fransız devrimi

vii
imparatorlukların sonunu getiren milliyetçilik akımının ortaya çıktığı, tarihin akışını değiştiren önemli tarihi olaydır.
christian rosenkreuz
abd'nin ihraç ettiği bir devrimdir.

ihtilal sonrasında da fransa, italya ve isveç'e devrim ihraç etmiştir.

bu devrim sonucunda fransa'da krallığın yıkılması üzerine, kendi krallıklarının da yıkılacağını düşünen ülkeler ittifak kurmuş ve fransa'ya "siz ne cesaretle cumhuriyet kurarsınız lan?!" deyip dalmışlardır.

bu dalış sonucu da napoleon bonaparte bu ittifakı bir güzel dağıtmış ve daha sonra da halk arasındaki popülaritesinden yararlanıp fransa'daki cumhuriyet rejimini dağıtmıştır.
veritas
ya da bilinen adıyla fransız ihtilâli.

tarihin en kanlı ihtilâli olarak bilinen, 1789'dan başlayıp 10 yıl süren ve cumhuriyetin temelleri atan ihtilaldir.

mecliste kral'a yakın olan jirodenler'in sesini kesmek ve monarşi anlayışına son vermek isteyen jakobenlerin ateşlediği bu ihtilal amerika'nın özgürlük mücadelesinden oldukça etkilenmiştir. jakobenlerin önderliğinde gerçekleşen ihtilal sırasında yaklaşık 10000 kişi giyotin ile idam edilmiştir. bunların en önemlileri kral 16. louis ve kraliçe marie antoinette'dir.


tabi jakobenlerin önderi olan maximilien robespierre'da sonradan aynı şekilde vatana ihanet suçuyla giyotine gitmiştir. kendisini giyotine götüren ise napoleon'dur.

yaptığı askeri darbeyle diktatör olarak gördüğü robespierrer'ı idam ettirmiştir.