cübbeli ahmet hoca'nın ekonomi yorumu

anti
''kadınların erkek ortamında çalışması gibi bir fesat varken böyle bir memleket düzelir mi ? her şey buna bağlı; işsizlik buna bağlı, erkeklerin maaşındaki düşüklük buna bağlı, ekonominin bozukluğu buna bağlı ''

evet geçmiş olsun ekonomide kara kedi ilan edildi ''hoca '' tarafından kadınlarımız .
nushirevan
tümevarım'cı bir yaklaşımla, toplumun insan odaklı düzeltilmesi gerektiğini anlatmaya çalışırken, kadın-erkek kıyasına getirmiş kişidir. Temelde doğru bir metottur insan odaklı çözümler. "Herkes kendi kapısının önünü süpürse sokak temizlenir" derdi eskiler. Ancak bunu ifade ederken kadını iş hayatında sorgulaması, önermenin önemini yok saymamıza neden oluyor. Kendi içinde tutarlıdır çünkü şer-i hükümler hocadan yana. Ancak hocanın anlayamadığı şey, Türkiye'nin her ne kadar %99'u müslüman dense de aslında laik, seküler bir devlet olduğu gerçeği. Böyle bir devlette şeriat hükümleri ile devlet ekonomisi hakkında yorum getirmek ne kadar tutarlı?

Zaten bu eskiyen din algısı, islam'ın anlaşılabilirliğine de ket vuruyor. Örneğin tespih çekmek veya vedduha suresi'nin bereketi arttıracağı rivayet edilir. Şüphesiz faydaları vardır ama salt tespih çekerek ak sakallı dedelerin kapıya altın dolu küp getirmesi samanyolu'ndaki sır kapısı senaryosuydu beyler.. yok öyle bi dünya! Müminin feraseti övülür bu yüzden. Dergahta buna fikir, zikir, şükür derlermiş. Yumurta satmak bir fikirdir. Her sattığın yumurtadan sonra elhamdülillah demek zikirdir. Kazandığını hayra harcamak da şükür..

Velhasıl hoca yarım demiş, demeyeymiş..
Sözlük
kuluçka makinesi One Hit Wonder Likit Smok Nord