları deposu

the aquarian
"Ev sahibi eviyle değil; ev, ev sahibiyle onurlanmalıdır."
Yükümlülükler Üzerine - Marcus Tullius Cicero

"isterseniz kitaplıklarınıza kilit vurun; ama zihnimin özgürlüğüne vurabileceğiniz ne bir kilit var ne de bir sürgü, ne de kapatabileceğiniz bir kapı."
kendine ait bir oda - virginia woolf

"hayat, sürekli bir mücadeleydi. hayat, çok büyük bir güç ve cesaret gerektiriyordu. belki de hepsinden önemlisi, biz insanlar yanılmaya meyilli varlıklar olduğumuz için, insanın kendisine güveninin olması gerekiyordu. kendimize güvenimiz noksan olursa beşikte ki ve bebekten farkımız olmaz."
kendine ait bir oda - virginia woolf

"kendime ait bir odam var benim.
dört duvarı kalbimle, beynimle, ruhumla ve hayallerimle çevrili....
canımın canı gelse, giremez o odaya."
kendine ait bir oda - virginia woolf


"her zihne tek bilgi gerek, sevgilim. sen, benimsin. seni bildiğim için varım. midem hayattan ne kadar bulanıyorsa, sana o kadar aşığım. seni dünya kadar seviyorum, demeliyim, çünkü seni dünyadan nefret ettiğim kadar seviyorum."
ziyan - hakan günday

"yalnızca seninle konuşmak istiyorum. sana ilk defa her şeyi söylemek istiyorum; bütün hayatımı bilmelisin, o hayat ki, hep senindi ve sen onu asla bilmedin."
bilinmeyen bir kadının mektubu - stefan zweig

"tek kişide odaklanan güçlü sevgiden sakının; bu, insanların bazen sandığı gibi, aşkın saflığının kanıtı değildir. böyle her şeyi dışarıda bırakarak bir kapsüle hapsedilmiş -kendi kendisiyle beslenen, başkalarını umursamayan ve onlara bir şey vermeyen- bir aşk, kendi üzerine çökmeye mahkumdur. aşk, iki insan arasında parlayan bir tutku kıvılcımı değildir yalnızca; aşka düşmekle, aşkın içinde ayakta durmak arasında sonsuz fark vardır. aşk, bir varoluş biçimidir. vurulmak değil, vermektir. bir tek insanla sınırlanmış bir eylem değil, genel anlamda bir ilişki kurma biçimidir."
aşkın celladı - Irvin D. Yalom

"varoluşsal yalnızlık, insanın kendisiyle diğerleri arasındaki aşılmaz boşluktur, kişiler arasındaki derin ve doyurucu ilişkilerde bile var olan bir boşluk."
aşkın celladı - Irvin D. Yalom

"bütün müptelalarda göçebe ruhu vardır."
koloni - Jean-Christophe-Grang

"romantik bir bakış açınız var. insanları sevmek gerektiğini, tüm insanların iyiliği, verimliliği ve uzlaşması için onlara saygı gösterilmesi gerektiğini düşünüyorsunuz. ama bu bakış açısı son derece yanlış. insan doğuştan kusurludur. doğadaki bir bozukluktur."
koloni - Jean-Christophe-Grang