ayva

bibliosmia
ayva çiçek açmış yaz mı gelecek? Gönül bu sevdadan vaz mı geçecek? sözleriyle muazzez ersoy' un yorumladığı şarkıya konu olmuş meyvedir.
mahur
Gülgillerden hafif şekerli ve sulu, bol lezzetli bir meyve ve ağacı.
Ayva Allah'ın bize bahşettiği tüm nimetler gibi sayısız faydaya sahiptir. Potasyum, magnezyum, kalsiyum, demir ve A ve c vitamini acısından son derece zengindir.
Kabuğundan kış çayı yapılır, çekirdeğinden güzellik kremi, yaprağı öksürüğe iyi gelir.
Ayva reçeli, marmelati, kompostosu yapılır veya sadece üzerine limon sıkıp yiyenlerde vardır. (bkz:ayva tatlısı ) ise kaymaksız yenmez.
Balikesir'in meşhur (bkz:ayvalık)ı zeytin ağaçlarıyla doluyken neden ayvalık denmiştir, hiç bilemiyorum. Çanakkale (bkz:ayvacık) ise kökboyalı el halılarıyla meşhurdur.
Ayva göbeği veya ayva tüğü bir güzellik ölçütü olarakda kullanılır.
Tabiki böyle güzel bir meyve şarkılara, türkülere de girmiştir. Ayvanın çiçeğinden baharın gelişi tahmin edilir. Ayva baharda çiçek açar ama sonbaharda yenilebilecek hale gelir.
(bkz:Ayvayı yemek ) var birde. Ayva hakkatten bazen insanın boğazına durur. Üstüne bir bardak soğuk su icilirse oda hallolur. Her iki manada.
merdumgiriz
Bir dilim ekmeği kızartıyoruz. Üzerine biraz beyaz peynir -ince bir tabaka hâlinde- sürüyoruz. Hazırladığımız peynirli ekmeği ceviz parçaları ve bu güzide meyvenin reçeliyle taçlandırıp çay eşliğinde afiyetle yiyoruz.

yiyorsunuz ama karın doyurmak için mi yiyorsunuz? Tatları kombinleyip yeni bir lezzet üretme konusunda sıkıntı mı yaşıyorsunuz? "zevk alarak yemek yeme rehberliği" için irtibat: bendeniz merdumgiriz

iletişim için mail hesabım ektedir:
encokbanasoracaksinizetcimeyilnoktakom

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol