bitcoin

nightfall
hakkında özellikle tanım olarak bir çok yanlış bilgi olan geleceğin teknolojisi.bir gün hepimizin bizzat kendisini yada bir türevini kullanacağımızı düşünmek çok büyük bir hayal değil.

bitcoin satoshi nakamoto tarafından hayata geçirilmiş açık kaynak kodlu bir yazılımdır.düşünme özgürlüğü, konuşma özgürlüğü ve en son iletişimin özgürlüğü (internet) nden sonra yakında paranın özgürlüğü diye tanımlanacak ve herkesin varlık ve değerlerinin kontrolünü kendi özgürlüğüne bırakacak bir devrimdir. bitcoin ve ondan sonra geliştirilen diğer tüm projeleri sadece dijital para olarak tanımlamak yanlış olmayabilir fakat yetersiz kalacaktır. bitcoin'in en önemli özelliği dijital yada şifrelenmiş olması değildir. decentralized, immutable,trustless ve permissionless diye adlandırabileceğimiz 4 önemli özellik bu teknolojiyi öne çıkaran özellikler diyebiliriz. peki nedir bunlar kısaca değinelim :

decentralized - merkezi olmayan
merkezi bir otoritenin olmadığı dolayısıyla bir güç odağının oluşmadığı ayrıca point of failure diye tabir edilen dijital veyahut sosyal anlamda saldırı vektörlerinin odaklanabileceği ve kolay baskı kurabileceği bir baskı noktası veyahut başarısızlık noktasının olmadığı dağıtılmış sistemler. merkezi olmayan sistemler başlı başına detaylı anlatılması gereken bir konu olduğundan bu tanım yetersiz olsada burada bırakacağım.

trustless - güvene ihtiyaç duyulmayan
günümüzde bu şartı sağlamak için aracılar kullanıyoruz herhangi bir A kişisi uzak bir noktadaki B kişisine bir değer/para/ürün yollarken güvenebileceği aracılar kullanıyor. güvenebileceğimiz diye tabir ettiğim bu araçlara en basit örnek bankalar, bulunduğum yerden çok uzakta olan bir noktaya para göndermek istersem oraya giden ve benim için parayı istediğim noktaya götürecek birine güvenmek zorundayım.tahmin edeceğiniz gibi güven çok yetersiz bir dayanak noktası ve bu yüzden kollektif güven noktaları olan bankalar bu ihtiyacımızı karşılıyor fakat bugün bankalara güvenilebileceği konusu oldukça tartışılır bir konu, en azından bitcoin destekçisi olan insanlar için konu çok açık , bankalara güvenemeyiz. o zaman güvene ihtiyaç duyulmayan bu tekonoloji tek çıkış noktamız, bitcoinin yapısı gereği teknik olarak a noktasından b noktasına yapılacak bir transferi filtreleyecek yada müdahele edecek hiç bir yol yok. (bkz:proof of work)

immutable - değiştirilemez / geri döndürülemez
baştan söyleyeyim burada biraz detaya gireceğim, evet bitcoin ağını büyük bir hesap defteri ve her bir bloku(bkz:blockchain) ise bu hesap defterinin sayfaları olarak düşündüğünüzde bu sayfalara yazılan her bir işlem artık geri döndürülmez/değiştirilme bir kayıt olarak kalacaktır. bir çok bu teknolojiye uzak insanın, ki bu kişilere kriptopara topluluğu jargonuyla nocoiner deniliyor, bildiğinin aksine crypto(şifre) işlemlerin gizli yapılmasını sağlamak için değil esasen bu değiştirilemez yapıyı oluşturmak için (ve birkaç başka konu daha) vardır. kaydı tutulan her bir blok içerisinde kendisinden önce gelen sayfaya ait hash kodu barındırır. öncelikle şunu belirteyim, hash fonksiyonu dediğimiz şey değişken büyüklükte olan herhangi bir veriyi benzersiz ve sabit uzunlukta bir çıktıya dönüştüren fonksiyonlardır. 1000 sayfalık bir kitap yazıp buna hash (sha256) fonksiyonu uygularsanız sonuç 64 karekterli benzersiz bir kod olacaktır. örneğin bu yazımın bu cümleden önceki kısmı için hash kodu şudur. 1F8E20DBE3F8826487F935B300B34155D1FA8F5722B6535708952DD7E85A061C
şimdi bu kod dediğim gibi yazının bir kısmına hash fonksiyonu uygulanmış haliyle çıktısı, şimdi o yazıda yanlızca bir harfi yada boşluğu bile değiştirip aynı fonksiyonu uygulamaya kalkarsam bu çıktı tamamen farklı olacaktır.
tekrar bitcoine dönersek bitcoin her bir blok içerisinde bir önceki blokta yazan verileri bu şekilde kayıt altına almaktadır. dolayısı ile yapılan tüm işlemler 1 harfi bile değiştirilse uyumsuzluk oluşturacak ve geçersiz kılınacak şekilde kayıt altında ilerlemektedir. sonuç olarak kayıt alınan işlemler değiştirilemez bir biçimde zincirleme olarak bir birine bağlanmaktadır.

permissionless - izin gerektirmeyen
bu özelliğin merkezi olmayan (decentralized) ana başlığının önemli yapı taşlarından biri olduğu da söylenebilir. bitcoin ağı üzerinde yapacağını bir işlem için, açacağınız bir cüzdan için , madencilik yapmak için yada ağ üzerinde çalışacak yada bu ağdan faydalanacak herhangi bir ek yazılım için bir otoriteden izin almanız gerekmez. zaten böyle bir izni verebilecek herhangi bir otorite/yönetim/merkezi yapı yoktur. dolayısı ile bitcoinle ilgili yapmak istediğiniz hiç birşey için bir izniniz olmasına gerek yoktur.

ayrıca bitcoinin yaratıcısı satoshi nakamoto bitcoini yeteri kadar kişiye ulaştırdığını düşündükten sonra gerçek anlamda merkezi olmayan bir yapıya kavuşabilmesi adına tamamen ortadan kaybolmuştur. eğer bunu yapmamış olsaydı sonraki dönemlerde bitcoin ile ilgili topluluğun alması gereken kararlarda belirleyici bir unsur olacağından doğru bir karar almıştır kanımca. ortadan kaybolduktan sonra bitcoin akıl almaz şekilde değerlenmiş fakat satoshiye ait olduğu bilinen hesaplarda hiç hareket olmamıştır bu güne kadar , ona ait olduğu bilinen hesaplarda milyonlarla ifade edilen BTC miktarları var kaba bir hesapla dünyanın en zengin insanları arasına girecek bir miktardan bahsediyoruz. bu hesaplarda hala herhangi bir hareketin olmaması satoshi nakamoto nun öldüğü yada bir kişi değilde bir grup olduğu ve ortadan kaybolmadan önce hesapları kontrol edecek anahtarları tamamen ortadan kaldırmış olabilecekleri düşünülüyor.

bitcoinle iligli sözlüğe yazdığım bu tanım her ne kadar uzun gibi görünsede aslında hiç detaya girmeden konulara değinmeye çalıştım. son söz olarak ; siz siz olun nocoiner olmayın .

edit:yazıyla ilgili imla ve kelime yanlışlarını düzelttim, malum çok yazı yazan biri değilim.
piri sah
Şehir efsaneleri veya kazananları duydukça pişman olduğumuz dijital paradır.
Kardeşimin arkadaşı ev, araba ve motor aldı ben ise kedinin ciğere baktığı zamanda bu işe önem verdiğim için pişmanım.
nightfall
türkiye'de bir projeden çok çoğu kişi tarafından iyi para kazanılacak bir yatırım aracı olarak görülmektedir.bu yönüyle para kazanan veya kazanamayanların projenin asıl emellerini ve prestijini sarsması sonucu ülkemizde konuya uzun bir müddet aman yaklaşma kaynımda bundan çok para kaybetti tadında söylemlerle pis kaka ilan edileceğini düşündüğüm devrimsel proje.
ola
Kripto paradır. Dijital para değildir. Dijital para banka hesaplarındaki bilgilerdir. Kripto para ise şifreli paradır. Tüm para işlemleri bir deftere yazılır. Bu defter dünya genelindeki internete bağlı milyonlarca bilgisayarda kopyalar şeklinde saklanır, güncellenir. Bu deftere yazılma şekli zincir gibi eklemeli olduğu için bu teknolojiye blok zincir (blockchain) denmektedir. Zincirin her halkası önceki halkasına göre şifrelenir. Böylece değiştirilme riski yok edilmiş olur.

Geleceğin para birimi midir? Hayır. Çünkü deneysel bir kurdur. Bitcoin'den elde edilen hatalar ve eksiklikler birkaç on yıl içerisinde hayata geçirilecek daha stabil ve güçlü kripto paralarda kullanılacaktır.

Ayrıca bitcoin'i bir para birimi olarak düşünmek ve üzerinden kâr elde etmeye çalışmak hatalıdır. Çünkü doğası gereği bir değeri temsil etmez, değerin kendisidir. Yani illa kıyas edecekseniz bitcoin - dolar değil, bitcoin - altın kıyasu yapınız.
luther
konu hakkında bir haber:

thodex'te dev hediye festivali başladı
2017 yılında kurulan ve 2020 yılında abd'den aldığı fincen msb lisansıyla türkiye'nin ilk global kripto para borsası olan thodex, kullanıcılarına çekilişle 1 adet porcshe panamera ve yüzlerce teknolojik cihaz hediye ediyor.
siz de thodex'e ücretsiz üye olarak çekilişe katılma hakkı kazanabilirsiniz.

kaynak: https://www.thodex.com/tr/cekilis

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol