az bilinen görgü kuralları

deliduydu
Bir kadın el uzatmadan kaymakam vali dahil hiç kimse onu selamlaşmaya zorlayamaz. Görgü kuralinca ilk kadın el uzatmalı . Uzatmazsa gözle selamlasmali
2
kisiselbakim kisiselbakim
Niçin kadına el uzatılması sakıncalı ? İncilerimi dökülüyor. Çok saçma bir görgü kuralıymış. Orta çağda kalmış bir kural. Madem kadınların iş VS. Gibi bir çok alanda hayatın içinde olması bekleniyorken böyle bir izole sadece yobazlıktan öteye geçmez.
Saygılar
deliduydu deliduydu
Protokol kuralıdır. Yazanlara sormalı. Birçok şey ile ilgili olabilir. Her türlü taciz tecavüz riskiyle karşılaştıkları için mesela..
lavii
Telefon 3 yada 4 defa çaldırıl. Acilse 5 dk sonra tekrar aranılır. Tabi bu kural aile görüşmelerim için geçerli değil, aile bireylerimi ararken hakkımı sonuna kadar kullanıyorum.
Birde, ziyaretin kısası makbuldür deyip 20 dk kuralını çok yerinde buluyorum.
christian rosenkreuz
kapalı mekanda şapka takılmaz. sadece kadınların saçlarına tutturduğu şapka türleri kapalı mekan için uygundur.

elinizde eldiven varken birisinin elini sıkamazsınız. kabalıktır. sağ elinizin eldivenini çıkartınız. ama kadınların eldiveni için bu kural serbesttir. isterlerse eldivenlerini çıkartmayabilirler.

bu sağ el olayı da orta çağ'a uzanıyor esasında. bir ara yazarım.

bu arada aman diyeyim birilerine eldiven falan atmayın. burada "ne atıyon lan!!!" derler ama avrupa'da başınıza iş alırsınız. çünkü açık açık "seninle hesaplaşacağım!" demektir bu.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol