bizim oranın adetleri

finite infinite
"... Bizim oranın adetleri, meşhurdur cinayetleri."
Yok yok, bu değil konu aslında.
Bizim oralarda mesala, gelinle damada odalarında yesinler diye ilk gece yemek gider. O yemek sinisinde tavuk olmalıdır. Bu yemeklerden her ikiside azıcık da olsa yemek zorunda ayrıca. Tavuğun kemikleri ertesi gün ev halkının ileri gelen kadını tarafından gömülür ki çift ileride kavga etmesin. Kemikler için güya kedi-köpek kavgası yaparlarmış.
Tatlı da olur illaki bu sofrada, tatlı geçinsinler diye.
Mesela, hamile kadınların bebeklerinin cinsiyetini anlamak için bir yöntem uygularlar. Başka yörelerde duymadım ayrıca gözlemlediğim kadarıyla doğru çıkıyor gibi. İnanıp inanmamak size kalmış tabi ki.
Şöyle, gebenin göğsünden sağılarak meme ucundan getirilen bir damlacık sıvı, yarım su bardağı suya damlatılır. Bu sıvı suyun dibine ok gibi saplanarak, dağılmadan çökerse bebek erkek yok eğer suyun yüzeyinde yağ gibi dağılırsa bebek kızdır.
Bir de, Mart ayının 14' ünde yılbaşı tutulur. O sabah erkenden kalkılır , deniz veya akarsudan su alarak eve gelinir ve sağ ayak ile eşikten geçilerek eve girilir. Su evin dört bir tarafına serpilir. Eğer hayvanlar varsa onların üzerine de serpilir. O gün kimse evine uğursuz gelir diye misafir kabul etmez, ancak ayağı denenmis birisi varsa o eve çağrılır. Gelen kişi sağ ayağını içeriye atar "yeni yılınız hayırlı olsun martınızı bozuyorum" der o gece evde ısırgan veya paça pişirilir, içine yeşil boncuk atılır . Bunları yerken boncuk kimin ağzına gelirse o yıl bu şahıs ekine başlar , aile içerisinde bol rızıklı kabul edilir.
Çok adet var daha çok bazen daral geliyor ama zevkli oluyor,inanmasak bile büyüklerimize bağlılık gibi bir şey. Zaten yapmazsak kınarlar. "Dillerine düşeceğime yapayım" kafasına sokarlar sizi buralarda 2 günde. (bkz:bgv)
Sözlük
https://dovizkurlaricanli.com