drone

jpntr
insansız hava araçlarına (İHA) genel olarak drone adı verilir. askeriye, tarım, film-dizi sektörü, arama kurtarma gibi birçok amaca hizmet etmektedir. bunların haricinde amatör olarak drone kullananlar da mevcut. amatör kullanımda uluslararası yarışmalar düzenlenmektedir.

ülkemizde 500gr altındaki drone türevleri sivil havacılık genel müdürlüğü tarafından kayıt altına alınmamaktadır ancak 500gr üstü cihazların kaydı zorunludur. ülkemizde drone uçurabilmek için drone ehliyeti almanız gerekiyor. ehliyet haricinde hangi tarihlerde drone uçuracaksanız birkaç hafta öncesinden sivil havacılık genel müdürlüğünden izin almanız gerekmektedir, aksi takdirde ceza kesiliyor


nushirevan
3.Dünya savaşının tetikleyicisi olacağını düşündüğüm mini helikopter..

Drone teknolojisi o kadar ilerledi ki; radarda görünmeyen, 300 km/h yapabilen, 250 kg taşıma kapasitesi ile bu araçlar geleceğin yeni terminatörleri olacaklar. Unutmayın, Hiroşima'yı yerle bir eden atom bombası sadece 100 kg idi..

2018 'de Suudi Arabistan'da karadan
2019'da Yemen'de denizden

bombalı drone'ların; hiç bir teknolojik hava savunma sistemine yakalanmadan, uzun menzilli askeri üslere dahi girebileceği kanıtlandı.

Akdeniz'deki bir Amerikan gemisinden havalanacak olanın menzilini siz düşünün..
[email protected]