flörtün zararları

harun
Flörtün pek çok sakıncası vardır: Flörtte bir tuzak vardır. Flörtte çok defa, kız, erkek tarafından kandırıldıktan sonra terk edilir. Tabi tam tersi olduğu durumlar da olabilir.

Flört, gençlerde gafilce tecrübelere yol açar. Bu tecrübelerin çoğu, kötü şekilde sonuçlanır. Tecrübe için insan, cebine barut koyup kendini tehlikeye atmaz. Ateşle barut bir arada durmaz. Yılan acaba nasıl sokar diye yılanla oynanmaz.

Flört, akıl mantık hislerini alt üst eder. Flörte alışan, sık sık arkadaş değiştirir. Kızı kandırıp terk eden erkek hain, kandırılan kız da maskara durumuna düşer. Flörtte çok defa, iffet elden gider. Namuslu Müslüman bir kız için bundan büyük felaket olamaz. Flört, pek çok genci serseri, müsrif ve perişan eder. Gençler arasında aşağılık kompleksi, kıskançlık, kin, nefret, karamsarlık ve çeşitli ruhî bunalımlar doğurur.

Flört arzusu, tenhada buluşmaya davet eder. Sonunda, birçok gencin başı belaya girer. Sonrasında ise pişmanlıklar ve acılar yaşanır.

ABD'deki Pennsylvania Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmada, 1964 ile 1997 yılları arasında evlenen 1400 kişiye evliliklerindeki deneyimleri sorulmuş.

Bilim adamı Claire Kamp-Dush, evlenmeden önce aynı evi paylaşan çiftlerin, diğer çiftlere göre daha mutsuz olduklarını söylediklerini ve boşanma oranlarının daha yüksek olduğunu belirtiyor. Çiftlerin birlikte yaşamaya karar verirken, muhtemel bir ayrılığın daha kolay olacağı düşüncesiyle yeterince ince eleyip sık dokumadığını belirterek, evlilik kararında da genelde birlikteyken harcanan emek ve çocukların etkili olduğunu söylüyor.

Sadece kendi zevkini önemseyen genç bir erkek, kokladığı çiçekten hemen doyar, sonra başka bir renk, başka bir çiçek arar. Artık bu sahne onu avutmaz, ondaki esrar, onu çeken cazibe, bağ ve düğümler çözülmüştür. O artık başka bir cazibe, daha esrarlı bir düğüm ister, başka eğlenceleri kovalar. Bu bakımdan flört hususunda kız veya kadın, çok hassas olmalıdır.

Dinimiz flörte izin verir mi?

Dinimiz elbette böylesi bir ilişkiye izin vermez. Birbirine yabancı iki karşı cinsin tenha bir yerde baş başa kalışları; hislerinin isyanına, yaratılışta var olan duyguların ayaklanmasına vesile teşkil eder. Cinsî hislerin ayaklanması ve isyanından sonraki safhaları ise kimse kestiremez. Atalarımız “ateş ile barut yan yana durmaz” demişler.

Böylesi ilişkiler gayet masumane bir şekilde başlar, ancak neticesi genelde hüsran olur. Toplum hayatındaki pişmanlıkların, hatta cinayetlerin ve kötülüklerin büyük çoğunluğunun bu ikaza kulak asmayıştan, aradaki sınırı aşıp taşmaktan kaynaklandığı da yaşanan günlük olaylarla sabittir. Gazete ve televizyonlar bu tarz haberlerle dolu değil mi?

Bunun istisnası yok mu, her kadın, her erkek böyle mi? Elbette öyle bir iddiamız olamaz. Elbette her kaidenin istisnası olur. Lakin istisnalar hep müstesna kalır, umumi hükmü değiştirmez.

kaynak ve yazının devamı için;
http://www.hanimlar.com/makale/ailem/floertuen-zararlari-nelerdir
0danberi
Evlilikte yaşanması gereken şeylerin öncesinde yaşanarak tüketilmesi.(bkz:evlilik aşkı öldürür) deyişi uzun süre flört edip sonra evlenenler için kullanılmalıdır. Görücü usulu veya tanıştıktan sonra 3-9 ay içinde evlenenlerin evlilikteki mutluluk oranı uzun süre flört edip evlenenlerin mutluluk oranından fazladır.
kleopatra
Kesme işareti kullanılmasına anlam veremediğim başlık.
Tanım yapacak olursak; flört döneminin uzamasıyla daha da artan zararlardır.
Taraflar dürüst ise zarar daha az olabilir, ancak taraflar kendilerini olduklarından başka bir kişinin kalıbına sokmuşlarsa ilerde büyük hayal kırıklığı yaşanır.
Sonrasında “ben seni hiç tanıyamamışım, yazıklar olsun” dememek için bazı şeyleri dürüstçe konuşmak lazım.
sans sommeil
bir ilişkide olması gereken sevgi ve güvenin yavaş yavaş tüketilmesi.

Sıkça gördüğümüz flört tweetlerine bakıyorum. Birinin 3 flörtü var birinin 5. Biri yazmış "evlenicem ama ya aklım başkasında kalırsa? "

E bu neden oluyor? Hem kendine güvenmiyorsun hem karşındakine. Çünkü hayatına o kadar çok insan giriyor ki, birinin gülüşünü unutamıyorsun, birinin sesini, birinin nefesini. Evleneceğin zaman sıkıntı çıkarır. Senin unutamadıkların ve eşinin unutamadığı insanlar olduğunu bilmek ilişkide güveni zedeler. Belki eşine büyük bir aşkla bağlısındır ama geçmişte hayatına girmiş bir insana karşı şu an bir şey hissetmesen bile "unuttum" demek kendini kandırmaktan başka bir şey değil.

johny johny yes papa
aramızda 8 yaş vardı. muhabbetimiz bitmiyor, eğleniyorduk. kanser olduğunu söylemişti de üstüne gitmemiştim. hedefimdi, nasılsa buluşurum ben bu kadınla dedim. taklalar sonucu numarasını aldım.

mesajlaşırken işin ciddiye bindiğini anlayıp buluşma teklifimi reddetti. buluşamam dedi özellikle, buluşmam değil. madem buluşamıyoruz şu hastalığını anlat, yüz yüzeyken konuşuruz diye sormadım hiç dedim. meme kanseriyim dedi. fazlasını anlatmadı. özetle bu hayata dair bir planının olmadığını ifade etti. kibarlığı elden bırakmayıp eski ben olsam kaçırmazdım seni dedi. iltifatın gururunu yaşayamadım bile.

flörtün zararı vardır görüldüğü üzere. flörtöz tipler işin suyunu çıkardığından anlamayabilirler ama bu kısa flört canıma okuyor kaç gündür. geçtim kaşını gözünü; hayatında bir şekilde yer almalıyım ama müsaade de etmiyor. acıma falan değil. eminim ben ona iyi gelirim. usulünce zorlayacağım elbette hayatında ufak da olsa bir yer edinebilmek için.

Radyo Yayını