ak parti'nin kaybetme sebebleri

elhanefi
AK Parti'nin Seçimi kaybetmesinde ki ana etkenlerden bazıları şu şekildedir:

Azınlık elitlere yaranma çabası
İslami taleplerin gözardı edilişi
Hala hapisteki 28 Şubat mahkumları
Müsrif derecede "Beka Sorunu" söylemi
A-HABER
Sosyal medya trolleri
İhalecilik
Akraba ve yandaş kayırmacılığı
Saçma sapan soğan-patates baskınları
EYT Mağdurları
Var mı aksini iddia edebilecek?
siyahhanim
Kurulma manifestosundan uzaklaşması etkili oldu. Ders olsun, ama kesinlikle ayrıştırıcı olduğuna inanmıyorum. Burayı bile biraz inceleyen bir insan kimin kimin görüşüne zerre saygı duymayıp en ufak şeyde ötekileştirdiği bellidir efendim.
aynaninardindakisir
“Ak partinin alternatifi Yok” önermesine kendilerini fazla ikna etmiş olmaları.
Zira yerel bir seçimde “beka sorunu” söylemini tercih etmelerinde bu anlayışın etkili olduğunu düşünüyorum.

Bir diğeri de düzensiz büyümenin getirdiği aşırı rantçı anlayış sahibi insanların birikmesi. Siyaseti zenginleşme aracı olarak görenlerin ( ki bu her partide vardır aslında ) sayısının artması.
Şöyle bir şeyi eklemekte fayda var. Demokrasi diyoruz dün geceden beri, seçim-sandık diyoruz. Bunun atası antik Yunan değil mi, o zamanlar oralarda şehrin en şerefli itibar sahibi adamları bu işle ilgilenirmiş. Ve bu işi para için yapmazlarmış.
Biz sanki oradaki sandığı bugüne getirdik ama oradaki anlayış orada kaldı. Belki de antik Yunan'da çok fazla ihale olmuyordu bilemiyorum ( dediğim gibi bu rant işinin x-y partisi özeli yoktur, bu milletçe yaşadığımız ahlaki bir çöküntünün sonucudur).
Erdoğan'la alakalı bir belgesel izlemiştim seneler önce. Yanlış hatırlamıyorsam, bi seferinde ibb seçim sonuçlarına itiraz etmiş ama buna rağmen seçimi kaybetmiş. Gerçi ben dün gece o saatlerde depresif bir şekilde ağlıyordum ama sanırım bir süre veri akışında sıkıntı olmuş. İşte o sırada Erdoğan'ın bir iç muhasebe yaptığını düşünüyorum. Yıllar önce aynı tür seçimde kendisine yapılanı aklına getirdi bence. Ve sandığa ve seçime olan saygısının ve samimiyitenin sadece kazandığı seçimlerde değil de esasen kaybettiği yerde sınanacağını aklına getirmiş olmalı.
Ben bu seçim sonuçlarından mutluyum açıkçası.
Ülkede bir mutsuzluk ve umutsuzluk içerisindeki muhalif kesim için bir rahatlama sağlayacaktır bu seçim. Çünkü en yakın tarihli olarak cumhurbaşkanlığı seçiminde yine büyük hayal kırıklığı yaşamışlardı. Bu seçim onların biriken öfkesinin dinmesi, en azından hafiflemesi için faydalı olacaktır. Ülke yönetmeye namzet partilerinin yerel düzeyde iyi-kötü anlamda becerilerini görme ve partilerini akp ile kıyaslama fırsatları olacaktır.
Bu süreç akp'nin kendi içinde bir muhasebe yapmasını sağlayacak ve kendilerinde göremedikleri bazı yanlışları genel seçim öncesi düzeltme fırsatları olacaktır.
En çok merak ettiğim gelişme ise, ittifaklar hususunda olacaktır. Birbirleri arasındaki çekişmeyi, Erdoğan nefreti ile bastırmayı başaran CHP-ip- hdp-Saadet ittifakı an itibariyle dereyi geçmiş durumda. Bir gerçek var ki, siyaset rakibi alaşağı etmek için değil, kazanmak için oynanan bir oyundur. Ve gün sonunda sizden olmayan her oluşum aslında rakibiniz Yani karşı tarafınızdır. Muhalefet partilerinden özellikle iyi parti daha Ne zamana kadar iktidar amacı taşımadan denge siyaseti yapmaya devam eder bilemiyorum.
Niyetim kimsenin başarısını küçümsemek değil, ancak bu seçim bana salt chp'nin Başarısından ziyade akp'nin başarısızlığı gibi geliyor.
Çünkü iki parti de yeni seçmen arayışında olmaksızın siyaset yapıyor ve aslında ülke siyasetini ve huzurunu ayrıştıran ve de kutuplaştıran şey tam olarak bu. Akp, kendi seçmenini koruma derdinde, diğer partiler ise akp karşısında saf tutma derdinde. Ana muhalefet partisi olduğu için söylüyorum, chp'nin Daha fazlasında gözü varsa ittifaklara değil de akp seçmeninin gönlünü kazanmaya ihtiyacı olacaktır. Çünkü ittifak sadece erdoğan'ı Durdurmaya yarar, fazlası için onun seçmenine sahip olmaları gerekir.
Her şekilde hayırlara vesile olsun inşallah diyelim. Unutmayın, gün sonunda ihaleyi kimin alacağı bellidir ve siz yıpranan ruhunuzla kalmak istemiyorsanız daha çok okuyun, daha çok sorgulayın.
nushirevan
Şevki Yılmaz özet geçmiştir:

“Bir avuç Hesabinin hasbileri tasfiye ettiği hiçbir siyasi hareket asla yükselemez! Ak Partisi içindeki hesabileri yani AKP'lileri acilen tasfiye etmelidir! Ve hasbilere kapılarını açmalıdır!”
mucahitonen
Ak parti kaybetmedi onlar kaybetti. Erdoğanın yerinde olsam daha çok çalışırım ama zerre kafaya takmam adamlar hiçbir proje sunmadan miting yapmadan kazanıyorsa bu millete müstehak der kazandığım bölgelere yoğunlaşırım. Özhaseki 5 yıllık çalışma programı hazırlamış proje hazırlamış ya mansur yavaş...

İnşallah istanbulda milyar dolarlık projeler heder olmaz.

Ya Rabbi istanbul ankara bir sonraki seçime kadar sana emanet.
İyiler kaybetmez kaybedilir.
mekanizebakteri
uzun zamandır alternatifi olmadığı için seçildiğini düşündüğüm bir parti. kendi muhalefetini yaratarak kendi topuğuna sıkmaya başlamıştı zaten. hep siz seçilirseniz rekabet etmeyi de unutursunuz, bu yerel seçimin de ak partiyi kendine getirmesini umuyorum. şımarıklığa lüzum yok.
piri sah
Toplumun değer yargılarının artık değiştiğini ve sorgulamaya açık hale geldiğini görmediklerinden ciddi bir kırılma yaşanacağı belliydi. Şimdilik büyükşehir ile kayıplar başladı ve devamı gelecek.
Trol hesapların mücadelesinin bedelini ağır ödediler.
siyahhanim
Şöyle bir mesele var ki ben chp gibi bir partiyi Atatürkün partisi gördüğüm halde sırf islam düşmanı olarak görüyorum ve benim icin alternatif değil, 28 şubat sürecinde yaptıkları da belliyken 3 5 lira fazla gelen faturalar insanlara chp yi tercih ettirecek kadar düşmemeli bence.
kerim
iktidar olanlar zaten yıpranır bunca yıl iktidarına rağmen bu oy oranıyla ak parti başarılıdır. Türkiye geneli oy dağılımına baktığımızda kaybedilen bir şey yoktur, böyle başlık açarak algı operasyonu mu yapılmak isteniyor. henüz sayım bitmedi ve ciddi iddialar var, bunları beklemek gerekiyor.
lawyer x
Herkesçe malumdur. Benim en çok yüreğimi sızlatan recep tayyip erdoğan'ın balkon konuşmasınu tek yapmış olması oldu. Adamın elleri titriyordu. Tek başına çıktığı yolda, tek başına teselli verdi. Barış dolu bir konuşma oldu, kimseyi kırmadı, kimsenin de kimseyi kırmamasını istedi. Tahmin ediyorum yakın gelecekte tüm kadro değişir. Artık liyakatle alınsın inşallah insanlar. Gördük ki her namaz kılan hoca olmuyormuş. Her bıyıklı da babamız değilmiş.
vahid
Ak Parti %52'lik oranla bu seçimdende 1.parti olarak galib çıkmıştır.İstanbul ve Ankara'yı aldılar göründüğü için bu başlığı açmışsınız heralde "göründüğü"için diyorum çünkü seçimlerde organize olarak yapılmış çok büyük usulsuzlük şaibe var bu oylar yeniden sayıldığında istanbul ve Ankara tekrar cumhur ittifakının dır. Bu seçimleri sağ salim atlatdıktan,hak yerini bulduktan sonra bu organize işi yapanların üstüne gidilmeli geniş çaplı bir operasyon şart çünkü bu işi yapanlar yüksek ihtimal GEZİ OLAYLARI VE 15 TEMMUZ işgal girişimini planlayanlardır.
Sözlük
https://dovizkurlaricanli.com