çağrı (the message)

mahur
mustafa akkad'ın yönettiği ve İslam'ın doğuş günlerinin anlatıldığı 1976 yılı yapımı filmdir. bütün dünyada oldugu gibi Türkiye'de de yaklaşık bir yıl vizyonda kalmıştı. Akkad senaryodan mekânların tercihine, filmin müziğinin bestelenmesinden oyuncuların seçimine kadar her konuda ozel olarak çalışmış ve bu konuda çok önemli başarılar elde etmiştir. Bu başarısını 40 yıldır birçok Müslüman ve gayrimüslime hitap ederek devam ettirmektedir.
Filmde Peygamberimiz'in amcası Hz. Hamza'yı Antony Quinn, Mekke'nin otoritesi Ebu Süfyan'ın karısı Hind'i ise Yunanlı oyuncu İrene Papas oynar.
Ünlü senaryo yazarı Harry Craig, görüntü yönetmeni Jack Hilyard, besteci Maurice Jarre, hepsi de önemli yapımlarda görev almış, işlerinin en iyisi olan insanlardı. Filmin müziğini yapan Jarre üç Oscar ödülüne sahipti. Bu proje için iki ay boyunca inzivaya çekilmiştir.

Suudi kralı filmin devrimci İslam içeriği yüzünden Fas kralından ekibi ülke dışına çıkarmasını istemiştir. Libya kralı Muammer Kaddafi sayesinde yarım kalan çekimler tamamlanmıştır.
Hz. Muhammed (sav) filmde hiç gösterilmeden çekilebilmişti. Peygamber'i göstermeme tercihi sadece tepkilerden çekinmekle ilgili değildi, kendi fikri de bu yöndeydi olmasindan kaynaklanıyordu.
Batı'da yaşayan bir Müslüman olarak İslam hakkında doğruları anlatmayı bir borç olarak bulduğu için bu filmi çekmek istemiştir. Onun sayesinde batıdaki islam imajı kılık değiştirmiştir.

İngilizce çekimlerde Hz. Meryem'le ilgili ayetlerin yer alması hristiyan aleminin dikkatini çekmek içindi. Her sahne her cümle özenle seçilmiş üzerinde düşünülmüştü. film sayısız insanın Müslüman olmasına yol açarken özellikle de Afro-Amerikalılar arasında İslam hızla yayılmasına sebep olmuştur.
Hz. Hamza' yı öldüren vahşi rolündeki aktör yıllarca hiç bir iş bulamamış sokakda dahi yürüyemez hale gelmiştir. Libya devletinin sağladığı maaşla geçimini devam ettirebilmistir.
bu başlıktaki tüm girileri gör

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol