çocukluk yıllarını hatırlatan kokular

annapolly
çocukluk yıllarını geçirdiğimiz yerlerde yoğun şekilde hissedilen kokulardır.

yaşadığım yerde bahçeler birbiri ile yarışırdı adeta. o sardunyalar, ortancalar, güller, hanımelleri, kına çiçekleri, sümbüller.... hele de akşam üstleri onları sularlardı ki kokularını dehşet saçardı o zaman o çiçekler. biz de oyun oynardık o bahçelerde gece gündüz demeden işte.

çocukluğum çiçek kokusudur.

palandoken
Duyu organlarımız aslında birer hafızaya sahip.
Sadece koku mu? Mesela düşünün moralinizin çok kötü olduğu anda duyduğunuz o müzik size hep o anı hatırlatır. Görsel, işitsel, duyusal ve hatta kokusal hafıza ile duygulara bağlanır.

Koku... Bana çocukluğumu hatırlatacak tek koku tereyağlı yemekler.
martilara simit atan kadin
Çocuk parkı kokusu
O toz, taş, paslanmış demir ve çimin birbirine eşlik ettiği, salıncaktan inip ellerin simsiyah olmuş kokusu. İlk yıkamada sabunla birlikte geçer giderdi ama ne kadar sevmesem de çocukluğumun kokusu odur.

Bir de burun spreyi kokusu.
Gerek alerjik bünyem gerekse lanet sinüzitim nedeniyle kendileriyle muhabbetim iyidir. Hala koku duyum bulunmakta ancak yakın gelecekte kaybedeceğim sanırım.
espwa
sinek ilacı sıkan arabanın arkasından koşanlar bilir hayatlarinin bir doneminde bu kosuya katilmis insanlar sinek ilaci kokusu duyduklarinda anlamsizca ve istemsizce gulumserler, anilar diyerekten hos karsilamak gerekir.
mahur
Soba kokusu, icinde yanan odunun, ateşin kokusu ve bu sobada kizaran ekmek kokusu ve kestane.
Hala burnumda tüter. Hicbir sekilde cocuklugumda yediğim bu ekmegin kokusunu unutamam. On yas civari kalorifere gectigimiz için icimde kalan cocukluk anilarimdan oldu sobada kizaran ekmek ve kestane.
nushirevan
Babama sarıldığımda aldığım ekşi ama garip şekilde çok da rahatsız etmeyen koku. Hepimiz annelerimizin ve babalarımızın kaderlerini yaşıyoruz. Yıllar sonra bi baktım, aynı koku bende de var. Müdahale etmeyince, terle birlikte daha da yoğun hissediliyor. Ancak beni şaşırtan bu değil. Yıllar sonra eşimle mutfakta yemek tarifleri denerken, kimyon denen baharatın da aynen babam ve benim gibi koktuğunu fark ettik. Yıllardır tarif edemediğim koku, bir isim kazanmış oldu böylece. Artık büyük büyük dedemiz kimyon kazanına mı düştü nolduysa dna aktarımı ile baharat gibi kokuyoruz sayesinde bgv

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol