fareler ve insanlar

nurse
John steinbeck'in romanıdır. 1937 yılında yayımlanmış olup, george ve akli dengesi bozuk lennie nin küçük bir toprak satın alıp insanca bir hayat yaşamanın hayalini kuran bu ikilinin öyküsü..
Bir alıntı paylaşmak istiyorum:
Hadi anlatsana yine.."
"Neyi anlatayım"
"Tavşanları"
"Daha dün akşam anlattım lennie!"
"Olsun yine anlat George. Lütfen george . Lütfen anlat bana. Daha önce anlatmıştın ya yine anlat işte o seferki gibi kendi arazimiz olacak. İhtiyacımız olan herşeyi toprağımıza ekeceğiz.kışın yağan yağmur ve içimizi ısıtan bir sobamız olacak Tavşanlarımız da olacak degil mi George"
"Neden kendin anlatmıyorsun? Hepsini biliyorsun işte"
"Hayır ben değil, sen anlat lütfen. Ben anlatınca güzel olmuyor, devam et George.. tavşanlara ben nasıl bakacağım, onu anlatsana"
"Peki" dedi George. " Büyük bir sebze bahçemiz, bir kümes dolusu tavşanımız ve bir de tavuklarımız olacak tabii. Kışın yağmur yağdığında boşver işi gücü deyip sobanın içini iyice doldurup kibriti çakacağız, sonrada sobanın yanına oturup sıcacık evimizde çatıya damlayan yağmur damlalarını dinleyeceğiz. Aman bee , keçileri kaçırdık ikimizde iyice! Yeter bu kadar."
...
"George.. uyudun mu?"
"Hayır. Ne oldu?"
"Tavşanlarımız farklı renkte olsunlar"
"Tamam, olur."
"Kırmızı, mavi ve yeşil tavşanlardan alırız. Tüylülerden alalım. Panayırda gördüklerimizden."
"Tamam onlardan da alırız. Kapa çeneni artık!"
mahur
Hakkında pek çok iltifat duyup okuduğum ve hayal kırıklığına uğradığım bir eser. Güzel ama bizim yazarlarımızın yanında pek bir yavan kalır. Yada kültür farkı diyelim ben amerikan filmlerinide çok nadir beğenirim.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol