decentralized

reis
türkçe anlamı, tdk'ya göre "merkezi olmayan", "merkezsiz", "ademi merkeziyetçilik", olup, bendeniz "merkezi olmayan dağıtık merkezler" olarak tanımlamaktayım. bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin, aynı zamanda blok zinciri (blockchain) kavramının yaygınlaşması ve çok büyük devletlerin blok zinciri teknolojisine olan hayranlığı ve bu teknolojiyi kendi ülkelerinde tüm kadrolarına yaymak istemesi nedeniyle son günlerde tüm dünyada "decentralized" kelimesi dikkat çekmiştir ve kullanımı yaygınlaşmıştır.

nâçizane yönetim ekibinde bulunduğum neredeyse tüm şirketler "decentralized app" yani "dapp" olarak geçmekte, yani herhangi bir merkezi olmayan, para çekimi gerektiği zaman merkezsiz blok zinciri teknolojisinin devreye girdiği ve komisyoncu aracıların kalktığı, sistemin güvenliği, yapılan para transferi işlemleri ve sunucuda gönüllü görevli olan vekiller (witness,proxy) tarafından sağlanmaktadır ve bu işten yüklü para kazanmaktadırlar fakat tek fark, bu parayı, para işlemi yapmak isteyen vatandaştan değil, blok zinciri teknolojisi sayesinde işlem başına oluşturduğu blok ve madenciliğini yaptığı kripto para ödülü sayesinde almaktadır.

allah nasip ederse, 2020-2021 yılları arası, eğer rabbim ömür verirse android ve ios işletim sistemi platformları başta olmak üzere, windows, linux dağıtımları ve mac os işletim sistemleri için, anlattığım "decentralized" yani merkezi olmayan dağıtık merkezli bir uygulamayı blok zinciri teknolojisini kullanarak oluşturmayı hedefliyorum. ana hedefim, geliştireceğim yazılımın "tamamen yerli ve milli" olmasıdır, ayrıca beyan ettiğim tarihlere kadar başkaları kolları sıvamazsa, türkiye cumhuriyeti tarihinde "ilk blok zinciri destekli" uygulamayı geliştiren kişi olma şerefine nâçizane nail olacağım. bu kadar şey yazdık, üstüne birde uygulamanın içeriğini yazarsak, allah muhafaza bazıları bizden önce davranır.

siz değerli sözlük yazarlarına, yazmış olduğum bu giriyi okuduğunuz için teşekkür eder, saygılarımı sunarım, gününüz güzel geçsin, hürmetler.
Sözlük
https://dovizkurlaricanli.com