dikkat edilecek hususlar

mavikaranlik
Sevgili yazarlarımız,
alan adından da anlaşılacağı üzere sözlük mantığı taşımamız lakin çoğu arkadaşımızın -bizler de dahil- başka, benzerlik taşımayan platformlardan gelmiş olması sebebiyle bu kültüre adapte olamaması göz önünde bulundurularak, yönetim ekibinin ortak kararı neticesinde aşağıdaki önemli detaylara ağırlık vermeyi planladık.
Bu detaylar aslında her şeyden çok dikkat edip, sözlük kültürünün oluşması konusunda “ana” etkenlerdir.

Bu etkenlere uyulması ve düzenin oluşması adına tüm üyelerimizden yardımlaşma, hoşgörü ve anlayış bekliyoruz. Aşağıdaki hataların bulunması durumunda doğrusuna çevrilmesi konusunda değiştirme veya duruma göre tamamen kaldırma eylemi uyguluyor olacağız.

Elbette ki bu hususlar uygulanırken sizinle tüm ekibimiz iletişim ve bilgilendirme sağlayarak yardımcı olacaktır. Bu kültürün oluşması, düzenin sağlanması ve gerek yazım tekniği gerek düşünce tarzı itibariyle hepimizin gelişmesi adına sizlerden “hoşgörü” bekliyoruz.

Ana teması güven olan, dili samimiyet kokan bu platformumuzda bu küçük ricamızın olumlu şekilde karşılanacağını ve hepimizin birbirimize yardımcı olacağına canı gönülden inanıyoruz.

Sözlük mantığı gereğince:

+ entryler mutlaka "tanım" içermelidir. bilhassa başlığın ilk entry girişi başlığı tanımlamalıdır. tanım, açılan başlık için yapılmalıdır.
+ başlığa ilişkiin girilen entry tanım, tanıma ilişkin yeni tanım eklemeleri, devam edilmesi, örneklendirme ibareleri içermelidir.
+ başlık kişisel bir durum değil, genel bir anlatım dili içermelidir.
+ soru şeklinde açılan başlıklarda, entry soruya cevap şeklinde bir içerik taşımamalıdır.
+ başlık altında entry olarak kesinlikle sohbet edilmez, tanım içermeyen bir yorum yazılamaz.
+ atılan entry içeriği daha önce aynı başlıkta atılan diğer entrylere cevap içermemelidir.
+ sohbet edilmek isteniyorsa entry'nin altında bulunan sohbet kısmı kullanılmalıdır.
+ sadece resim içeren bir paylaşım yapılamaz.
+ entryler de smiley, ifade, emoji kullanılamaz.
2
numb
'sözlük eleştirisi' tarzı entry veya başlıklara bir şekilde taraf olduğumdan, pek de istemeye istemeye, fikirlerimi belirtmek isterim.

elestiri diyince, kendi protesto özgeçmişimden bahsetmek, bir muhasebesinin, eleştirisinin, sinamasının yapılması için sunumumu da yapmak isterim.
kısa bir tarihçe vereyim, ama önce otobiyografi yazımının kaçınılmaz seçici geçirgen yapısından, ve ismini vermek istemediğim eski bir sözlüğün, eski bir yazarının başlığında kendisinden bahsederken 'x şöyle bir yazardır, x böyledir, şudur, budur' üslubuna kaymışlığımdan dolayı önden özür dileyeyim, ve atladığım her yerin hatırlatılmasını rica edeyim ki, moderasyon protesto gecmişine sahip bir 'bot' olarak, moderasyon eleştirisi denen kaçınılmaz sürece ve diyalektige bir ek çıkılması, kendimce işe yarayan ve yaramayan yöntemlerin bir muhasebesinin yapılması sizler için mümkün olsun.

konumumdan azade olarak, aynı zamanda moderasyonu ilk kurucu moderatöründen, son ütücü moderatörüne kadar eleştirmiş birisi olarak, 'tutarsız' bir çizgi izlediğim söylenebilir. ne var ki çizginin, tutarlılığın da zamana göre dağılım gösterdiğini, sabit kalmadığını, her seferinde kuyruk acısı, ya da, şahsi tecrübelerle tetiklendigini, bunun da bir işleyiş ve süreci anlamak, konumlandırma yapmak icin kaçınılmaz bir belirleyici olduğunu bilmenizi isterim.
hülasa; bize ve 'sözlüğünüze' yaptığınız her elestirinin, bizler tarafından dikkate alındığını, pragmatik çerçevede değerlendirildiğini ve aynı ölçüde sonuçlandırıldığını belirterek bitirmek isterim.
1