ghz

mavikaranlik
GHz kavramı özellikle bugün yeni bir bilgisayar almak isteyen herkesin karşılaştığı bir ifadedir. İşlemci modellerinin yanında görüyor olmamız bu kavramın bir çeşit işlemci ölçüsü olduğuna ilişkin düşüncelerimizin oluşmasını sağlamış olabilir. Açılım olarak Gigahertz denilen bu birim, işlemci hızını ve işleme kapasitelerini bize bildiren bir çeşit saat frekans birimidir.

Saat hızı, saat oranı gibi ek isimlendirmeler de almaktadır. Diğer bir anlamda bu kavram işlemcilerin saniye başı sağlayabileceği max. işlem sayısını ifade etmek için kullanılmaktadır. İşlemcinin sağladığı her hesaplama, 1 Hertz değeri ile kabul görmektedir.

GHz ile Hertz hesaplama ifadesine örnek verecek olursak, 3.0 GHz değerine sahip olan bir işlemci 30.000.000.000 (3 Milyar) Hertz kapasiteye sahip olur. Yani diğer bir ifade ile bu işlemcinin saniyede gerçekleştirdiği işlem sayısı 3 Milyar'dır. Tabii ki işin içine bir de işlemci çekirdeği girer ise bu rakamlar artacaktır. Çünkü çift çekirdekli bir işlemciye sahip olmak demek Hertz değerini 2 ile çarpmak anlamına gelecektir. Bu durumda da yine yukarıda ki örneği baz alırsak aynı işlemcinin 6 Milyar işlem kapasitesine sahip olacağını söyleyebiliriz.
Sözlük
https://dovizkurlaricanli.com